TATRANSKÁ LOMNICA/ORAVA. Štátne lesy Tatranského národného parku (ŠL TANAP) pripravili posledný júnový piatok už siedmy ročník priateľskej súťaže v ručnom kosení. Súťažiaci tradičným spôsobom s oslami a naostrenými kosami kosili lúky Bielovodskej doliny.
Najlepší Oravčania
V kategórii jednotlivcov sa na štart postavila takmer päťdesiatka koscov zo Slovenska i z poľských lesníckych organizácií. Dve z troch najvyšších ocenení si odniesli lesníci z oravských ochranných obvodov. Najlepší bol Juraj Majerčík zo Zverovky.
„S prvenstvom som určite nepočítal. Čas som nemal najlepší, porota zohľadňovala pri hodnotení rýchlosť aj kvalitu kosenia.“ Zuberčan to s kosou vie. V rukách ju prvýkrát držal, keď mal jedenásť či dvanásť rokov. Na to sa podľa jeho slov nezabúda. Pred súťažou sa dá trénovať najmä kondička. „Kvalitne a rýchlo kosiť sa nedá naučiť za rok. Všetci, ktorí na súťaži ašpirujeme na víťazstvo, kosíme od detstva. Dôležitá je tiež kvalita kosy a jej vykutie.“
Druhé miesto si vykosil Jozef Pawlikowski z poľského TANAPu a tretie Bohumír Gazda z ochranného obvodu Oravice.
Seno pre zvieratá
Dvojice mali za úlohu pokosiť päťdesiat metrov dlhý a štyri metre široký pás lúky. Najrýchlejšie si s ním poradil Bohumír Gazda a Radoslav Michalec z Ochranného obvodu Oravice. Druhí skončili Poliaci Andrzej Staszel a Stanislav Goldyniak. Tretí dokosili Jozef Pawlikowski a Janusz Gal z poľského národného parku. Cenu za najkvalitnejšie pokosenú trávu ručnou kosou získal Pavel Toma z ministerstva pôdohospodárstva. Zdatnými súpermi mu boli hostia z Poľska, Nórska, Nemecka, Ukrajiny a Holandska.
V tomto roku na území oboch národných parkov lesníci štátnych lesov pokosia alebo zmulčujú tristo hektárov lúk, vyrobia takmer tisíc metrických centov sena a približne 1300 balíkov senáže. „Všetko bude počas budúcej zimy krmivom nielen pre lesníkmi chované stádo huculov, ale najmä pre lesnú zver, ktorú počas najchladnejších zimných dní a nedostatku prirodzenej potravy lesníci štátnych lesov každoročne prikrmujú,“ povedala Lenka Burdová zo ŠL TANAPu.