DOLNÝ KUBÍN. Po príchode na osemročné gymnázium vyhrala okresné kolo olympiády z fyziky, na kraji skončila desiata. Žiačka kvinty Ivana Mrázová si v decembri v juhoafrickom Durbane zmeria sily s najlepšími mladými vedcami z celého sveta.
Najlepšia Slovenka
Prečo sú kvapky guľaté a nie hranaté? Prečo sú saponáty v porovnaní s mydlom z ekologického hľadiska problematickejšie? Čo sa stane po pretrepaní postrúhaného mydla s minerálkou, vodou z jazera a destilovanou vodou? Prvé domáce experimentálne úlohy sa niesli v znamení mydlových bublín.
Nasledoval test cez internet. Najlepší riešitelia, bolo ich 33, sa stretli v máji v Starej Lesnej. Medzi desiatich víťazov postúpila Ivana Mrázová, ďalší Dolnokubínčan Juraj Jonák sa stal úspešným riešiteľom.
Šesťčlenná reprezentácia Slovenska vzišla z výberového sústredenia v Bratislave koncom septembra. Ivana je v nej jediným dievčaťom. „Najviac bodov som získala za chémiu, najťažšia bola fyzika.“
Učiteľka Mária Sabová takisto považuje fyziku za mimoriadne náročnú v porovnaní s ostatnými predmetmi. Z Ivaninho postupu sa teší. „Žiakom sa na súťaže spočiatku veľmi nechce. Treba ich potískať, no potom ich to baví.“
Jednotkárka
V Afrike čaká Ivanu test, teoretické aj tímové experimentálne úlohy. Pripravovať sa bude korešpondenčnou formou.
„Organizátori zvyknú voliť príklady typické pre dané územie. V Baku súviseli s ropou, teraz to budú zrejme diamanty,“ myslí si fyzikárka.
Ivana sa do Durbanu teší, ciele si nekladie. Keď má voľno, hrá sa na počítači, so psom, rada sa bicykluje. Číta rozprávky, ale aj knihy z edície Príšerná veda či Hrôzostrašná história. Čistá jednotkárka chce byť lekárkou.
Medzinárodná olympiáda mladých vedcov je vedomostná súťaž z fyziky, chémie a biológie pre žiakov do 16 rokov. V roku 2004 ju založil Masno Ginting, predseda Indonézskej fyzikálnej spoločnosti. Po Márii Šubjakovej, reprezentovala Slovensko v roku 2009 v Azerbajdžane, je Ivana Mrázová druhou dolnokubínskou gymnazistkou, ktorá sa prebojovala medzi najlepších mladých vedcov z celého sveta.