Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Čo spôsobil zásadový postoj jedného politika

„V predčasných voľbách sa ukáže, ako ľudia vnímali predčasný rozpad vlády či chlapské dodržanie slova,“ povedal Augustín Smolka z Dolného Kubína.

Rokovanie, Národná rada SR v priamom prenose.Rokovanie, Národná rada SR v priamom prenose. (Zdroj: TASR)

„No s istotou sa už dnes dá povedať, že nech už získa moc na Slovensku hocikto, nebude to mať ľahké.“

BRATISLAVA/TVRDOŠÍN. Vláda Ivety Radičovej sa v utorok 11. októbra rozpadla po tom, ako jej poslanci nevyslovili dôveru. Premiérka sa hlasovanie o dôvere rozhodla spojiť s hlasovaním o navýšení eurovalu.

Prvé hlasovanie

Za hlasovalo len 55 zo 124 prítomných poslancov, potrebných bolo 76 hlasov.

Vládu a euroval nepodporila ani koaličná strana SaS. Jej líder a predseda parlamentu Richard Sulík po hlasovaní povedal, že SaS zachránila európskym daňovým poplatníkom 350 miliárd eur, ktoré by inak išli na záchranu súkromných bánk.

„Mrzí ma, že naši koaliční partneri si dlho neuvedomovali, že si principiálny postoj proti eurovalu zachováme,“ povedal Sulík.

Iveta Radičová nedokázala zakryť sklamanie. „Tak sa pýtam, čo tým dosiahli? To chceme vážne povedať, že 16 parlamentov jednotlivých štátov únie sú hlupáci?“

Druhé hlasovanie

O dva dni neskôr navýšenie eurovalu v slovenskom parlamente prešlo. Podporili ho poslanci strany Smer. Zo 147 bolo za 114 poslancov, proti 30, traja sa zdržali.

Ešte predtým však parlament schválil termín predčasných volieb, budú 10. marca 2012.

„Neschválenie eurovalu v prvom kole bola blamáž, za ktorú môže vláda Ivety Radičovej,“ povedal po hlasovaní a schválení eurovalu predseda Smeru Robert Fico. Narážal na to, že sa koaličné strany – SDKÚ, KDH, SaS a Most-Híd - nevedeli dohodnúť v tak dôležitej otázke.

fghfd

Hlasovanie za euroval a za vyslovenie dôvery vláde.

Národná rada zároveň odvolala z postu predsedu parlamentu Richarda Sulíka a novým predsedom sa stal Pavol Hrušovský (KDH).

Čo ďalej?

Úvahy o tom, že vláda Ivety Radičovej povedie krajinu do predčasných volieb, nevyšli. Prezident Ivan Gašparovič plánuje vymenovať vládu novú. „Poverím niekoho, aby ju zostavil.“ Ak sa to nepodarí, vylúčená nie je ani úradnícka vláda.

Prezident sa s predsedami všetkých parlamentných strán stretne dnes. Majú sa dohodnúť na ďalších krokoch.

Podľa politológov bude hlavnou témou predvolebnej kampane zachovanie eura a postavenie Slovenska v rámci eurozóny.

Ako vnímajú situáciu laickí politici na ulici

Minulotýždňová politická scéna sa stala top témou aj na uliciach, v reštauráciách, posedeniach pri káve. Niektorých sme oslovili.

LENKA BRUNCKOVÁ (28), ORAVSKÁ PORUBA - Myslím si, že je veľká škoda, že skončila pravicová vláda, ale Richard Sulík dostal, o čo si koledoval. Byť vo vládnej koalícii je niekedy aj o ústupkoch. Sulík asi zaplatil nováčikovskú daň. Ak sme raz v eurozóne, tak musíme prijať aj nevýhody a zodpovednosť, schválenie eurovalu bolo zrejme nutnosťou. Aký bude ďalší vývoj v krajine neviem odhadnúť, ale obávam sa, že opäť začne vládnuť Fico.

ZUZANA (42), DOLNÝ KUBÍN - Po voľbách boli všetci nadšení z SaS a takto to dopadlo. Ledva sme sa kdesi vyhrabali a už zas je vláda v p.... Koľko peňazí pôjde na nové voľby. Zas len my za to zaplatíme. A bude ešte horšie, lebo Fico nám to veľmi rýchlo spočíta.

JOZEF (62), BREZA - Richard Sulík urobil dobre pre Slovensko, ale zle pre Európu. Veď čo už len zmôžeme my, taký malý štát, proti ostatným krajinám? Jeden hlavou múr neprebije. Päť miliónov popri tristo miliónoch veľa nenarobí. Sulík má pravdu, ale niekedy treba aj ustúpiť a toto bol asi ten moment. Pád vlády bol zbytočný.

PETER GÁLL (23), DOLNÝ KUBÍN - Na celý euroval by sme sa mali vykašlať. Podobne aj na euro. Vystúpiť z únie a prejsť na slovenskú korunu.

ANNA (43), NIŽNÁ - Osobne som nepocítila, že by som sa mala za nejakej vlády lepšie. Či vládol Mečiar, Dzurinda, Fico či Radičová, vždy sme boli odkázaní sami na seba. Vždy je lepšie súhlasiť s eurovalom, akoby sa mali tie peniaze rozkotúľať na úplatky pri fiktívnych tendroch, predražovanie zákaziek v prospech niekoho či zbytočné voľby.

AUGUSTÍN SMOLKA (65), DOLNÝ KUBÍN - Ani jeden svetový ekonóm nepovedal, že prijatie eurovalu pomôže zachrániť eurozónu ako takú, či napomôže ozdraviť ekonomiku Grécka. Preto mi je postoj pána Sulíka viac než sympatický. Zvlášť jeho dodržanie slova, ktoré sa na dnešnej politickej scéne tak často nevidí. V predčasných voľbách sa ukáže, ako ľudia vnímali predčasný rozpad vlády, či chlapské dodržanie slova. No s istotou sa už dnes dá povedať, že nech už získa moc na Slovensku hocikto, nebude to mať ľahké. Svet, Európu či Slovensko čakajú ťažké sociálne, ekonomické aj občianske problémy.

(lš, am, rg, nk, lv)

Učitelia, lekári ani odborári nemajú s kým rokovať

Pád vlády narušil rozbehnuté aktivity učiteľov, ktorými žiadali okrem iného zlepšenie financovania školstva a vyššie platy. S avizovaným štrajkom počkajú, chcú rokovať s novou vládou. Aj odborári počkajú na vývoj situácie, ich najväčší bôľ, daňová a odvodová reforma, je pravdepodobne nateraz zastavená.

EMIL REVAJ, RIADITEĽ ZŠ S MŠ J. VOJTAŠŠÁKA ZÁKAMENNÉ

Nie som vášnivý pozorovateľ politického diania. Posledné udalosti nenechali na pokoji pravdepodobne žiadneho občana, a teda ani mňa. Ak ľudia vo voľbách dali dôveru tejto vláde, tak mala vládnuť. Vládnuť znamená prijímať populárne, ale aj nepopulárne rozhodnutia, vládnuť znamená dohodnúť sa, vládnuť znamená nezaťažovať občanov svojimi vnútornými názormi. To, čo sa dialo v poslednom období, nemá s vládnutím nič spoločne. Boli sme svedkami stupňujúcich sa vnútorných problémov. Poslednou kvapkou bol euroval. Ani ja s ním nie som celkom vnútorne stotožnený. Ale ak sme vstúpili do spolku, v ktorom sa platí rovnakou menou, tak nám asi nič neostáva, len spolu s ostatnými spoločne preklenúť ťažké obdobie. Predčasné voľby sa dotknú školstva asi dosť podstatne. Učitelia a ostatní zamestnanci školstva vystupňovali opodstatnený tlak na vládu zameraný na zvýšenie finančných prostriedkov v rezorte. Po páde vlády nebude s kým rokovať, vládnuce strany do volieb nebudú prijímať žiadne dôležite rozhodnutia a budú sa pravdepodobne viac venovať volebnej kampani. A to je na škodu.

MAGDALÉNA KUBISOVÁ, RIADITEĽKA ZŠ PETRA ŠKRABÁKA DOLNÝ KUBÍN

Že euroval prešiel, beriem aj ako vyjadrenie solidarity. Neviem predvídať, čo sa stane. Ako riaditeľka školy som apolitická. Záleží mi však na kvalite školstva, na dôstojnosti človeka, na jeho motivácii, ale aj finančnom ohodnotení, aby sa všetkým zamestnancom dostávalo spoločenského uznania. Aby žiaci mali konečne knihy, aby školy nezápasili s financiami.

Vláda padla, problémy zostali. Školstvo je výrazne poddimenzované. Minister Jurzyca povedal, že naše požiadavky sú rozumné, ale ťažko realizovateľné. Zvýšenie platov má umožniť zákon o pedagogických zamestnancoch, ktorý je v druhom čítaní parlamentu. Myslím si, že je potrebné, aby rokovanie pokračovalo aj napriek pádu vlády.

MARIÁN CVANCIGER, ODBOROVÝ ZVÄZ KOVO V NIŽNEJ

- To, čo sme najviac kritizovali – daňovo-odvodovú reformu – je podľa premiérky zastavené. Takže z tohto pohľadu mal náš protest význam, keďže sa nateraz s reformami nepokračuje. Naše ďalšie kroky budú závisieť od krokov vlády, ako bude pokračovať, keďže zatiaľ stále nie je jasno v ďalších veciach, proti ktorým sme protestovali. Budeme pozorne sledovať jej vývoj. Ak by sa niečo zmenilo, ak by vláda v reformách predsa pokračovala, nebudeme ticho.

ico

Primátori oravských miest: Pád vlády je vždy zlý signál do sveta

Čo bude s avizovanou zmenou financovania samospráv, je tiež otázne. Minister financií mal do parlamentu pripravený nový model rozdeľovania peňazí pre obce a mestá. Doteraz boli financované z podielu na dani z príjmov fyzických osôb. Podľa nového mali ich príjmy závisieť od výnosov z dane z príjmov právnických osôb, dane z príjmov fyzických osôb, DPH a spotrebných daní. Samosprávy sa búrili. Uvidíme.

JÁN KADERA, PRIMÁTOR NÁMESTOVA

- Príčina vládnej krízy je pre nás v podstate nepodstatná. Pád vlády môže v Námestove ohroziť dôležitý projekt, a to vybudovanie kruhovej križovatky pri vstupe do mesta. Dlhodobo sme ho pripravovali, mal politickú podporu. Dostali sme prísľub na jeho vybudovanie v tomto volebnom období. Po zmene vlády sa môže veľmi ľahko stať, že sa priority presunú do iných regiónov a my budeme musieť celé úsilie absolvovať nanovo. V tejto situácii nám nezostáva nič iné, len dúfať, že príprava je už tak ďaleko, že sa výstavba aj napriek zmene vlády spustí a čo najskôr zrealizuje.

ROMAN MATEJOV, PRIMÁTOR DOLNÉHO KUBÍNA

- Pád vlády je vždy zlý signál do sveta nehľadiac na farbu jej zloženia. Určite to so sebou prináša neistotu, nestabilitu finančných trhov a špekulácie, čo bude ďalej. Je jasné, že veľká časť programového vyhlásenia vlády sa nestihne realizovať. Dúfajme, že tieto udalosti budú mať čo najmenší negatívny dopad na rozbehnuté či plánované projekty v samosprávach.

Pre mňa je prioritou Mesto Dolný Kubín, riešenie jeho každodenných problémov a ďalšie napredovanie. Občania sú už unavení z politikárčenia, mnohí dennodenne zápasia o svoje prežitie a strácajú záujem o všetky tie vyhlásenia a stanoviská. Potrebujú pokojný život, prácu, základné sociálne istoty, postarať sa o svoje deti, vzdelávať ich, učiť ich rozpoznávať zlé od dobrého.

IVAN ŠAŠKO, PRIMÁTOR TVRDOŠÍNA:

- Euroval bolo nutné schváliť, inej cesty nebolo. Až vývoj udalostí ukáže, či to bolo dobré alebo zlé, čo to prinesie. Pád vlády by investičné akcie v meste ovplyvniť nemal. Mnohé veci boli aj tak v súčasnosti spomalené, pozastavené, napríklad čerpanie eurofondov. Budúcnosť ukáže, čo sa bude v tomto smere diať ďalej. Musíme byť vďační za každé získané euro a verím, že takáto možnosť bude aj v budúcnosti. O mestskom rozpočte je dnes ťažké hovoriť, keďže ani v štátnom nie je dostatok peňazí. Budeme sa musieť prispôsobiť tomu, čo príde.

(lš, sm, nk)

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 2. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 3. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 4. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 5. Spánok – základ pevných vzťahov
 6. Auto do firmy môžete mať už od 150 eur mesačne
 7. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 8. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 9. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 10. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 722
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 862
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 923
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 499
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 5 321
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 186
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 956
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 752
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 3 375
 10. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 372

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Bočný odstup 1,5 metra od cyklistov, návrh je už v parlamente, ale má nedostatky
 2. Irena Šimuneková: Morské oko
 3. Jozef Sitko: Nedá sa mi zverejniť článok: Deštrukčný Smer (I. a II.) a Kollár rozkladajú štát
 4. Irena Šimuneková: Sninský kameň
 5. Jaroslav Polaček: Majú klímu a sú lacnejšie lebo to robíme čisto
 6. Irena Šimuneková: Spomienky na leto
 7. Andrea Vörösová: Pamäť medu... a ľudí na mítingu
 8. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 078
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 873
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 081
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 216
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 466
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 073
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 501
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Piata liga ponúkla veľmi zaujímavé kolo.


5 h
Šlágrom 12. kola bol zápas Leštín (v žltom) proti Rabči.

Leštiny privítali doma Rabču. Takmer hodinu hrali oslabené o jedného hráča.


15 h
Tradičný koláč v Uzbekistane.

Uzbekistan ponúka zážitky, ktoré by ste inde hľadali márne.


15 h
Poľovnícka zástava združenia Kohútik z Oravskej Lesnej.

Na slávnostnom odovzdávaní trúbili lesné rohy, podával sa výborný guľáš.


11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

Časť pacientov evakuovali.


a 1 ďalší 13 h

Zhrnuli sme pre vás všetkých 37 kysuckých samospráv. Ako je na tom tá vaša?


14 h

Pri polnočnej nehode zomrel 17-ročný chlapec.


16. okt

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Bočný odstup 1,5 metra od cyklistov, návrh je už v parlamente, ale má nedostatky
 2. Irena Šimuneková: Morské oko
 3. Jozef Sitko: Nedá sa mi zverejniť článok: Deštrukčný Smer (I. a II.) a Kollár rozkladajú štát
 4. Irena Šimuneková: Sninský kameň
 5. Jaroslav Polaček: Majú klímu a sú lacnejšie lebo to robíme čisto
 6. Irena Šimuneková: Spomienky na leto
 7. Andrea Vörösová: Pamäť medu... a ľudí na mítingu
 8. Občianske združenie Ženské kruhy: Už v najbližších dňoch hrozí Slovensku poľská cesta
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 20 078
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 9 873
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 7 081
 4. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 216
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 466
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 073
 7. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 501
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 398
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu