Dvadsaťštyriročný športovec si na plecia toho nakládol veľa, no s chuťou sa pustil do práce na triatlonovom šialenstve.
Akým športom ste sa v minulosti venovali?
So športom som začal vďaka rodičom, ktorí ma prihlásili do plaveckého oddielu v Nižnej. Mal som vtedy šesť rokov. Plávaniu som sa venoval desať rokov. Nikdy som sa však nepriblížil kvalite a úspechom môjho staršieho brata Martina. Od trinástich sa venujem lezeniu, neskôr skialpinizmu, behu a cyklistike. Minulý rok som sa vďaka bratovi začal venovať triatlonu.
Idete za výsledkami, alebo ste skôr rekreačný športovec?
Vždy som bol a budem rekreačný športovec, ktorý telo rád týra. Zúčastnil som sa rôznych podujatí, nikdy som však v nich veľa vody nenamútil. Získal som druhé miesto v Slovenskom pohári juniorov v skialpinizme. Skúsil som si Medzinárodný maratón mieru v Košiciach.
Zvíťazil som na kvadratlone v Slovenskom raji, čo je plávanie, horský bicykel, horský beh a lezenie na skale. Mojím cieľom okrem organizácie Oravamanu je aj účasť na viacerých triatlonových a bežeckých pretekoch. V auguste ma ešte čakajú triatlonové preteky Slovakman tzv. slovenský Iroman (3,8 km plávanie – 180 km bicykel – 42 km beh).
K triatlonu vás dostal brat Martin, ktorý žije v Španielsku. Nakoniec vás uchvátil a zostali ste pri ňom.
Martin sa triatlonu aktívne venuje dva roky a v Baskicku získal mnoho kvalitných umiestnení. Keď prišiel domov, odskočil si do Martina na duatlon (10 km beh, 40 km cyklistika a 5 km beh). Chcel som len fotiť, no nakoniec som na polovičnej trati pretekal. Brat sa stal majstrom Slovenska v duatlone a ja som získal tretie miesto medzi neregistrovanými. To bol môj prvý krok k triatlonu. V júni som absolvoval prvý triatlon (na tratiach 0,75 km – 20 km – 5 km). Mesiac na to som šiel polironman (1,9 km – 90 km – 21 km). Podľahol som mu a veľmi si ma získal.
Triatlonu sa venujete ešte len prvý rok. Okrem neho pripravujete zrejme najťažšie triatlonové preteky na Slovensku – Oravaman. Priblížte nám ich.
Oravaman je podujatie, ktoré náročnosťou vyniká nielen na Orave a Slovensku, ale zrejme v celej strednej Európe. Pretekári absolvujú až dve tisíc metrov prevýšenia. Začiatok pretekov je na Liptovskej Mare, pri obci Liptovská Sielnica. Pretekárov čakajú dva kilometre plávania. Nasleduje náročná cyklistická časť takmer 50 kilometrov a 1400-metrové prevýšenie. Trať pôjde od Liptovskej Mary na horský prechod Huty až do Zuberca, kde pretekári odbočia smerom na Zverovku. Čaká ich náročné stúpanie až do nadmorskej výšky 1360 metrov k bývalej Ťatliakovej chate. Triatlonisti tam nechajú bicykle a prebehnú cez sedlo Zábrať až na Rákoň 1876 m. n. m. Odtiaľ nasleduje klesanie cez Lúčnu do Látanej doliny až do areálu lyžiarskeho strediska Roháče - Spálená. Bežecká trať meria 10 kilometrov a prevýšenie je 550 metrov.
Prípravy na Oravaman trvali takmer rok. Pri čom ste sa najviac zapotili?
Preteky si vyžadujú dôkladnú prípravu a spoluprácu veľkého počtu ľudí. Organizačný kolektív sa pravidelne stretáva takmer pol roka, avšak nápady a myšlienky sme zbierali od. Najťažšie je rozposlať všetky žiadosti na kompetentné úrady a čakať, kým sa vám ozvú. Rozposlali sme ich desiatky. Náročné je aj oslovenie sponzorov, pretože dnes vám nikto nič nedá len tak pre váš milý úsmev. Podarilo sa nám však zohnať niekoľko výborných sponzorov, vďaka ktorým preteky môžeme usporiadať.
Kto zo známych triatlonových mien by mal byť na štarte?
Podarilo sa nám prilákať veľké osobnosti slovenského a českého triatlonu. Najväčším lákadlom je štart Petra Vabrouška z Českej republiky, ktorý má na svojom konte už stojeden Ironmanov - najťažších triatlonov. Ďalšími hviezdami sú Tomáš Svoboda, Kristína Lapinová, Andrej Orlický, Tomáš Jurkovič, či Peter Mosný, ktorý sú úspešnými slovenskými reprezentantmi a medailistami na viacerých podujatiach európskeho a svetového významu. Zúčastní sa ich aj slovenská triatlonová legenda Milan Celerín z Martina, skialpinistická ikona Dušan Trizna, biatlonisti, účastníci zimnej olympiády Janka Gereková a Matej Kazár a mnoho iných. Podujatie si nenechá ujsť ani horolezec a horský vodca Vladimír Zboja z Vitanovej, ktorý má za sebou niekoľko osemtisícoviek a stovky iných expedícií.
Na aký čas by si mohol víťaz trúfať?
Okrem jednotlivcov môžu štartovať aj štafety. Podľa všetkého by mal byť čas víťaza hlboko pod štyri hodiny, dovolím si tvrdiť, že to bude niekde okolo troch hodín a 40 minút. Preteky odštartujú v sobotu 23. júla o 9.30 h na Liptove. Prvý pretekár by mal cez Zuberec prechádzať medzi jedenástou a pol dvanástou. Na Ťatliakovej chate by mal byť okolo obeda a v cieli po jednej hodine popoludní.