V čom spočíva Vaša koncepcia riadenia súdu?
- Odpoveď na otázku je obsiahnutá v podkladoch, ktoré som predkladal spolu s prihláškou do výberového konania, konkrétne v mojom motivačnom liste. Tieto dokumenty sú voľne dostupné na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti v rubrike výberové konania na súdoch.
Na výberovom konaní ste hovorili aj o znížení počtu zamestnancov. Je to aktuálne? Ak áno, koľko ľudí odíde?
- Od 1. decembra dochádza k zníženiu počtu štátnozamestnaneckých miest z 31 na 28 a k zvýšeniu počtu miest vo verejnej službe zo štyroch na päť. Pokiaľ ide o štruktúru, dôjde k poklesu počtu miest vyšších súdnych úradníkov o jedného a súdnych tajomníčok o dve miesta. K riešeniu zníženého počtu vyšších súdnych úradníkov dôjde trvalým preložením jedného vyššieho súdneho úradníka na podklade jeho žiadosti na Okresný súd Žilina.
Jedno zo zrušených miest súdnych tajomníčok dokážeme riešiť v rámci existujúceho počtu miest tým, že v súčasnosti nemáme trvalo obsadené jedno miesto asistentky senátu, ktoré sa uvoľnilo v júli. V jednom prípade sme však bohužiaľ, výlučne len z dôvodu stanoveného zníženia počtu pracovníkov, museli pristúpiť k daniu výpovede.
Akým spôsobom chcete otvoriť justíciu oravskej verejnosti?
- Myslím si, že obyvatelia Oravy majú viacero možností, ako získať skutočný pohľad na prácu tunajšieho súdu. Závisia len od ich záujmu. Všetky súdne pojednávania sú zásadne verejné. Vo väčšom množstve túto možnosť využívajú najmä školy. Informácie, predovšetkým štatistické ukazovatele, sú dostupné na webe, kde sú k dispozícii aj právoplatné anonymizované rozhodnutia tunajšieho súdu vo veci samej, ktorých rozsah sa postupne rozširuje. Tiež je tu možnosť získavania informácii prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám, čo je čoraz viac využívané.
Výdavky dolnokubínskeho súdu na nálezy ústavného súdu patria k najvyšším v kraji. Prečo?
- V tomto smere nás dobieha minulosť. Už v roku 1993, odkedy na súde pôsobím, bol personálne výrazne poddimenzovaný. Napríklad v roku 1997, hoci jeho súdny obvod v tom čase tvorili dva okresy, zostali pracovať na tunajšom súde len štyria sudcovia, čo bol vari tretinový stav potrebného počtu. Zostali im na vybavenie aj neskončené veci po kolegoch, ktorí odišli na novovytvorené súdy do Námestova a Ružomberka.
Ani pri najlepšej snahe nebolo fyzicky možné zabezpečiť plynulé vybavovanie vecí. Resty z minulosti sa postupne viac a viac nabaľovali. Najmä po roku 2005 začalo dochádzať k personálnej stabilizácii počtu sudcov, čo umožnilo postupné znižovanie počtu nerozhodnutých vecí. Ak ústavný súd konštatoval prieťahy v konaní tunajšieho súdu, ide o obdobia pred rokom 2008, kedy objektívne nebolo možné zabezpečiť plynulé vybavovanie vecí došlých na tunajší súd.
Na prieťahy mali značný vplyv pohyby sudcov aj v súvislosti so zmenou súdnej organizácie, kedy nevybavené spisy po odchádzajúcich sudcoch museli byť opakovane prerozdeľované medzi zostávajúcich sudcov, ktorí popri veciach, ktoré už mali pridelené, museli naštudovať aj takto získané, veľakrát objemné spisy, týkajúce sa vecí prevažne skutkovo náročných. Nebolo ničím nezvyčajným, že v niektorých veciach došlo aj k päť- a viacnásobnej zmene konajúceho sudcu. Pokiaľ ide o obdobie posledných asi troch rokov, úkony v jednotlivých veciach sú vykonávané priebežne.
Priemerná dĺžka konania v trestných veciach na OS DK v prvom polroku 2011 bola 13,33 mesiaca. Najviac v Žilinskom kraji. Dôvod?
- Napriek tomu, že by uvedené mohlo signalizovať problémy vo vybavovaní trestnej agendy, myslím si, že opak je pravdou. Pri konštatovaní priemernej dĺžky konania sa totiž vychádza zo štruktúry skončených vecí v danom období. Vysoké číslo teda nasvedčuje tomu, že súdu sa podarilo právoplatne skončiť viacero starších (reštančných) vecí, čo negatívne ovplyvnilo priemernú dĺžku konania.
Hodnotím pozitívne, že sa súdu v rámci danej agendy darí znižovať práve celkový počet reštančných vecí vrátane najstarších. Prispeje to k výraznému skráteniu priemernej dĺžky konania v budúcnosti. Za prvých deväť mesiacov tohto roka došlo na tunajší súd 104 trestných vecí, právoplatne bolo skončených 116. Počet neprávoplatne skončených vecí teda klesol o viac ako desať percent. Nerozhodnutých zostalo 32 vecí, ďalších 44 bolo síce rozhodnutých, ale do konca septembra neboli skončené právoplatne.
Skrátili sa lehoty v občianskoprávnych i v obchodných veciach, takisto vo veciach starostlivosti o maloletých. Vďaka čomu?
- V tomto roku sa nám darí z menovaných agend znižovať tak celkový počet nerozhodnutých vecí ako aj celkový počet reštančných vecí a takisto ich percentuálny podiel na celkových neskončených veciach v občianskoprávnych a obchodných veciach. Ak sa nič nepredvídateľné neudeje, takýto pozitívny výsledok by mohol byť aj ku koncu roka. Je to najmä zásluha dobrého personálneho obsadenia sudcami a práce celého kolektívu.