LIESEK. Zberne v súčasnosti dorábajú poslednú kazetu na ružomberskej skládke. Skolaudovaná by mala byť v najbližších týždňoch. Jej kapacita bude asi dvestotisíc ton komunálneho odpadu, životnosť predbežne do roku 2020.
„Závisieť však bude aj od toho, či dokážeme skládku odľahčiť od stavebného materiálu, ktorý tam zatiaľ ukladáme,“ povedal Rudolf Mičuda z Technických služieb Ružomberok (TS) na ostatnom zasadnutí Združenia miest a obcí hornej Oravy. Pomôcť môže aj zvýšenie separácie.
Z poľa do smetiaka
Ružomberské TS zviezli z hornej Oravy za desať rokov približne päťdesiattisíc ton odpadu. Trinásť obcí Tvrdošínskeho okresu spolu s mestom Trstená v roku 2007 vyseparovali necelých 390 ton odpadu – 9,4 percenta z celkového množstva. Vlani vytriedili 4800 ton, čo znamená 13,7-percentný podiel separácie.
Ľudia sa pomaly učia oddeľovať plasty, kovy, sklo a papier. Vo vreciach či kontajneroch sa však objavujú aj obaly, ktoré sa spracovať nedajú, aj sa to na prvý pohľad nezdá.
„Fólie na balenie sena alebo plastové obaly z niektorých druhov mlieka či jogurtov,“ povedal Slavomír Kľačko z TS. „Sú potiahnuté vrstvou vyrobenou z iného druhu plastu. Pýtali sme sa všetkých spracovateľov, no nikto ich nevie zhodnotiť.“
Fólie zo sena musia ľudia zatiaľ vyhadzovať do komunálneho odpadu. Rozlíšiť separovateľné a neseparovateľné kelímky od jogurtov už asi také jednoduché pre bežného spotrebiteľa nebude.
Hromadný zvoz
K triedeným druhom odpadu zatiaľ nepatria pneumatiky. Tých je však v niektorých obciach požehnane. Keď ľudia nevedia, čo s nimi, končia v lesoch či pri potokoch – na čiernych skládkach. Na Slovensku ich spracúva jediná firma. Starostovia sa s TS dohodli, že raz alebo dvakrát do roka urobia hromadný zvoz z viacerých dedín. Za likvidáciu pneumatík zaplatia obce.
Od roku 2009, kedy museli TS spracovateľom za niektoré komodity priplatiť, sa situácia výrazne zlepšila. Viaceré obaly sa dostali na cenovú úroveň z roku 2007, za niektoré dostanú ešte viac. Kľačko však upozornil, že ceny často kolíšu, nie je isté, dokedy vydržia.