ZÁKAMENNÉ. Pavol Dendys sa práci v lese venuje desiatky rokov. Od roku 1997 sa začal zaujímať o jeho historickú obnovu, o trvalo udržateľné obhospodárovanie. Igor Viszlai, riaditeľ podniku Lesy SR, ho za jeho aktivity odmenil cenou za teoretický a praktický prínos k pestovaniu zdravých a stabilných smrečín.
Zo smrekových jedľo-bukové
Ocenenie dostávajú jednotlivci, Pavol Dendys ho však berie ako odmenu celého kolektívu. „Človek sám neurobí nič, iba ako kolektív dokážeme pracovať a vykazovať výsledky,“ hovorí lesník z Odštepného závodu Námestovo, lesná správa Paráč. „Oceniť jedného nie je správne. Bez ostatných by som sa nikam nepohol.“
Náplňou jeho práce je zmena hospodárenia, pretváranie hornooravských monokultúrnych, prevažne smrekových lesov, na tie, ktoré tu rástli pred sto či dvesto rokmi. „Bol tu smrek, no dopĺňali ho buk a jedľa. Ich absenciu sme si na Slovensku začali naplno uvedomovať po roku 2004, kedy vetrová kalamita a následná invázia lykožrútov zničila tisícky stromov.“
Medzinárodný rok lesov
Za niekoľko desaťročí smrek úplne vytlačil ostatné dreviny. Ľudia ho sadili aj tam, kde nemal čo robiť. Dôvodom bol jeho rýchly rast a lukratívnosť. Našich lesníkov ovplyvnili Nemci. Po rokoch sa však začali objavovať negatíva smreka. „Je náchylný na zmeny klímy, oslabený škodcami. Porasty treba vrátiť do stavu, v akom boli kedysi. Vydali sme sa na dlhú cestu. Dôležité však je, že sme vôbec začali a že sa k nám pridávajú ďalší,“ povedal lesník.
Cenu udeľuje generálny riaditeľ v rámci Medzinárodného roka lesov raz mesačne. Každý mesiac je venovaný inej funkcii lesa. V septembri kládli lesníci dôraz na trvalo udržateľné obhospodárovanie, v októbri poukazujú na dôležitosť vody. Ocenenie dostávajú ľudia pôsobiaci v lese alebo poukazujúci na jeho nenahraditeľnosť, prevažne lesníci, ale aj umelci, lekári, fotografi. Pavol Dendys je prvý pracovník štátneho podniku Lesy SR, ktorý ho dostal.