NÁMESTOVO. Učitelia sa dožadujú väčších dotácií pre školstvo, zlepšenia platových podmienok, úprav možného odchodu učiteľa do dôchodku a prehodnotenia kreditového systému. Hovoria, že ak bude spokojný učiteľ, bude spokojný aj žiak, spokojnosť žiaka zas vyvoláva spokojnosť rodičov.
Vyšli do ulíc
Tri dni posledného prázdninového týždňa zbierajú podpisy aj učitelia Bielej Oravy. Prvého septembra majú míting v Žiline, trinásteho v Bratislave. Sú vraj pripravení ísť aj do ostrého štrajku.
Jednou z požiadaviek je, aby nástupný plat učiteľa bol 1,2 násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Dnes je 500 eur, predavač má často viac.
„Mnohí vidia prácu učiteľa len v písaní na tabuľu,“ hovorí Monika Hvolková z Rabče, koordinátorka petičnej akcie v Námestovskom okrese. „Vidia, že rozvrh hodín končí okolo jednej. Ale nevidia, koľko lásky venujeme deťom, že vlastným deťom hľadáme opatrovateľov, aby sme sa popoludní venovali žiakom v krúžkoch, nevidia, koľko hodín prípravy mimo vyučovania si naša práca vyžaduje.“ Učitelia začínajú mať vyše hlavy aj administratívy. „Nemáme učebnice, pripravujeme a prerábame plány, vzdelávame sa.“
Ľudia podpisujú
„Deti sú budúcnosť. Keď budú mať dobrý základ v škole, vyhliadky do budúcnosti sú lepšie," povedal Pavol Ganobčík z Oravského Veselého.
V Námestove podpísali petíciu aj dve študentky z Hlohovca. „Učiteľov spoločnosť podceňuje. Ich práca je zodpovedná, zaslúžia si vyššie platy. A skôr do dôchodku? Určite. Doba ide rýchlo dopredu, starší nemusia stíhať.“
Skorší odchod do dôchodku schvaľuje učiteľom aj Marcela Chocholáčková z Námestova. „Musia byť už unavení z čoraz viac neposlušných žiakov.“
Organizátori petičnej akcie zozbierali do dnes na Slovensku takmer 30-tisíc podpisov.