Žijeme v dobe vyspelej vedy, ktorej civilizácia vďačí za úžasný pokrok. Ibaže, vďaka civilizácii sa ľudstvo dopracovalo k chorobám, o ktorých sa ešte pred 50 až 80 rokmi takmer nehovorilo. Do značnej miery tento stav súvisí so spresnením diagnostiky, ale príčina nie je len v tom. Sú choroby, ktoré skutočne s civilizáciou súvisia. Tieto si vyslúžili označenie civilizačné choroby.
Máme zdevastovanú prírodu, úpadok morálky, narušené medziľudské vzťahy. Začali sme potláčať prirodzené inštinkty, ktoré chránia voľne žijúce zvieratá. Tieto inštinkty sme začali podceňovať, potláčame ich u detí, ktoré ich ešte ako tak majú.
Spoliehame sa na lieky, prístroje, štatistiky. Často veríme neserióznym reklamám a podsúvaným informáciám. Podliehame verejnej mienke a móde, aj keď máme na vec iný názor, alebo s ňou iné skúsenosti. Nechávame sa deformovať komerčnými záujmami, konvenčnými pravidlami a vďaka svojej dôverčivosti si sami kopeme hrob, často za značné peniaze.
Netreba prijímať bezhlavo všetky informácie. Mnohé z nich sledujú záujmy určitej skupiny ľudí a preto idú div nie cez mŕtvoly, len aby zarobili.
Je užitočné mať určité vedomosti, aby sme vedeli tieto situácie čo najlepšie vyhodnocovať. A ja mám tú najlepšiu snahu pomôcť vám nájsť cestičku z tohto bludiska.