Streda, 7. december, 2022 | Meniny má Ambróz

Odchádzame. Len aby zatiaľ v Liesku nehorelo

Liesečania trávili dovolenku inak ako slnením a vylihovaním pri mori. Vyštartovali v ústrety načerpaniu duchovných síl naprieč Talianskom.

Sant Michel. Spoločná fotografia pred Kaplnkou zjavenia Michala Archanjela.Sant Michel. Spoločná fotografia pred Kaplnkou zjavenia Michala Archanjela. (Zdroj: IVANA ŠÁLKOVÁ)

LIESEK/TALIANSKO. S návrhom na púť prišli za miestnym kňazom lieseckí dobrovoľní hasiči. Postupne sa však o púť začali zaujímať aj nehasiči. Výsledok? V nedeľu 10. júla popoludní odchádzajú z dedinky dva autobusy. „Len, aby zatiaľ v Liesku nehorelo,“ zažartoval správca farnosti. Ešte sme neprekročili ani slovensko-rakúske hranice, keď zazvonil telefón: Horííí. To nebol žart. Našťastie, požiar doma nespôsobil veľké škody.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Santa Maria de Angeli a Assisi

Cesta Rakúskom vedie po diaľniciach a tunelmi. Krátko po polnoci prechádzame rakúsko- talianske hranice a pomaličky sa blížime k prvému cieľu. Zastavujeme v Santa Maria de Angeli. Tu zomrel sv. František z Assisi. Po vstupe do baziliky všetky pohľady spočinuli na Porciunkule, maličkom kostolíku uprostred veľkého chrámu. V kryptách pod bazilikou máme našu prvú spoločnú pútnickú bohoslužbu.

SkryťVypnúť reklamu

Malebné mestečko Assisi muselo učariť každému. Ako väčšina talianskych miest i ono je postavené na kopci. Púta pozornosť významnými kostolmi, úžasnou architektúrou kamenných domov a úzkych uličiek, malebnosťou, čistotou. A hoci je plné pútnikov, púta aj pokojom.

Únavu po ceste znásobuje talianske podnebie. Horúčava uberá zo síl ešte viac. Nevadí. Vstupujeme do Baziliky sv. Františka, zakladateľa rehole františkánov, v ktorej je kríž, na ktorom sa sv. Františkovi zjavil Kristus. Neobchádzame ani Kostol sv. Kláry, zakladateľky mníšskeho rádu klaristiek, Chrám Santa Maria Sopra Minerva a Kostol sv. Damiána.

Rím, veľkolepé mesto

Smer Rím. Tam máme stráviť najbližšie dva dni a tri noci. Unavení sa tešíme na sprchu a posteľ vo Fraterna Domus. Apartmánové domy sú obkolesené množstvom oleandrov, paliem, píniových stromov, rôznych citrusových stromov, kaktusov.

SkryťVypnúť reklamu

Po prebudení sa do krásneho rána nasadáme do vlaku, prestupujeme do metra. Pred nami sa objavujú mohutné hradby veľkolepého mesta. Monumentálna socha sv. Františka objímajúceho Lateránsku baziliku bola prvým veľkolepým zjavom, pri ktorom sa pristavujeme. Onedlho už vstupujeme do Chrámu sv. Kríža. Silný zážitok. Kľakáme pred drevo kríža, na ktorom zomrel Ježiš Kristus. Pozeráme na klince z jeho rán a vernú kópiu turínskeho plátna.

„Zaujímavým pre tento chrám je i kaplnka postavená dievčatku, ktoré zomrelo ako sedemročné,“ dozvedáme sa od sprievodkýň. „Bola to Antonietta Meo, niekoľkokrát sa jej zjavil Ježiš na kríži. Hoci jej spočiatku nikto neveril, opisovala zážitok tak presne, že Cirkev nakoniec zjavenia uznala.“

Sväté schody. Kedysi, v Pilátovom dome, kráčal po nich Kristus. Do Ríma ich doviezla cisárovná Helena. Končia kaplnkou Najsvätejšieho s obrazom nenamaľovaným ľudskou rukou. Ľudia ich prechádzajú kľačiačky, pohrúžení do modlitieb. Zrazu vidíte svet inak.

SkryťVypnúť reklamu

Vchádzame do Lateránskej baziliky. Berniniho sochy dvanástich apoštolov vzbudzujú úžas. Relikvie lebiek sv. Petra a sv. Pavla sú v sochách nad hlavným oltárom. Tak ako v Chráme sv. Petra vo Vatikáne, aj tu je Svätá brána. V dávnej minulosti sa otvárala každých 33 rokov, neskôr každé štvrťstoročie a teraz je to v roku, ktorý určuje pápež, vtedy vyhlasuje očistenie Cirkvi od zla.

V Bazilike sv. Petra v okovách nás okrem Okov sv. Petra upútala aj Michelangelova socha Mojžiša, je náhrobkom pápeža Júliusa II.

Lupene bielych ruží

Píše sa rok 356. Pápežovi Libériovi sa vo sne zjavuje Panna Mária. Prosí ho, aby tam, kde na druhý deň napadne sneh, postavil kostol. Teraz sme v kostole Santa Maria Maggiore, alebo Bazilike Panny Márie Snežnej, najväčšom chráme zasvätenom Panne Márii, stáli my. Pozeráme na strop zdobený tristopäťdesiatimi kilami zlata, z ktorého každý rok v auguste padajú na veriacich lupene bielych ruží. V krypte pozeráme na relikvie betlehemských jaslí, neďaleko na sochu Pia IX.

Byť v Ríme a nevidieť Koloseum, to by nám asi ani nikto neveril, že sme Rím navštívili. Park Esquvilimo nás zaujal pre rôznorodosť stromov a rastlín. Kostol sv. Praxedy zas príbehom, že zbierala a uchovávala pozostatky mučeníkov či stĺpom, pri ktorom bičovali Ježiša.

Onedlho už prichádzame k najsvetlejšiemu chrámu v Ríme – Santa Maria Angela. Nemá žiadne stĺpy, nie je ani rozdelený na lode ako iné chrámy. Naprieč sa tiahne poludník, oči nám spočinuli na bronzovej zemeguli s rukou Galilea Gallileiho.

Vatikán, štát v meste

Celý deň na nohách. Slnko a ním rozpálené ulice Ríma urobili svoje a únavu bolo vidieť na každom z nás. Avšak až postupne sme si uvedomovali, ako veľa sme toho videli a boli sme plní očakávaní nových zážitkov.

Ďalší deň po svätej omši v kaplnke Fraterna Domus začíname prehliadkou Vatikánu. Veľkolepé Svätopeterské námestie, s kolonádou 284 Berniniho stĺpov po okraji a ďalším z rímskych obeliskov, nás prekvapilo množstvom pútnikov. Rovnako ako my smerovali do Chrámu sv. Petra, ktorý, akoby okrem mnohých strážnikov a švajčiarskej gardy, strážili aj mohutné sochy sv. Petra a Pavla. Pri pohľade na balkón, z ktorého pápež požehnáva mestu a svetu, sme si spomenuli, že nesplníme jeden cieľ našej cesty – audienciu u Benedikta XVI. Žiaľ, v tom čase bol vo svojom letnom sídle.

Myslím, že ani neviem vymenovať všetky krásy Chrámu sv. Petra. Každý z nás v ňom našiel niečo nezabudnuteľné. Pre niekoho to bola možno socha sv. Petra so zodratými nohami, ktorých sa každý dotýkal, lebo veril, že ak sa ich dotkne, do Ríma sa vráti, alebo, že prosba, ktorú prednesie, sa dostane rýchlejšie k Bohu.

Panteon – pohanská pamiatka

Z Vatikánu sme sa dostali Anjelským mostom k Námestiu Piazza Navona alebo Štyroch riek plnému maliarov. Z Jezuitského chrámu s relikviou neporušenej ruky Františka Xaverského, od sochy Ignáca z Loyoly, ktorá je prekrytá obrazom, a nádherného stropu, ktorého maľby v človeku vzbudzujú dojem dnešných moderných 3D efektov, sme sa dostali až k Panteonu, jedinej zachovanej pohanskej pamiatke.

„Toto je najmenší obelisk v Ríme, domáci ho volajú aj Berniniho blcha,“ povedala sprievodkyňa, prechádzajúc okolo ďalšej z nespočetného množstva zaujímavostí vo večnom meste.

A to už stojíme pred chrámom Santa Maria Sopra Minerva – Kataríny Sienskej. Schodmi Cordonata navrhnutými Michelangelom, ktorými v minulosti mohli chodiť aj na koňoch, sme sa dostali ku Kapitolu, dnešnému sídlu rímskeho primátora. Podľa hodín na magistráte si nastavujeme čas, Rimania tak robia roky.

Pýchu našich bratov Čechov, krásne české lustre sme videli v kostole Santa Maria de Aracoeli. Tam je i soška Ježiška, nazývaného v Taliansku Bambino, ktorému deti píšu listy so svojimi prianiami pred Vianocami.

Vlčica, Romulus a Rémus

K niekdajšiemu stredisku občianskeho a hospodárskeho života, k dnešným už len zvyškom z Forum Romanum, prechádzame okolo vlčice s Remom a Romulom. Na pohľadniciach či suveníroch z Ríma znázorňovaná mohutná socha je v skutočnosti maličkou replikou vlčice na neveľkom stĺpe.

Pri pomníku Viktora Emanuela II., ktorý bol postavený na počesť nezávislosti Talianska, si robíme naše posledné spoločné rímske fotky. Podľa legendy, kto hodí mincu do najznámejšej rímskej Fontány di Trevi, sa do Ríma vráti. Hádžeme. Po prejdení sa slávnymi Španielskymi schodmi sa s Rímom lúčime.

Turínske plátno

V mestečku Manoppello, v chráme Santa Volto, svätého Závoja, sme mali sv. omšu, ktorú náš pán farár Štefan Piták slúžil spoločne s tromi poľskými kňazmi, ktorí tam pôsobia. Toto, pre mnohých neznáme mestečko, sa dnes stáva pútnickým miestom. Modlia sa k Svätému Závoju, šatke, ktorú mal Ježiš na hlave, keď bol pochovaný. Po vstaní z mŕtvych na nej zanechal svoju podobizeň. Taliani tristo rokov tvrdili, že je to Veronikina šatka, ktorú mu podala, keď niesol kríž. Ukázalo sa, že je to šatka, ktorou bol spoločne s Turínskym plátnom Kristus ovinutý v hrobe.

Prechádzame Lancianom, miestom prvého eucharistického zázraku. Oddychujúc pri Jadranskom mori, chytáme pravý taliansky bronz a smerujeme ďalej na juh. Až na samotnú ostrohu čižmy Talianska.

Miesto, kde sa zjavil Michal Archanjel, bolo pre nás, lieseckých farníkov, najvzácnejšie, je to náš patrón. Mesto Monté Sant´ Angelo je od našej dedinky vzdialené 1 700 kilometrov. V roku 492, a druhýkrát o rok neskôr, sa tu biskupovi Lorenzovi zjavil anjel. V jaskyni je kaplnka s krištáľovým krížom a stopou Archanjela, nad ktorou veriaci neskôr postavili veľký kostol a zasvätili ho sv. Michalovi.

Lieseckí hasiči v kaplnke

Ďalší silný zážitok. Naši hasiči v uniformách a hasičskou zástavou dôstojne reprezentujú liesecký dobrovoľný hasičský zbor. Po prehliadke kamenného mestečka sme sa vrátili do San Giovanni Rotondo, mesta Pátra Pia. Šli sme po stopách filmu o ňom. Po spoločnej krížovej ceste a poslednej noci v tomto meste, nad ktorým stál Piov mohutný kríž, ako jeho ochranná ruka, odchádzame v skorých ranných hodinách pobrežím Jadranského mora smerom na sever.

Ešte jedna zastávka v Lorette. No a chvíle na pláži Senigallia, oddych, chytanie bronzu, zbieranie mušlí. Načerpávame sily pred dlhou cestou na Slovensko. Večer už vyrážame späť k našim najbližším, ktorí nás tak ako v nedeľu popoludní vyprevádzali, tak i v ďalšiu nedeľu čakali.

Poďakovanie hasičom za myšlienku, správcovi farnosti za organizáciu, sprievodkyniam za poznatky, vodičom za bezpečnú jazdu. Každý z nás si z tejto púte priniesol krásne zážitky a spomienky.

A možno sa niektorí z nás vrátia do Ríma opäť. Veď sme sa dotkli nohy sv. Petra a návrat na tieto nádherné miesta umocnili mincou hodenou do fontány.

Sväté schody

Človek sa na ne, po prejdení kľačiac a v modlitbách, pozerá s bázňou. FOTO: AUTOR

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 2. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 3. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 4. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 5. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 6. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 1. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 2. Helenky prichádzajú na svetlo sveta s ďalšími novými bytmi
 3. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 4. Vianočný darček na celý život. Darujte návod k vlastnému telu
 5. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 6. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 7. Šariš ľuďom pomáha regiónu už takmer 20 rokov
 8. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 686
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 599
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 810
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 970
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 267
 6. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 150
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 090
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 581

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 4. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 5. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 6. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 8. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 154
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 314
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 444
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 306
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 262
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 897
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 483
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 172
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Marek Vankúš (v červenom drese) strávil v Taliansku sedem rokov.

Marek Vankúš pôsobil predošlých sedem rokov v Taliansku.


a 1 ďalší 2 h

Regionálne noviny MY organizujú už niekoľko rokov kampaň Slovensko spieva koledy, ktoré v predvianočnom čase spája obyvateľov našej krajiny.


2 h
Vianočné trhy v Štefanove nad Oravou.

V Štefanove nad Oravou bolo na Vianočných trhoch veselo, v Oravskej Lesnej postavili pamätník nenarodeným deťom.


4 h
Hokejisti nastupovali na zápas v Dolnom Kubíne pri zhasnutom svetle. Svietili iba mobily.

Dolný Kubín dokázal v poslednej tretine vyrovnať.


19 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vladimír Gajdičiar sa úmyselne skrýva.


21 h

Z kolektívnych zmlúv už vypustili dodatky.


5. dec

Jedna z najväčších atrakcií v Banskobystrickom kraji ožije tradičnou zimnou akciou.


23 h

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


5. dec

Blogy SME

 1. Ján Valchár: Veľké problémy malého Macka Pú. Intro.
 2. Peter Maroncik: Riaditeľské kvóty pre ženy nie sú teda diskrimináciou?
 3. Samuel Ivančák: Gitara, ktorá hrala budúcnosť
 4. Štefan Vidlár: Husárský kúsek
 5. Ľuboš Vodička: Dolní Kounice, kláštor Rosa Coeli, krása Ruže nebeskej v moravskom mestečku
 6. Roland Ondrus: Nemecko, nič sme sa nenaučili
 7. Jozef Kozár: Výber z výskumu Marsu: November 2022
 8. Dušan Koniar: V roku 2011 odtancoval v súťaži Let’s Dance homosexuálny pár. Čo to v spoločnosti spustilo?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 47 154
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 11 314
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 5 444
 4. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 306
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 262
 6. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 897
 7. Jana Melišová: V závoji hmly 2 483
 8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 172
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu