Len tento rok zahynulo pri dopravných nehodách na Slovensku už viac ako dvesto ľudí. Vraj prvý človek zomrel na následky automobilovej havárie v roku 1898. Odvtedy sa počet obetí áut vyšplhal celosvetovo na neuveriteľných 50 miliónov. Auto môže zabíjať.
Do bezpečnosti posádky investujú automobilky nemálo, do bezpečnosti neokapotovaných ľudí na ceste pramálo. Z tých dvoch stoviek obetí ciest tvoria desať percent motorkári, dvadsať chodci a najmenej, päť, cyklisti. Ako by sa pred rýchlymi strojmi mohli chrániť? Jednoducho. Keď nechcú auto pribrzdiť vodiči, nech pribrzdí auto samo. Stačilo by málo - senzor, ktorý prijme signál z dopravnej značky obmedzujúcej rýchlosť. Signál auto spomalí a pridať pedálu neumožní, až kým ho ďalšia značka neodblokuje. Jednoduché. Automobilky by prijímač montovali povinne. Na značky by štát montoval vysielače postupne, za peniaze z pokút vybraných policajtmi za prekročenie rýchlosti.
To bol len taký malý nápad, ktorý by mohol pomôcť najslabším „účastníkom cestnej premávky“. Lebo doteraz to vyzerá tak, že peší a cyklisti sú na cestách akosi navyše. Nemalo by to dlho tak byť. „Legislatívne pozdvihneme cyklodopravu nad autodopravu,“ povedal minulý týždeň minister životného prostredia József Nagy. Podporil tak Európsky týždeň mobility, ktorého cieľom je hľadanie alternatív k osobným autám. „Na Slovensku sú cyklisti vytláčaní na hrádze a turistické chodníky. Cyklodopravu treba integrovať aj do existujúcej siete ciest a nie segregovať len na cyklochodníky.“
No ale to by už bez tých senzorov nešlo.