VAVREČKA. „Nepijem, nefajčím, nechodím kade-tade. Musel som si nájsť spôsob, ako minúť zarobené peniaze,“ hovorí chovateľ z Vavrečky.
Pestrofarebné kohúty
K zvieratám, najmä vtákom, má Ján blízko odmalička. Vždy čosi choval. Ani po svadbe, keď sa s manželkou nasťahovali do bytovky, na ne nezanevrel. Šesť rokov mal v panelákovom byte papagáje. Odkedy sa rodina presťahovala do domu, vtákov pribúda. „Máme asi tridsať anduliek, desať párov koriel, pávy, rôzne druhy okrasných aj úžitkových sliepok, špeciálne plemeno bažanta.“
Zlatých bažantov, ktoré sú výnimočný najmä pestrofarebnosťou kohúta, si kúpil pred tromi rokmi. Nie sú náročné na chov, nevyžadujú si ani špeciálnu starostlivosť. Na Orave je ich však málo. „Sme asi štyria, ktorí ich chováme.“ K zlatým by chcel pridať aj diamantové.
Zbierku si dopĺňa vždy, keď sa dá a objaví niečo zaujímavé. Hľadá hlavne na burzách, výstavách. Tam zbiera aj rady od starších kolegov.
Oravka a velsumka
Páviu rodinku má Ján v uzamykateľnej voliére. Podobne ako ostatné vtáky na dvore. Chráni ich pred neprajnými spoluobčanmi aj dravými zvieratami. „Pred šiestimi rokmi mi k pávom vošla pravdepodobne kuna. Všetky zahrdúsila.“
Kŕmi ich ráno aj večer. Občas pri nich trávi aj viac času. „Búdy treba vyčistiť, ak sú vtáky ranené, ošetrujem ich. Veterinára nevolám, rozpoznať, že je zviera choré, nie je ťažké.“ Nie vždy sa mu však podarí každé zachrániť. Tento rok tak prišiel o šesťročného samca páva.
Papagáje majú svoje miesto v suteréne domu. Ján začínal s jedným párom, postupne kupoval ďalšie. Dnes má vlastný chov anduliek aj koriel. Spočiatku niektoré cvičil. Sedeli mu na pleci, naučil ich dokonca pískať melódie piesní. „Hovoriť som ich neučil, aj keď kamaráti tvrdia, že sa to dá. Len s tým treba mať skúsenosti.“
Najväčšie úspechy má chovateľ so sliepkami - oravkou a velsumkou zdrobnelou, s ktorými chodí na výstavy. Priniesli mu už tridsiatku rôznych ocenení.