Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Čo spôsobil zásadový postoj jedného politika

„V predčasných voľbách sa ukáže, ako ľudia vnímali predčasný rozpad vlády či chlapské dodržanie slova,“ povedal Augustín Smolka z Dolného Kubína.

Rokovanie, Národná rada SR v priamom prenose.Rokovanie, Národná rada SR v priamom prenose. (Zdroj: TASR)

„No s istotou sa už dnes dá povedať, že nech už získa moc na Slovensku hocikto, nebude to mať ľahké.“

BRATISLAVA/TVRDOŠÍN. Vláda Ivety Radičovej sa v utorok 11. októbra rozpadla po tom, ako jej poslanci nevyslovili dôveru. Premiérka sa hlasovanie o dôvere rozhodla spojiť s hlasovaním o navýšení eurovalu.

Prvé hlasovanie

Za hlasovalo len 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo 76 hlasov.

Vládu a euroval nepodporila ani koaličná strana SaS. Jej líder a predseda parlamentu Richard Sulík po hlasovaní povedal, že SaS zachránila európskym daňovým poplatníkom 350 miliárd eur, ktoré by inak išli na záchranu súkromných bánk.

„Mrzí ma, že naši koaliční partneri si dlho neuvedomovali, že si principiálny postoj proti eurovalu zachováme,“ povedal Sulík.

Iveta Radičová nedokázala zakryť sklamanie. „Tak sa pýtam, čo tým dosiahli? To chceme vážne povedať, že 16 parlamentov jednotlivých štátov únie sú hlupáci?“

Druhé hlasovanie

O dva dni neskôr navýšenie eurovalu v slovenskom parlamente prešlo. Podporili ho poslanci strany Smer. Zo 147 bolo za 114 poslancov, proti 30, traja sa zdržali.

Ešte predtým však parlament schválil termín predčasných volieb, budú 10. marca 2012.

„Neschválenie eurovalu v prvom kole bola blamáž, za ktorú môže vláda Ivety Radičovej,“ povedal po hlasovaní a schválení eurovalu predseda Smeru Robert Fico. Narážal na to, že sa koaličné strany – SDKÚ, KDH, SaS a Most-Híd - nevedeli dohodnúť v tak dôležitej otázke.

fghfd

Hlasovanie za euroval a za vyslovenie dôvery vláde.

Národná rada zároveň odvolala z postu predsedu parlamentu Richarda Sulíka a novým predsedom sa stal Pavol Hrušovský (KDH).

Čo ďalej?

Úvahy o tom, že vláda Ivety Radičovej povedie krajinu do predčasných volieb, nevyšli. Prezident Ivan Gašparovič plánuje vymenovať vládu novú. „Poverím niekoho, aby ju zostavil.“ Ak sa to nepodarí, vylúčená nie je ani úradnícka vláda.

Prezident sa s predsedami všetkých parlamentných strán stretne dnes. Majú sa dohodnúť na ďalších krokoch.

Podľa politológov bude hlavnou témou predvolebnej kampane zachovanie eura a postavenie Slovenska v rámci eurozóny.

Ako vnímajú situáciu laickí politici na ulici

Minulotýždňová politická scéna sa stala top témou aj na uliciach, v reštauráciách, posedeniach pri káve. Niektorých sme oslovili.

LENKA BRUNCKOVÁ (28), ORAVSKÁ PORUBA - Myslím si, že je veľká škoda, že skončila pravicová vláda, ale Richard Sulík dostal, o čo si koledoval. Byť vo vládnej koalícii je niekedy aj o ústupkoch. Sulík asi zaplatil nováčikovskú daň. Ak sme raz v eurozóne, tak musíme prijať aj nevýhody a zodpovednosť, schválenie eurovalu bolo zrejme nutnosťou. Aký bude ďalší vývoj v krajine neviem odhadnúť, ale obávam sa, že opäť začne vládnuť Fico.

ZUZANA (42), DOLNÝ KUBÍN - Po voľbách boli všetci nadšení z SaS a takto to dopadlo. Ledva sme sa kdesi vyhrabali a už zas je vláda v p.... Koľko peňazí pôjde na nové voľby. Zas len my za to zaplatíme. A bude ešte horšie, lebo Fico nám to veľmi rýchlo spočíta.

JOZEF (62), BREZA - Richard Sulík urobil dobre pre Slovensko, ale zle pre Európu. Veď čo už len zmôžeme my, taký malý štát, proti ostatným krajinám? Jeden hlavou múr neprebije. Päť miliónov popri tristo miliónoch veľa nenarobí. Sulík má pravdu, ale niekedy treba aj ustúpiť a toto bol asi ten moment. Pád vlády bol zbytočný.

PETER GÁLL (23), DOLNÝ KUBÍN - Na celý euroval by sme sa mali vykašlať. Podobne aj na euro. Vystúpiť z únie a prejsť na slovenskú korunu.

ANNA (43), NIŽNÁ - Osobne som nepocítila, že by som sa mala za nejakej vlády lepšie. Či vládol Mečiar, Dzurinda, Fico či Radičová, vždy sme boli odkázaní sami na seba. Vždy je lepšie súhlasiť s eurovalom, akoby sa mali tie peniaze rozkotúľať na úplatky pri fiktívnych tendroch, predražovanie zákaziek v prospech niekoho či zbytočné voľby.

AUGUSTÍN SMOLKA (65), DOLNÝ KUBÍN - Ani jeden svetový ekonóm nepovedal, že prijatie eurovalu pomôže zachrániť eurozónu ako takú, či napomôže ozdraviť ekonomiku Grécka. Preto mi je postoj pána Sulíka viac než sympatický. Zvlášť jeho dodržanie slova, ktoré sa na dnešnej politickej scéne tak často nevidí. V predčasných voľbách sa ukáže, ako ľudia vnímali predčasný rozpad vlády, či chlapské dodržanie slova. No s istotou sa už dnes dá povedať, že nech už získa moc na Slovensku hocikto, nebude to mať ľahké. Svet, Európu či Slovensko čakajú ťažké sociálne, ekonomické aj občianske problémy.

(lš, am, rg, nk, lv)

Učitelia, lekári ani odborári nemajú s kým rokovať

Pád vlády narušil rozbehnuté aktivity učiteľov, ktorými žiadali okrem iného zlepšenie financovania školstva a vyššie platy. S avizovaným štrajkom počkajú, chcú rokovať s novou vládou. Aj odborári počkajú na vývoj situácie, ich najväčší bôľ, daňová a odvodová reforma, je pravdepodobne nateraz zastavená.

EMIL REVAJ, RIADITEĽ ZŠ S MŠ J. VOJTAŠŠÁKA ZÁKAMENNÉ

Nie som vášnivý pozorovateľ politického diania. Posledné udalosti nenechali na pokoji pravdepodobne žiadneho občana, a teda ani mňa. Ak ľudia vo voľbách dali dôveru tejto vláde, tak mala vládnuť. Vládnuť znamená prijímať populárne, ale aj nepopulárne rozhodnutia, vládnuť znamená dohodnúť sa, vládnuť znamená nezaťažovať občanov svojimi vnútornými názormi. To, čo sa dialo v poslednom období, nemá s vládnutím nič spoločne. Boli sme svedkami stupňujúcich sa vnútorných problémov. Poslednou kvapkou bol euroval. Ani ja s ním nie som celkom vnútorne stotožnený. Ale ak sme vstúpili do spolku, v ktorom sa platí rovnakou menou, tak nám asi nič neostáva, len spolu s ostatnými spoločne preklenúť ťažké obdobie. Predčasné voľby sa dotknú školstva asi dosť podstatne. Učitelia a ostatní zamestnanci školstva vystupňovali opodstatnený tlak na vládu zameraný na zvýšenie finančných prostriedkov v rezorte. Po páde vlády nebude s kým rokovať, vládnuce strany do volieb nebudú prijímať žiadne dôležite rozhodnutia a budú sa pravdepodobne viac venovať volebnej kampani. A to je na škodu.

MAGDALÉNA KUBISOVÁ, RIADITEĽKA ZŠ PETRA ŠKRABÁKA DOLNÝ KUBÍN

Že euroval prešiel, beriem aj ako vyjadrenie solidarity. Neviem predvídať, čo sa stane. Ako riaditeľka školy som apolitická. Záleží mi však na kvalite školstva, na dôstojnosti človeka, na jeho motivácii, ale aj finančnom ohodnotení, aby sa všetkým zamestnancom dostávalo spoločenského uznania. Aby žiaci mali konečne knihy, aby školy nezápasili s financiami.

Vláda padla, problémy zostali. Školstvo je výrazne poddimenzované. Minister Jurzyca povedal, že naše požiadavky sú rozumné, ale ťažko realizovateľné. Zvýšenie platov má umožniť zákon o pedagogických zamestnancoch, ktorý je v druhom čítaní parlamentu. Myslím si, že je potrebné, aby rokovanie pokračovalo aj napriek pádu vlády.

MARIÁN CVANCIGER, ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO V NIŽNEJ

- To, čo sme najviac kritizovali – daňovo-odvodovú reformu – je podľa premiérky zastavené. Takže z tohto pohľadu mal náš protest význam, keďže sa nateraz s reformami nepokračuje. Naše ďalšie kroky budú závisieť od krokov vlády, ako bude pokračovať, keďže zatiaľ stále nie je jasno v ďalších veciach, proti ktorým sme protestovali. Budeme pozorne sledovať jej vývoj. Ak by sa niečo zmenilo, ak by vláda v reformách predsa pokračovala, nebudeme ticho.

ico

Primátori oravských miest: Pád vlády je vždy zlý signál do sveta

Čo bude s avizovanou zmenou financovania samospráv, je tiež otázne. Minister financií mal do parlamentu pripravený nový model rozdeľovania peňazí pre obce a mestá. Doteraz boli financované z podielu na dani z príjmov fyzických osôb. Podľa nového mali ich príjmy závisieť od výnosov z dane z príjmov právnických osôb, dane z príjmov fyzických osôb, DPH a spotrebných daní. Samosprávy sa búrili. Uvidíme.

JÁN KADERA, PRIMÁTOR NÁMESTOVA

- Príčina vládnej krízy je pre nás v podstate nepodstatná. Pád vlády môže v Námestove ohroziť dôležitý projekt, a to vybudovanie kruhovej križovatky pri vstupe do mesta. Dlhodobo sme ho pripravovali, mal politickú podporu. Dostali sme prísľub na jeho vybudovanie v tomto volebnom období. Po zmene vlády sa môže veľmi ľahko stať, že sa priority presunú do iných regiónov a my budeme musieť celé úsilie absolvovať nanovo. V tejto situácii nám nezostáva nič iné, len dúfať, že príprava je už tak ďaleko, že sa výstavba aj napriek zmene vlády spustí a čo najskôr zrealizuje.

ROMAN MATEJOV, PRIMÁTOR DOLNÉHO KUBÍNA

- Pád vlády je vždy zlý signál do sveta nehľadiac na farbu jej zloženia. Určite to so sebou prináša neistotu, nestabilitu finančných trhov a špekulácie, čo bude ďalej. Je jasné, že veľká časť programového vyhlásenia vlády sa nestihne realizovať. Dúfajme, že tieto udalosti budú mať čo najmenší negatívny dopad na rozbehnuté či plánované projekty v samosprávach.

Pre mňa je prioritou Mesto Dolný Kubín, riešenie jeho každodenných problémov a ďalšie napredovanie. Občania sú už unavení z politikárčenia, mnohí dennodenne zápasia o svoje prežitie a strácajú záujem o všetky tie vyhlásenia a stanoviská. Potrebujú pokojný život, prácu, základné sociálne istoty, postarať sa o svoje deti, vzdelávať ich, učiť ich rozpoznávať zlé od dobrého.

IVAN ŠAŠKO, PRIMÁTOR TVRDOŠÍNA:

- Euroval bolo nutné schváliť, inej cesty nebolo. Až vývoj udalostí ukáže, či to bolo dobré alebo zlé, čo to prinesie. Pád vlády by investičné akcie v meste ovplyvniť nemal. Mnohé veci boli aj tak v súčasnosti spomalené, pozastavené, napríklad čerpanie eurofondov. Budúcnosť ukáže, čo sa bude v tomto smere diať ďalej. Musíme byť vďační za každé získané euro a verím, že takáto možnosť bude aj v budúcnosti. O mestskom rozpočte je dnes ťažké hovoriť, keďže ani v štátnom nie je dostatok peňazí. Budeme sa musieť prispôsobiť tomu, čo príde.

(lš, sm, nk)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 2. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 2. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 3. Päť chýb pri zateplení strechy
 4. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 6. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 7. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 8. Bezbariérové vozidlo
 9. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 770
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 752
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 15 069
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 475
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 878
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 643
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 572
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 497
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 351
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 122
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Už desaťročie si držia pozíciu najlepších

Slovenské vzpieranie spoznalo majstrov.

Dolnokubínski vzpierači vyhrali titul v extralige družstiev 10-krát za sebou.

Síce sa nehrá, ale mužstvo sa posilňuje

Dolnokubínsky hokejový klub ohlásil uplynulý týždeň novú brankársku posilu.

Do brány Dolného Kubína prichádza Erik Janek.

Na palubovke góly strieľa, na trávniku im zabraňuje

Martin Adamčík ťahá florbalový klub a hrá i futbal.

Muziku tvrdia kluby bez domácich ihrísk

Líder ôsmej ligy ŠK Sedem vstúpil na futbalovú scénu v roku 2018. Dve sezóny sa oťukal a teraz tvorí dobre vyladený orchester so skúsenými dirigentmi.

V Lomnej by mohli hrať znovu doma.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

V nemocnici v Čadci zomrel pacient na COVID-19

Čadca je červeným okresom, Kysucké Nové Mesto ostáva oranžovým.

Už ste čítali?