PODBIEL. Na začiatku tasili len drevené meče. Kým všetky nepolámali. Potom prešli na plastové. Naozajstné, kovové, dostali do rúk až po niekoľkých mesiacoch.
„Museli sme ísť na to postupne, aby sa deti naučili so zbraňami správne pracovať,“ povedal Pavol Tmák, jeden z vedúcich podbielskej skupiny historického šermu. Funguje pod občianskym združením Starí Slovania a trstenským centrom voľného času.
Zo štyridsiatich trinásti
Šermiarska skupina vznikla pred tromi rokmi. Nápad viacerých zhmotnil vtedajší správca podbielskej farnosti Donát Čarnogurský. Po založení občianskeho združenia si nadšenci vybrali obdobie Veľkej Moravy. Tomu prispôsobujú oblečenie, scénky aj vedomosti.
„Náš bývalý pán farár je veľký národovec. Navrhol, aby sme propagovali Veľkú Moravu, pretože by sme všetci mali byť hrdí na našich predkov Cyrila a Metoda, ktorí nám priniesli písmo.“
Šerm je pre hornú Oravu niečím novým. Venuje sa mu málo ľudí. O to viac mladých šermiarov baví. Pred tromi rokmi mala skupina viac ako štyridsať členov. Zostalo trinásť, stretávajú sa v utorky. „Vydržia iba najlepší, ktorých to skutočne baví,“ hovorí Tmák.
Starodávne hradiská
Starí Slovania trénujú každý utorok. Tento rok začali vystupovať na rôznych podujatiach. Scénky majú aj dvanásť minút, striedajú sa boje s dialógmi. Každá má šťastný koniec. „V budúcnosti by sme chceli predvádzať tradičné remeslá spojené so šermiarstvom – hrnčiarstvo, kováčstvo, kožiarstvo. Chceme postaviť historické drevené hradiská na Bielej skale, kde by sme sa stretávali a robili rôzne akcie. Na to však budeme musieť najskôr zohnať peniaze.“
Šerm a vystúpenia sú len jednou z aktivít Sarých Slovanov. Veľa času trávia ponorení do historických materiálov. Je dôležité vedieť o dobe, ktorú prezentujú, čo najviac. „Veľmi nás to baví,“ hovorí 16-ročný šermiar Matej Turčák. V skupine je od začiatku, jeho otec Dušan je jedným z vedúcich. Šermiarstvo ho úplne pohltilo. „Keď sa oblečiem do zbroje, je zo mňa úplne iný človek, vraciam sa do minulosti, cítim zvláštnu voľnosť, žijem iný život.“
Košeľa za dva mesiace
Oblečenie i zbroj si vyrábajú sami. Nie je to jednoduché, no ušetria veľa peňazí. „Kované veci robí náš tréner Ján Janík, dlhoročný šermiar a kováč z Chlebníc. Učil nás vyrábať meče, krúžkové košele. Starší šermiari si ich už robia sami,“ povedal Tmák.
Matej Turčák si vyrobil dve košele. Jednu sa mu dokonca podarilo predať. Peniaze sú to zaslúžené. Pri jednej sedel viac ako dva mesiace. „Treba veľa trpezlivosti, krúžky sú malé, kým ich človek pospája, trvá to. Neraz som si aj kliešťami do ruky pichol, keď sa mi pošmykli.“
Jedna košeľa má približne 25-tisíc kovových krúžkov, váži viac ako desať kilogramov. „Je ťažká, ale keď sa hýbem, hýbe sa so mnou, takže ju ani veľmi necítim,“ hovorí 17-ročný Lukáš Šprlák. „Ak však chvíľu postojím na mieste, vtedy už váhu cítiť.“
Meče robili vedúci Pavol Tmák a Dušan Turčák. Zbrane zo špeciálnej ocele museli dať zakaliť, aby vydržali čo najdlhšie. Za tri roky sa skupine podarilo zaobstarať si jedenásť mečov, šesť krúžkových košieľ, dve prilby. Odievajú sa postupne.
Dievčatá s mečom v ruke
„Chôdza je dôležitá,“ hovorí Lukáš. „Musíme si dávať pozor, či sme dobre pokrčení, aby sme mali pri boji stabilitu. Pri zlej polohe si môžeme pri tvrdšom zatlačení protivníka vykĺbiť členok či koleno.“
Ozdobou trinásťčlennej skupiny sú dve dievčatá, Veronika Šprláková a Veronika Garajová, obidve z Podbiela. Nie sú iba doplnkom scénok, aj ony chytajú do rúk zbrane.
„Meč bol spočiatku ťažký,“ hovorí Veronika Šprláková. „Potom som však dostala iný, asi o polovicu ľahší. Teraz som rýchlejšia aj obratnejšia.“
Na zbraň si dlho zvykala aj druhá Veronika. „Chce to tréning.“
Od počítača na bojisko
Najmladším šermiarom je dvanásťročný Paľko Turčák. Na netradičný krúžok sa prihlásil, pretože ho zaujímajú zbrane, história, zbroj. „Je to dosť ťažké. Mám na sebe len tuniku, bojujem bez brnenia, ale nebojím sa.“
Šéfovia Starých Slovanov neľutujú ani čas, ani námahu. „Mladým treba ukázať smer. Nemusia len sedieť pred počítačom. Šerm je skvelý spôsob trávenia voľného času. Naučia sa veľa nových vecí z histórie, získajú zručnosti vo výrobe aj pri samotnom šerme.“