ORAVSKÁ POLHORA/ORAVICE. Náučným chodníkom v turistických lokalitách sa venuje Chránená krajinná oblasť (CHKO) horná Orava. Pomáhajú eurofondy. Výsledky dvojročnej práce sa začali črtať v lete. Oddialenie spôsobili minuloročné povodne.
Mimo vegetácie a hniezdenia
Cieľom projektu je informovať o chránených územiach zaradených do zoznamu Natura 2000. Náučný chodník na Babej hore do neho ochranári zahrnuli pre jeho zlý technický stav. Bol poškodený, vymytý, miestami veľmi úzky, informačné tabule nečitateľné, rozpadávali sa.
Návštevníci sú s novou úpravou prevažne spokojní. Niektorí sa však zaujímajú, či pri prácach ľudia, ktorí majú prírodu chrániť, neurobili presný opak. „Firma pracovala rýchlo, mohla robiť len mimo vegetačného a hniezdneho obdobia, od augusta do novembra,“ hovorí Róbert Trnka, riaditeľ CHKO v Námestove. „Chceli sme ho na čas uzavrieť, turisti by však chodili stále. Tak sme miesto označili tabuľkami s informáciou o výstavbe.“
Vynovený chodník je široký jeden a pol metra. Vedie po pôvodnej trase niekdajšej Jantárovej cesty, po ktorej ľudia na konských povozoch vozili tovar do Poľska. „Mala dva metre, urobili sme ešte menší zásah, širšie okolie sme nezasiahli.“
Pre slabších i vytrvalých
Nová náučná cestička v Oraviciach povedie po lesných cestách hranicou Tatranského národného parku. Ochranári chcú návštevníkom ukázať prírodu mimo chráneného územia, no súčasne ich sústrediť na vytýčené miesto, aby sa netúlali kade-tade. „Začína na križovatke turistických ciest do Bobroveckej a Tichej doliny, popod Oravickú Maguru, náročnejší turisti sa po ňom dostanú až na jej vrchol,“ hovorí riaditeľ. „Koniec je pod lyžiarskym vlekom. Vhodný bude pre starších ľudí, rodiny s deťmi aj hendikepovaných turistov.“
Povalový chodník ponad rašelinisko na Slanej vode.
Oba chodníky budú lemovať lavičky, altánky, informačné tabule, schránky s propagačnými letákmi, informačné terminály, niektoré časti by mali skrášliť solárne lampy a výhľadne s ďalekohľadmi. Využívať ich budú môcť aj cyklisti.
Rašeliniská bližšie k ľuďom
Ochranári chcú návštevníkom sprístupniť aj vzácne, no málo poznané rašeliniská. V Oravi-ciach a pri Slanej vode nad nimi vznikajú špeciálne drevené chodníky. „Pre mnohých sú tabu, okrem vidiny zárobku o nich väčšina nič nevie,“ povedal Trnka.
V oboch častiach budú tabule informujúce o zložení rašeliny, o histórii jej vzniku. Ľudia si nad rašeliniskom posedia na lavičkách, prečítajú si zaujímavosti v letákoch.
Súčasťou projektu je aj nový sprievodca v slovenskom, poľskom a anglickom jazyku. Odborníci dokončujú knihy o Oraviciach, Babej hore a ich okolí, filmári pracujú na dokumentárnom filme. Na zvýšenie informovanosti ochranári organizujú množstvo workshopov. „Chceme, aby si ľudia uvedomili, že za krásami prírody nemusia chodiť do zahraničia. Majú ich na dosah, len sa treba pozorne rozhliadnuť.“