LIESEK. Obec získala ešte vlani peniaze z fondov Európskej únie na revitalizáciu centra. Počas prác zistila, že budova predajne jednoty pri obecnom úrade je v projekte zle zakreslená. Musela požiadať o zmenu.
Zo Žilinského samosprávneho kraja odišli dodatky k zmluve pred desiatimi mesiacmi na ministerstvo pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja. Podpísané sa zatiaľ nevrátili.
Robia, čo sa dá
„Nesedeli nám dĺžky chodníkov a parkovísk,“ hovorí starosta Martin Dreveňák. „Problém sme vyriešili. Niekde sme pridali, inde ubrali.“ Kým ministerstvo zmenu neschváli, obec nedostane peniaze a nemôže zaplatiť dodávateľovi.
Práce v centre pred letom viac ako mesiac stáli. Projekt má byť podľa zmluvy hotový do konca marca budúceho roka. Najviac stavebných prác chcela firma urobiť v lete a na jeseň, kým neprídu mrazy. „Potom už neurobia nič.“
Okolo cesty smerom do Čimhovej opäť vidieť robotníkov. Robia, čo sa dá. Prvé peniaze dostal ich zamestnávateľ začiatkom roka. Nevie, kedy prídu ďalšie.
Nekonečné lehoty
Mesiace čakali na zmeny v zmluvách aj ďalšie obce, nielen oravské. „Problém je celoslovenský,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí hornej Oravy. „Prijímatelia majú určené pevné lehoty, za ich nedodržanie hrozia postihy. Riadiaci orgán však buď žiadne lehoty nemá, alebo ich má príliš dlhé a často ich predlžuje na neurčitý čas.“
Obce a mestá nemajú na výber, na preplatenie prác dodávateľom si musia zobrať preklenovací úver. Čím neskôr dostanú peniaze z dotácie, tým dlhšie musia úver splácať. Narastajú úroky. „Ak sa obce nechcú príliš zadlžovať, posúvajú splatnosť faktúr na maximálnu možnú mieru. Odďaľujú sa termíny, pri stavebných prácach neraz dochádza ku kolízii s klimatickými podmienkami, keďže v zime sa vonku robiť nedá.“
V začarovanom kruhu teda v konečnom dôsledku doplácajú na zmeny zmlúv vždy iba samosprávy – ako prijímatelia nenávratného príspevku. Nie riadiaci orgán, ktorý má na vyjadrenie čas aj niekoľko mesiacov.