DOLNÝ KUBÍN. Dlhé roky sníval zberateľ Ján Gonos o stostranovej knižočke pohľadníc o oravskej metropole. Od kamarátov sa nechal presvedčiť na väčšie dielo.
Pre čitateľov aj zberateľov
Kniha Dolný Kubín na historických pohľadniciach prinesie čitateľom na viac ako dvesto stranách 330 pohľadníc z rokov 1898 – 1945. Väčšina pochádza zo zbierky Vyšnokubínčana Jána Gonosa.
Ďalšie poskytla Anna Tisoňová, manželka zberateľa Jozefa Tisoňa, na ktorého počesť kniha vyjde, Martin Králik, František Kováčik a Jozef Kurila. „Počet zberateľov stúpa, nikdy nezoženiete jednu pohľadnicu dvojmo,“ hovorí Ján Gonos. „Takto budú mať poruke celý album pohľadníc. Z 560 sme napokon vybrali 330.“
Okrem pohľadníc bude v knihe aj korešpondencia a fotografie.
1919. Pozdrav do Vyškova.
A ja som z Oravy...
Linky obľúbených skladieb si dnes posielame e-mailom. November 1898. Pamätáš si tieto piesne? – pýta sa adresátky pisateľ, pričom na šesťokienkovej pohľadnici ich cituje hneď niekoľko: A ja som z Oravy debnár, Oraly by, moje volky, oraly, Od Oravy dážď ide.
Na jar roku 1919 žilo v meste asi šesťdesiat Čechov – dozvedáme sa z pohľadnice napísanej 29. apríla slečne učiteľke Anežke do Vyškova. „I v nejbližším okolí plno Čechu. Práce je tu ale více než mnoho a už se skutečne pracuje, ale ťežce – je to hůře než u nás.“ Autorka, ktorej meno nie je celkom čitateľné, navštívila aj Hviezdoslava. Básnika opisuje ako milého starého pána s obzvlášť príjemnou manželkou.
1906. Hotel Biheller. Pohľadnice do knihy skenuje dolnokubínsky fotograf Štefan Dúha.
Nostalgia po minulosti
„Pán Gonos mi tu nosí kadečo, no ja si ju robím podľa seba,“ hovorí grafik Martin Vojtek o svojej prvej veľkej knihe. „Samozrejme, prihliadam na komentáre."
Hlavná časť bude členená chronologicky aj miestne. Celkový pohľad na mesto, námestie, ulice. „Finalizujeme texty. Staré pohľadnice sú pekné aj napriek poškodeným okrajom. Najjednoduchšie je urobiť výrez, no my sa snažíme preniesť ich do knihy v pôvodnej podobe, čo je prácne.“
Martina Vojteka pri tvorbe knihy sprevádza nostalgia. Doteraz poznal iba pár záberov starého mesta. „Človek si len tak povzdychne, čo všetko pekné tu už nie je. Potok cez námestie, Nádaši-Jégeho dom, čo ostalo zo židovskej synagógy. Je to pre mňa nepochopiteľné.“ Ján Gonos v tejto súvislosti pripomína Hotel Biheller, dnešnú budovu Oravy oproti katolíckemu kostolu.
Dvojjazyčnú knihu, v slovenčine aj v angličtine, vydá Art Air Center pri Základnej umeleckej škole Petra Michala Bohúňa začiatkom decembra.