Čo spôsobil zásadový postoj jedného politika

„V predčasných voľbách sa ukáže, ako ľudia vnímali predčasný rozpad vlády či chlapské dodržanie slova,“ povedal Augustín Smolka z Dolného Kubína.

Rokovanie, Národná rada SR v priamom prenose.Rokovanie, Národná rada SR v priamom prenose. (Zdroj: TASR)

„No s istotou sa už dnes dá povedať, že nech už získa moc na Slovensku hocikto, nebude to mať ľahké.“

BRATISLAVA/TVRDOŠÍN. Vláda Ivety Radičovej sa v utorok 11. októbra rozpadla po tom, ako jej poslanci nevyslovili dôveru. Premiérka sa hlasovanie o dôvere rozhodla spojiť s hlasovaním o navýšení eurovalu.

Prvé hlasovanie

Za hlasovalo len 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo 76 hlasov.

Vládu a euroval nepodporila ani koaličná strana SaS. Jej líder a predseda parlamentu Richard Sulík po hlasovaní povedal, že SaS zachránila európskym daňovým poplatníkom 350 miliárd eur, ktoré by inak išli na záchranu súkromných bánk.

„Mrzí ma, že naši koaliční partneri si dlho neuvedomovali, že si principiálny postoj proti eurovalu zachováme,“ povedal Sulík.

Iveta Radičová nedokázala zakryť sklamanie. „Tak sa pýtam, čo tým dosiahli? To chceme vážne povedať, že 16 parlamentov jednotlivých štátov únie sú hlupáci?“

Druhé hlasovanie

O dva dni neskôr navýšenie eurovalu v slovenskom parlamente prešlo. Podporili ho poslanci strany Smer. Zo 147 bolo za 114 poslancov, proti 30, traja sa zdržali.

Ešte predtým však parlament schválil termín predčasných volieb, budú 10. marca 2012.

„Neschválenie eurovalu v prvom kole bola blamáž, za ktorú môže vláda Ivety Radičovej,“ povedal po hlasovaní a schválení eurovalu predseda Smeru Robert Fico. Narážal na to, že sa koaličné strany – SDKÚ, KDH, SaS a Most-Híd - nevedeli dohodnúť v tak dôležitej otázke.

fghfd

Hlasovanie za euroval a za vyslovenie dôvery vláde.

Národná rada zároveň odvolala z postu predsedu parlamentu Richarda Sulíka a novým predsedom sa stal Pavol Hrušovský (KDH).

Čo ďalej?

Úvahy o tom, že vláda Ivety Radičovej povedie krajinu do predčasných volieb, nevyšli. Prezident Ivan Gašparovič plánuje vymenovať vládu novú. „Poverím niekoho, aby ju zostavil.“ Ak sa to nepodarí, vylúčená nie je ani úradnícka vláda.

Prezident sa s predsedami všetkých parlamentných strán stretne dnes. Majú sa dohodnúť na ďalších krokoch.

Podľa politológov bude hlavnou témou predvolebnej kampane zachovanie eura a postavenie Slovenska v rámci eurozóny.

Ako vnímajú situáciu laickí politici na ulici

Minulotýždňová politická scéna sa stala top témou aj na uliciach, v reštauráciách, posedeniach pri káve. Niektorých sme oslovili.

LENKA BRUNCKOVÁ (28), ORAVSKÁ PORUBA - Myslím si, že je veľká škoda, že skončila pravicová vláda, ale Richard Sulík dostal, o čo si koledoval. Byť vo vládnej koalícii je niekedy aj o ústupkoch. Sulík asi zaplatil nováčikovskú daň. Ak sme raz v eurozóne, tak musíme prijať aj nevýhody a zodpovednosť, schválenie eurovalu bolo zrejme nutnosťou. Aký bude ďalší vývoj v krajine neviem odhadnúť, ale obávam sa, že opäť začne vládnuť Fico.

ZUZANA (42), DOLNÝ KUBÍN - Po voľbách boli všetci nadšení z SaS a takto to dopadlo. Ledva sme sa kdesi vyhrabali a už zas je vláda v p.... Koľko peňazí pôjde na nové voľby. Zas len my za to zaplatíme. A bude ešte horšie, lebo Fico nám to veľmi rýchlo spočíta.

JOZEF (62), BREZA - Richard Sulík urobil dobre pre Slovensko, ale zle pre Európu. Veď čo už len zmôžeme my, taký malý štát, proti ostatným krajinám? Jeden hlavou múr neprebije. Päť miliónov popri tristo miliónoch veľa nenarobí. Sulík má pravdu, ale niekedy treba aj ustúpiť a toto bol asi ten moment. Pád vlády bol zbytočný.

PETER GÁLL (23), DOLNÝ KUBÍN - Na celý euroval by sme sa mali vykašlať. Podobne aj na euro. Vystúpiť z únie a prejsť na slovenskú korunu.

ANNA (43), NIŽNÁ - Osobne som nepocítila, že by som sa mala za nejakej vlády lepšie. Či vládol Mečiar, Dzurinda, Fico či Radičová, vždy sme boli odkázaní sami na seba. Vždy je lepšie súhlasiť s eurovalom, akoby sa mali tie peniaze rozkotúľať na úplatky pri fiktívnych tendroch, predražovanie zákaziek v prospech niekoho či zbytočné voľby.

AUGUSTÍN SMOLKA (65), DOLNÝ KUBÍN - Ani jeden svetový ekonóm nepovedal, že prijatie eurovalu pomôže zachrániť eurozónu ako takú, či napomôže ozdraviť ekonomiku Grécka. Preto mi je postoj pána Sulíka viac než sympatický. Zvlášť jeho dodržanie slova, ktoré sa na dnešnej politickej scéne tak často nevidí. V predčasných voľbách sa ukáže, ako ľudia vnímali predčasný rozpad vlády, či chlapské dodržanie slova. No s istotou sa už dnes dá povedať, že nech už získa moc na Slovensku hocikto, nebude to mať ľahké. Svet, Európu či Slovensko čakajú ťažké sociálne, ekonomické aj občianske problémy.

(lš, am, rg, nk, lv)

Učitelia, lekári ani odborári nemajú s kým rokovať

Pád vlády narušil rozbehnuté aktivity učiteľov, ktorými žiadali okrem iného zlepšenie financovania školstva a vyššie platy. S avizovaným štrajkom počkajú, chcú rokovať s novou vládou. Aj odborári počkajú na vývoj situácie, ich najväčší bôľ, daňová a odvodová reforma, je pravdepodobne nateraz zastavená.

EMIL REVAJ, RIADITEĽ ZŠ S MŠ J. VOJTAŠŠÁKA ZÁKAMENNÉ

Nie som vášnivý pozorovateľ politického diania. Posledné udalosti nenechali na pokoji pravdepodobne žiadneho občana, a teda ani mňa. Ak ľudia vo voľbách dali dôveru tejto vláde, tak mala vládnuť. Vládnuť znamená prijímať populárne, ale aj nepopulárne rozhodnutia, vládnuť znamená dohodnúť sa, vládnuť znamená nezaťažovať občanov svojimi vnútornými názormi. To, čo sa dialo v poslednom období, nemá s vládnutím nič spoločne. Boli sme svedkami stupňujúcich sa vnútorných problémov. Poslednou kvapkou bol euroval. Ani ja s ním nie som celkom vnútorne stotožnený. Ale ak sme vstúpili do spolku, v ktorom sa platí rovnakou menou, tak nám asi nič neostáva, len spolu s ostatnými spoločne preklenúť ťažké obdobie. Predčasné voľby sa dotknú školstva asi dosť podstatne. Učitelia a ostatní zamestnanci školstva vystupňovali opodstatnený tlak na vládu zameraný na zvýšenie finančných prostriedkov v rezorte. Po páde vlády nebude s kým rokovať, vládnuce strany do volieb nebudú prijímať žiadne dôležite rozhodnutia a budú sa pravdepodobne viac venovať volebnej kampani. A to je na škodu.

MAGDALÉNA KUBISOVÁ, RIADITEĽKA ZŠ PETRA ŠKRABÁKA DOLNÝ KUBÍN

Že euroval prešiel, beriem aj ako vyjadrenie solidarity. Neviem predvídať, čo sa stane. Ako riaditeľka školy som apolitická. Záleží mi však na kvalite školstva, na dôstojnosti človeka, na jeho motivácii, ale aj finančnom ohodnotení, aby sa všetkým zamestnancom dostávalo spoločenského uznania. Aby žiaci mali konečne knihy, aby školy nezápasili s financiami.

Vláda padla, problémy zostali. Školstvo je výrazne poddimenzované. Minister Jurzyca povedal, že naše požiadavky sú rozumné, ale ťažko realizovateľné. Zvýšenie platov má umožniť zákon o pedagogických zamestnancoch, ktorý je v druhom čítaní parlamentu. Myslím si, že je potrebné, aby rokovanie pokračovalo aj napriek pádu vlády.

MARIÁN CVANCIGER, ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO V NIŽNEJ

- To, čo sme najviac kritizovali – daňovo-odvodovú reformu – je podľa premiérky zastavené. Takže z tohto pohľadu mal náš protest význam, keďže sa nateraz s reformami nepokračuje. Naše ďalšie kroky budú závisieť od krokov vlády, ako bude pokračovať, keďže zatiaľ stále nie je jasno v ďalších veciach, proti ktorým sme protestovali. Budeme pozorne sledovať jej vývoj. Ak by sa niečo zmenilo, ak by vláda v reformách predsa pokračovala, nebudeme ticho.

ico

Primátori oravských miest: Pád vlády je vždy zlý signál do sveta

Čo bude s avizovanou zmenou financovania samospráv, je tiež otázne. Minister financií mal do parlamentu pripravený nový model rozdeľovania peňazí pre obce a mestá. Doteraz boli financované z podielu na dani z príjmov fyzických osôb. Podľa nového mali ich príjmy závisieť od výnosov z dane z príjmov právnických osôb, dane z príjmov fyzických osôb, DPH a spotrebných daní. Samosprávy sa búrili. Uvidíme.

JÁN KADERA, PRIMÁTOR NÁMESTOVA

- Príčina vládnej krízy je pre nás v podstate nepodstatná. Pád vlády môže v Námestove ohroziť dôležitý projekt, a to vybudovanie kruhovej križovatky pri vstupe do mesta. Dlhodobo sme ho pripravovali, mal politickú podporu. Dostali sme prísľub na jeho vybudovanie v tomto volebnom období. Po zmene vlády sa môže veľmi ľahko stať, že sa priority presunú do iných regiónov a my budeme musieť celé úsilie absolvovať nanovo. V tejto situácii nám nezostáva nič iné, len dúfať, že príprava je už tak ďaleko, že sa výstavba aj napriek zmene vlády spustí a čo najskôr zrealizuje.

ROMAN MATEJOV, PRIMÁTOR DOLNÉHO KUBÍNA

- Pád vlády je vždy zlý signál do sveta nehľadiac na farbu jej zloženia. Určite to so sebou prináša neistotu, nestabilitu finančných trhov a špekulácie, čo bude ďalej. Je jasné, že veľká časť programového vyhlásenia vlády sa nestihne realizovať. Dúfajme, že tieto udalosti budú mať čo najmenší negatívny dopad na rozbehnuté či plánované projekty v samosprávach.

Pre mňa je prioritou Mesto Dolný Kubín, riešenie jeho každodenných problémov a ďalšie napredovanie. Občania sú už unavení z politikárčenia, mnohí dennodenne zápasia o svoje prežitie a strácajú záujem o všetky tie vyhlásenia a stanoviská. Potrebujú pokojný život, prácu, základné sociálne istoty, postarať sa o svoje deti, vzdelávať ich, učiť ich rozpoznávať zlé od dobrého.

IVAN ŠAŠKO, PRIMÁTOR TVRDOŠÍNA:

- Euroval bolo nutné schváliť, inej cesty nebolo. Až vývoj udalostí ukáže, či to bolo dobré alebo zlé, čo to prinesie. Pád vlády by investičné akcie v meste ovplyvniť nemal. Mnohé veci boli aj tak v súčasnosti spomalené, pozastavené, napríklad čerpanie eurofondov. Budúcnosť ukáže, čo sa bude v tomto smere diať ďalej. Musíme byť vďační za každé získané euro a verím, že takáto možnosť bude aj v budúcnosti. O mestskom rozpočte je dnes ťažké hovoriť, keďže ani v štátnom nie je dostatok peňazí. Budeme sa musieť prispôsobiť tomu, čo príde.

(lš, sm, nk)

Autor: LEN, SME, Redakcia

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 765
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 074
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 922
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 627
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 9 340
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 117
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 068
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Keď sa hanbí dôchodca za iného dôchodcu – blogera.
  2. Reštartnisa, o.z.: Skúsili ste už kolobežku ako terapeutický nástroj?
  3. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  4. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  6. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  7. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  8. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 353
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 688
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 496
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 11 439
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 435
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 399
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 347
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 051
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu