Nechcime zarábať ako Nemci, lebo nemusíme zarábať vôbec.
Kým u nás dostane upratovačka málo viac ako 300 eur, v Nemecku jej kolegyňa takmer dvetisíc. Taký plat nemá na Slovensku ani daňový poradca. Optimisti hovoria, že Nemcov v platoch dobehneme o 20 až 25 rokov, pesimisti, že nikdy.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ak chce stavebný inžinier viac peňazí, môže ísť do zahraničia stavby zametať. Ak si slovenský lekár nechce ničiť nervy nadčasmi, viac zarobí inde ako ošetrovateľ.
Európska únia nám hovorí do noriem, zákonov, daní, odvodov. Zjednocuje práva, legislatívu. Prečo nie platy? Prečo nie je za rovnakú prácu kdekoľvek v únii aj rovnaká pláca?
Kým priemerná mzda sa u nás horko-ťažko šplhá k osemstovke, vo viacerých štátoch sa prehupla cez tritisíc eur mesačne už dávno.
Hovorí sa ale, že je lepší vrabec v hrsti, ako holub na streche. Ak nesúhlasíte, leťte do Grécka.
Brusel už kedysi o rovnakej minimálnej mzde v členských štátoch uvažoval. Ekonómovia ale oponovali, že takýto krok by viedol k zvýšeniu nezamestnanosti v chudobnejších krajinách. Prečo? Ak by mali nadnárodné firmy platiť zamestnancov v každom štáte rovnako, prečo by sťahovali výrobu na Slovensko? Razom by mohli firmy z krajín s minimálnou cenou práce odísť domov. Na Slovensku by veľa peňazí na platy neostalo.
Kým dnes je ekonomika viac-menej ešte stále o peniazoch, o pár rokov bude o ľuďoch. Rast populácie sa zastavil, ľudia žijú dlhšie. Už v blízkej budúcnosti budú vyspelé štáty potrebovať prisťahovalcov, nie lacnú pracovnú silu. Ale mladých ľudí, ktorí dokážu peniaze vyrábať, bude potrebovať aj zvyšok priemyselného sveta. Potom to len bude kríza.
Trhať betóny, klčovať lesy a sadiť zemiaky budeme. Len žiadnu paniku.