DOLNÝ KUBÍN. Poškodená krajina, chýbajú terasy, medze či remízky – hlavné príčiny povodní na Slovensku. Orava nie je výnimkou.
„V minulých rokoch sa zdalo, že práve táto lokalita nie je až tak dramaticky postihovaná povodňami, no ukazuje sa, že to nie je pravda,“ povedal Michal Kravčík, výkonný manažér Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí.
„Povodne na Orave majú tú istú diagnózu ako v iných lokalitách. Príčinou je poškodená lesná a poľnohospodárska krajina. Tým, že sme v minulosti odstránili terasy, medze, remízky a iné prvky v krajine – lesné a poľné cesty zbierajú ohromné množstvo dažďovej vody a spôsobujú traumu ľuďom, ktorí majú dolu postavené domy.“
Ako zadržať vodu
Riešením má byť vládny program prevencie pred povodňami, suchom a klimatickými zmenami postavený na zadržiavaní vody v krajine. Podľa Kravčíka môže byť Slovensko v priebehu piatich až desiatich rokov bez extrémnych povodňových situácií.
„Prostredníctvom vodozádržných opatrení chceme dosiahnuť, aby krajina dokázala jednorazovo zvýšiť absorpciu prívalových dažďov a akumulovať 250 miliónov kubíkov vody.“
Bleskovým povodniam z prívalových dažďov majú zabrániť suché poldre, medze na poliach, prahy a odrážky na poľných a lesných cestách či vŕbové záplety v korytách horských potôčikov. Budovanie technických prvkov, ktoré zadržia vodu priamo v prírode, spustili vlani v 23 obciach ako štartovacie projekty. V súčasnosti prebiehajú podobné projekty v ďalších 190 obciach.
„V lokalitách, kde sa kumulovali extrémne prívalové vody do obcí, starostovia už tento rok cítia, že prinášajú prvé ovocie, že fungujú.“
Ďalších tristo obcí
V druhej etape programu prevencie pred povodňami vláda počíta s tristo obcami a zhruba 18 miliónmi eur. Návrh má schvaľovať v auguste. S prácami by obce mohli začať už v septembri, dokončiť by ich mali do decembra.
V každom katastri treba vybudovať v priemere 100- až 120-tisíc kubíkov vodozádržných opatrení. V prvej etape bol priemer 30-tisíc kubíkov. O peniaze sa mohli uchádzať len obce, ktoré už povodne zažili. Oravská Poruba však až do minulotýždňovej prívalovej vody nikdy nemala vyhlásený žiadny stupeň povodňovej aktivity.
„Teraz sa o peniaze môžu uchádzať aj obce, ktoré istým spôsobom zvyšujú odtok zo svojho územia. To znamená, že budovanie opatrení v obci, ktorá je v hornej časti povodia, rieši a ochraňuje aj susedné obce pod ňou,“ povedal Kravčík.