Dôležitá je však aj čistota vnútorných orgánov. Po návodoch na očistu kĺbov a miazgových ciest dnes prinášame návod na očistu obličiek a ciev.
Očista obličiek
Úlohou obličiek je filtrovať z krvi vodu, do ktorej sa vyplavujú odpadové látky z tela. Riadi sa nimi aj hospodárstvo s minerálmi. Sú veľmi dôležité pre kvalitu zdravia, majú nezastupiteľnú úlohu, sú zdrojom životnej sily a odolnosti. Ak je funkcia obličiek narušená, objavuje sa reumatizmus, bolesti chrbtice, rednutie kostí, ženské choroby a choroby prostaty, zníženie potencie, angíny, zápaly prínosných dutín a iné choroby.
Najlepšie je robiť očistu obličiek v lete, počas sezóny dyní, pretože tie sa k nej hodia najlepšie. Kúra trvá týždeň, konzumujeme len dyne a čierny chlieb. A to v čase, keď majú obličky svoje hodiny, teda medzi druhou a treťou hodinou ráno. Po dvoch až troch týždňoch môžeme procedúru opakovať. Proces napomáha rozpúšťaniu močových kameňov.
Skúsiť môžeme aj odvar z koreňa šípky. Ako na to?
1. spôsob: Dve polievkové lyžice nadrobno nakrájaného koreňa zalejeme pohárom vody a varíme 15 minút. Necháme vychladnúť. Trikrát denne pijeme po tretine pohára, robíme tak jeden až dva týždne.
2. spôsob: Dlhodobo na lačno pijeme šťavu z cvikly. Mala by byť odstáta niekoľko hodín. Kamienky zvyknú odchádzať s bolesťou, záleží na ich veľkosti a hladkosti povrchu. Prípadnú bolesť môžeme tlmiť bežne dostupnými liekmi proti bolesti typu No-spa.
3. spôsob: Jednu lyžičku ľanového semena zalejeme pohárom vody a uvedieme do varu. Každé dva dni pijeme pol pohára odvarku. Môžeme ho riediť vodou a dochutiť citrónovou šťavou.
Očista ciev
Cievy sa časom zanášajú najmä cholesterolovými plátmi, vápenatými usadeninami a rôznymi odpadovými látkami. Môže za to strava. Zanášaním strácajú cievy pružnosť, zužujú sa, prietok spomaľuje. Dôsledkom sú ochorenia ako artérioskleróza, infarkt srdca, mozgová porážka, postihnuté bývajú aj cievy dolných končatín, čo vyvoláva bolesť v svaloch predkolenia pri chôdzi.
Niekedy vzniká trombus, teda vyzrážanie krvných doštičiek na stene cievy, čím môže dôjsť aj k jej uzavretiu. Inokedy sa trombus uvoľní a krvným prúdom je zanesený do vzdialených miest, čo môže vyvolať upchatie napríklad mozgovej cievy. MUDr. Vilma Partyková radí očistiť cievy takto:
Do termosky dáme dva decilitre kôprového semena, dve lyžice pomletého koreňa valeriány (dostať v špecializovaných obchodoch s bylinami alebo v lekárni) a dva poháre medu. Túto zmes v termoske zalejeme dvoma litrami vriacej vody. Necháme odstáť 24 hodín a užívame vždy pol hodiny pred jedlom jednu polievkovú lyžicu.
Autor: Svatava Žáková