TRSTENÁ/DOLNÝ KUBÍN. Piatok, krátko pred deviatou ráno. Vedenie oboch oravských nemocníc je napäté. Je pos- ledný deň na podanie hromadných výpovedí. Zatiaľ neprišli. Situácia sa mení na poludnie. Od soboty začína plynúť výpovedná lehota 72 oravským lekárom.
Kto bude liečiť?
V Hornooravskej nemocnici v Trstenej pracuje približne 70 lekárov. Do ostrého štrajku sa zapojilo 27. Na niektorých oddeleniach dali výpoveď všetci lekári.
„Hovorí sa len o tom, že chceme vyššie platy,“ hovoria gynekológovia. „Nikto však nevidí, v akých podmienkach pracujeme, že robíme so zas- taranými prístrojmi, ktoré dosluhujú. Na nové nikto nemá peniaze. Je nás málo, pracujeme nepretržite tridsaťdva aj tridsaťšesť hodín. Môžeme síce po šichte odísť domov, ale kto zostane liečiť?“
Lekári veria, že sa odbory s ministerstvom dohodnú. Podobne, ako tomu bolo v susedných Čechách.
Krízový variant
Dolnooravská nemocnica v Dolnom Kubíne má 67 lekárov. Žiadosť oficiálne podpísalo až 45. „Očakával som, že aj v našej nemocnici sa lekári zapoja do akcie,“ hovorí riaditeľ Jozef Mintál. „Je to legitímna forma protestu a istým spôsobom sú ich požiadavky logické. Všetci vieme, že zdravotníctvo nefunguje, ako by malo.“
Nemocnica začne od pondelka pripravovať krízový variant. Pracovať s ním bude, ak sa zdravotníci s ministerstvom nedohodnú. „Budeme však komunikovať aj s lekármi a hľadať riešenie.“
Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom ďalších dvoch nemocníc – Kysuckej a Liptovskej, v každej robí po 82 lekárov. V prvej podalo oficiálnu žiadosť o ukončenie pracovného pomeru 22 zamestnancov, v druhej až o 29 viac.
Výpovede podalo ku koncu septembra viac ako 2400 lekárov z 34 nemocníc. Od 1. októbra im začína plynúť dvojmesačná výpovedná lehota.
Štyri požiadavky
Celoslovenskú akciu vedie Lekárske odborové združenie (LOZ). Zdravotníci požadujú od ministerstva zdravotníctva a vlády dofinancovanie systému, zvýšenie platov, dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Minister zdravotníctva je ochotný s odborármi naďalej rokovať. Odmieta však nátlak, ktorý pocítia pacienti. „Len vo vecnom a konštruktívnom dialógu je možné hľadať riešenia,“ hovorí minister Ivan Uhliarik. Ministerstvo rešpektuje požiadavky lekárov, ktorí chcú viac peňazí do zdravotníctva.
„Najskôr je však potrebné urobiť poriadok v súčasnom stave.“ Súčasný štrajk je podľa ministra nátlaková akcia, v ktorej sa pacienti stávajú rukojemníkmi odborového združenia. „Pripravujeme sa na všetky alternatívy. Aj na chod zdravotníctva pri teoretickom počte 2 411 výpovedí,“ dodal Uhliarik po štvrtkovom zverejnení prvotného počtu .