TVRDOŠÍN. Neverte vláde, ktorá zabudla na ľudí! S týmto sloganom sa obracali odborári na ľudí. Protestovali proti daňovo-odvodovej reforme z dielne SaS, plánovanému znižovaniu príjmov Sociálnej poisťovne, zdravotných poisťovní, predlžovanie veku odchodu do dôchodku. Nespokojnosť vyjadrili blokádou hraníc.
V stredu sa mali stretnúť pred Úradom vlády. Stretnutie sa nekonalo. Rokovať nebolo s kým.
Zamestnanec bez ochrany
K trstenskému hraničnému priechodu odborári nešli. Pre rekonštrukciu mosta a kruhového objazdu v Tvrdošíne zvolili inú formu protestu. Letákmi upozorňovali na riziká plánovaných reforiem. „Zamestnanca nemá kto ochrániť,“ hovorí Marián Cvanciger zo základnej organizácie Odborového zväzu KOVO v Nižnej. „Keď mi zamestnávateľ dva mesiace nevyplatí mzdu, nezaplatí za mňa ani odvody. Štát však bude pokutovať mňa, lebo zamestnávateľ konal pod mojím menom.“
Pútače okolo cesty informovali vodičov o plánoch vlády, ktorá minulý utorok padla.
Odborárom sa nepáčil ani vládny návrh takzvanej superhrubej mzdy. Tá mala zvýšiť čistú mzdu zamestnancov, znížiť odvodové zaťaženie, zreformovať sociálny aj dôchodkový systém. Odbory to však videli inak.
„Výpadok chcela vláda vyrovnať peniazmi zo štátneho rozpočtu. No v ňom už dnes nie sú peniaze nazvyš. Rovnako ako v zdravotníctve, nie je ani na dôchodky. Odvody sa však mali znížiť v obidvoch sférach. A čo bude o desať rokov? Budeme robiť do stovky? Je to podľa mňa podvod na ľudí.“
Rýchly koniec
Nižnianski odborári sa mali v stredu pridať k celoslovenskému protestu v Bratislave. V utorok večer, po páde vlády, sa však plány zmenili. „Nebolo voči komu protestovať, takže sme akciu zastavili,“ povedal Cvanciger.
Nevylúčil však ďalšie akcie. „Všetko bude závisieť od toho, či končiaca vláda bude chcieť v reformách pokračovať alebo nie. Nateraz tvrdia, že je najmä daňovo-odvodová reforma zastavená. Sme spokojní."