ORAVSKÁ POLHORA. Uplynulo štyridsať rokov odvtedy, čo sa zástupcovia troch slovenských Polhôr stretli prvýkrát. S nápadom prišli pohronskí Polhorčania. Jeden z nich hľadal korene. Priviedli ho do najsevernejšej obce Slovenska.
Po rokoch spomínali
„Vtedy bol u nás kňaz z Pohronskej Polhory,“ hovorí starosta Peter Horváth. „Jeho rodáci prišli k nám do dediny, skontaktovali sa s viacerými ľuďmi. Vymysleli, že by sa mohli všetky tri dediny aspoň raz do roka stretnúť a zabaviť.“ Začínali športovým podujatím. Prvý ročník zorganizovali Pohrončania. K športu pridali kultúrne akcie. Každý rok hrajú dedinčania vo futbalovom zápase o putovný pohár.
Jubilejný štyridsiaty ročník spred dvoch týždňov bol pre partnerov bilancujúcim, ľudia spomínali, samosprávy odmeňovali. „Ďakovné a pamätné listy sme odovzdali asi šesťdesiatim športovcom. Boli pri zrode spolupráce, zúčastnili sa prvého turnaja,“ povedal Horváth.
Po požiari na východ
Oravskú Polhoru založili pôvodní osadníci v lesoch okolo roku 1588. Po niekoľkých desaťročiach začali Oravčania húfne odchádzať za robotou do iných častí Slovenska. Prácu našli na Horehroní. V lesoch ťažili drevo, železnú rudu, na lúkach pásli ovce. V roku 1786 si založili novú dedinku, ktorú pomenovali Pohronská Polhora.
O necelých sto rokov zachvátila obec epidémia cholery. Zomrelo viac ako 230 ľudí. Ďalšia rana postihla miestnych v strede druhej svetovej vojny, v roku 1942. Vyhorelo takmer 170 domov. Štyridsaťdva postihnutých rodín bez prístrešia sa presťahovalo na východ Slovenska. Vláda im postavila nové rodinné domy. Začala vznikať dedinka s názvom Nová Polhora. Dnes má asi 500 obyvateľov. V Oravskej Polhore žije viac ako 3700 ľudí, v Pohronskej približne tritisíc.