DLHÁ NAD ORAVOU. V poľskom Rogozniku v parkúre získal striebro Milan Kuhajda na Scarlett, bronz patril Marcele Capuliakovej na Lamire.
V Rimavskej Sobote v drezúre v dvoch úlohach vybojovala druhé a tretie miesto Klaudia Kuklová na Mercedese. Titulmi zo šampionátu stredoslovenskej oblasti v drezúre v Krškanoch sa chváli Marcela Capuliaková na Lamire a Milan Kuhajda na Mercedese. Členovia JK Húšť sa nedali zahanbiť ani domácej Jesennej cene Oravy. Jazdecké nádeje trénuje Monika Brieniková spoločne s manželom Františkom. Štvornohé tátoše zamestnávajú Moniku celý deň, pričom musí stíhať aj prácu.
Premiérová sezóna bola z pohľadu Jazdeckého klubu Húšť veľmi úspešná. Ukazuje sa, že práca s mladými jazdcami má zmysel. Koľko trvá výchova jazdca a koňa, aby sa pomaly dostal medzi najlepších?
Je to náročná a zdĺhavá záležitosť. Malé deti v našom oddiele začínajú s voltížom, čo je gymnastika na koni. Je to veľmi dobrá príprava pre budúceho jazdca. Ak je šikovný a dostatočne zvláda jazdu na koni, nasledujú skúšky základného výcviku. Po absolvovaní obdrží licenciu, ktorá ho oprávňuje zúčastniť sa na pretekoch. Pri skúškach musí zvládnuť základnú drezúru spoločne so skokovou prípravou. V teoretickej časti musí ukázať aj vedomostí z oblasti chovu koní a jazdeckých disciplín.
Pri výchove koní je dôležitý prístup jazdca aj trénera, ktorý ho pripravuje. Jazdec a kôň musia byť jedno telo a jedna duša. S prípravou koní začíname od ich troch rokov. Prvýkrát sa pretekov môže zúčastniť o rok neskôr. Niektoré kone sú vnímavejšie, iné menej. Niektoré majú talent a vlohy na skákanie, iné na drezúru. Aby sa kôň a jazdec prepracovali medzi najlepších, stojí to veľa tvrdej driny a odriekania.
Táto sezóna bola pre náš jazdecký klub prvá. S výnimkou dvoch pretekov vo vlaňajšej sezóne, kedy sme skúšali, či na to máme. Pätnásťročný Milan Kuhajda s jedenásťročnou kobylou Mercedes získali titul juniorského majstra stredoslovenskej oblasti v drezúre.
Na čom bude treba popracovať, aby budúci rok bol ešte lepší ako uplynulý?
Zamerať sa chceme hlavne na drezúrny tréning. Štvorročné kobyly Lamira a Scarlett sa túto sezónu oboznamovali so základnými drezúrnymi obdĺžnikmi. Pomaly s nimi začneme trénovať aj náročnejšie cviky, ale nič sa nesmie uponáhľať. Sú to mladé kobyly, ktoré majú športovú kariéru pred sebou. S kobylou Mercedes budeme trénovať a pripravovať ju do vyšších stupňov obtiažnosti.
Kone sú živé stvorenia. Okolo nich musí byť stále kopu roboty. Ako vyzerá tréningový deň?
Kôň nie je auto, ktoré zaparkujete do garáže. Nevypnete ho ako počítač, keď vás prestane baviť. Je to spoločenské zviera, ktoré potrebuje neustály kontakt s inými koňmi alebo s ľuďmi. Keď je kôň obriadený, nakŕmený, očistený, osedlaný a stajňa je v poriadku, až vtedy sa môže začať s tréningom.
Najskôr musí jazdec koňa opohybovať, aby sa zahrial a uvoľnil. Až potom začína skúšanie cvikov alebo skokový tréning.
Koľko jazdcov máte pod patronátom?
V klube máme niekoľko talentov, ktoré už majú prvé športové úspechy za sebou a hádam aj pred sebou. Patrí k nim Klaudia Kuklová, Marcela Capuliaková, Milan Kuhajda a Lenka Capuliaková. Naďalej sa snažíme vychovávať nových jazdcov.
Podľa smelých plánov sa okrem drezúrneho miesta chystáte aj na výstavbu parkúrových prekážok. V akom časovom horizonte to vidíte?
Postaviť parkúrové kolbisko je naším veľkým a ako vravíte aj smelým plánom. Začať s terénnymi úpravami by sme chceli na jar budúceho roka.
Čo je vašim najväčším snom z pozície trénerky?
Tréningom sa venujeme spolu s manželom Františkom. Manžel sa zameriava na výcvik mladých tátošov a skokovej prípravy koní a jazdcov. Ja sa venujem drezúre. Každý tréner má veľké a možno až neuskutočniteľné sny.
Chceli by sme vychovať jazdca aj koňa, ktorý by sa zaradil medzi slovenskú jazdeckú elitu. Ale nestačí len, aby sme chceli my. Hlavne musia chcieť jazdci. A veľa pre to urobiť. S manželom im budeme vo všetkom nápomocní a urobíme všetko pre to, aby dosiahli to, po čom túžia.