NÁMESTOVO. Všetky možné inštitúcie sťažnosti ututlávali. Tento mesiac vyšetrovanie obnovila Generálna prokuratúra.
„Nesúhlasím s postupom vyšetrovateľky, ktorá trestné stíhanie zastavila. Ani s dozorujúcim prokurátom,“ hovorí Ján Krušinský. On spolu s ďalšími prevádzkovateľmi pohrebníctiev na Orave sa v roku 2005 zúčastnil verejnej súťaže. Nesťažoval sa, že neuspel. „Som však presvedčený, že výberové konanie vyhral uchádzač, ktorý nespĺňal základné podmienky na prevoz mŕtvych tiel.“
Sanitka namiesto pohrebáka
Spoločnosť HEKO-SDS z Oravskej Polhory vyhrala výberové konanie napriek tomu, že vtedy nemala vozidlo vybavené na prevoz mŕtvych tiel. Používala sanitku bez chladiaceho zariadenia. Pri rozhodovaní to pravdepodobne Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v Martine nevadilo. Oprávnenosť sťažnosti potvrdil aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne. Pokutou. Rozpútala sa vojna pohrebníctiev.
Raz tak, raz inak
Martinský vyšetrovateľ v júli 2008 obvinil konateľov HEKO-SDS 44-ročného Vladimíra z Rabče a 41-ročného Pavla z Oravskej Polhory zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Podľa policajnej hovorkyne Jany Balogovej „obvinení konali ľstivo a v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom v úmysle zadovážiť sebe prospech“.
Ibaže, prokurátor rozhodnutie vyšetrovateľa zrušil. Vyhovel sťažnosti obvinených. Tí tvrdia, že v súťaži sa prebojovali nájomnou zmluvou na auto, ktoré podmienky na prevoz mŕtvych spĺňalo. Vraj nevyhrali autom Mercedes Benz Vito 112 CDi s evidenčným číslom NO 857 AN, ale takmer rovnakým s číslom NZ – 464 CC.
V každom prípade ale na Orave zvážal mŕtvoly biely Mercedes NO – 857 AN. Potvrdili to aj v martinskej pitevni.
Nakoniec nijako
Prokurátor povedal, že vyšetrovateľ nepostupoval správne. Podľa neho by bolo potrebné venovať pozornosť aj možnému spáchaniu trestného činu pracovníkmi Úradu pre dohľad nad verejnou starostlivosťou. Venoval ju. V januári 2009 začal stíhanie vo veci trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Po vypočutí svedkov 20. decembra 2010 tento čin prekvalifikoval na prečin marenia úlohy verejným činiteľom a o týždeň na to bolo celé stíhanie zastavené. Dôvod? „Trestné stíhanie je neprípustné, ak je premlčané.“
Ján Krušinský sa sťažoval, Krajská prokuratúra v Žiline však sťažnosť vyhodnotila ako nedôvodnú. Konanie hekovcov spočívajúce v predložení potrebných dokladov do verejnej súťaže podľa prokurátora „nemá samo o sebe znaky žiadneho trestného činu a s touto okolnosťou sa mal primárne vysporiadať subjekt realizujúci verejné obstarávanie“.
Akože premlčané?
„V decembri 2006 som podal trestné oznámenie na okresnej prokuratúre, prípad riešila martinská polícia tri roky,“ napísal Ján Krušinský minulý mesiac na Úrad vlády, ministerstvo spravodlivosti i Generálnu prokuratúru. „Nakoniec bolo vyšetrovanie z mne neznámych príčin ukončené i napriek tomu, že som skutok oznámil ihneď po jeho spáchaní a vec sa vyšetrovala.“
Na ťahu je teraz Generálna prokuratúra. Nový podnet prijala.