S rodičmi sa lúčili na chvíľu, viac ich však nevideli

Slnečný jesenný deň, rok 1939. Deň skoro ako každý iný. No nie pre všetkých. Trom sestrám a ich rodičom sa pokojný život mení na nočnú moru.

Sestry v detstve, zľava Elli, Alice a Josephine.Sestry v detstve, zľava Elli, Alice a Josephine. (Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

TRSTENÁ. V diaľke počuť prichádzajúci vlak. Zastavuje v malej mestskej stanici. Dievčatá stoja pri mame. Všetky štyri plačú. Dve staršie sestry, Alice a Josephina nastupujú k desiatkam detí do vlaku. Mama plače. Váha, či naloží aj tretiu dcérku, najmladšiu Elli. „Nechaj si ju, aspoň Elli si nechaj,” kričí na mamu Alice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strojvodca zapíska. Vlak sa pohne. Vzlykajúca matka sa rozbehne a cez okno kupé v poslednej chvíli podá dievčatám aj tretiu, slabú a chorľavú dcérku. Vlak odchádza. Deti mávajú milovaným rodičom. Veria, že sa domov čoskoro vrátia. Netušia, že ich vidia poslednýkrát v živote.

SkryťVypnúť reklamu

Šaty na niekoľko rokov

Židovská rodina Eberstarková patrí k chudobnejším. Otec robí strechy, pracuje ako klampiar, mama sa stará o tri dcérky. Až do roku 1939 je ich život bezstarostný. Aj Slovensko však krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny začínajú okupovať Nemci. Židia prichádzajú o majetky, stupňuje sa antisemitizmus, muži odchádzajú na nútené práce. Situácia sa vyhrocuje. Rodičia chcú zachrániť aspoň deti. Mama sa od najmladšieho brata dozvedá o vlakoch organizovaných akýmsi Britom Wintonom, ktoré odvážajú deti do bezpečného Anglicka.

„Strýko bol riaditeľom v piešťanských kúpeľoch,” spomína Alice Eberstarková, dnes Master. „Mal kontakty v Berlíne, dostal sa aj do Londýna. Tam prvýkrát počul o hrozbe vojny, o transportoch detí.” Rodičia neváhajú dlho. Majú strach. Nechcú vzdať sa dcér, no chcú ich ochrániť. Mama im šije oblečenie na niekoľko rokov dopredu. Nevie, ako dlho sa neuvidia. „Rodičom všetci hovorili, že sú blázni, keď nás chcú poslať preč. Vraveli, že sa aj tak nebude nič diať. Bolo to pre nich veľmi ťažké. Najmä pre mamu. Trpela odkedy sa s nami rozlúčila až do roku 1942, kedy ich odviedli do tábora ,” rozprávajú so slzami v očiach Alice a Josephine.

SkryťVypnúť reklamu

Sušienky od Holanďanov

Deti vo vlaku smerujúcom do Bratislavy smútia. Chýba im domov. Netušia, kam idú. Nevedia, kto je záhadný pán Winton. V Prahe prestupujú do Wintonovho vlaku. Cesta je dlhá. Prechádzajú najmä cez neutrálne štáty. Je piatok večer. Transport je niekde v Holandsku, v Amsterdame, možno v Haagu. Židia od piatkového do sobotňajšieho večera obyčajne slávia sabat, deň odpočinku. Deti sa tešia. Po niekoľkých dňoch sa možno konečne dostanú vonku z vlaku.

„Holanďania nám zakázali vystúpiť. Asi sa báli, že nás vysadia na ich hraniciach. K vlaku odrazu začali prichádzať ľudia. Cez okná nám podávali čokoládu, sušienky. Boli sme im za to veľmi vďační, aj keď sme boli sklamaní a bolelo nás, že nás nechcú. Bolo pre mňa ťažké pochopiť to. Ale bola som šťastná, že niečo pre nás urobili.”

SkryťVypnúť reklamu

Z Holandska vlak prechádza do Nemecka. Deti vo vlaku tŕpnu. Nemeckí vojaci v uniformách všetkých kontrolujú, prezerajú batožinu. Transport po kontrole posielajú ďalej. Po odchode z Nemecka vypukne vo vagónoch neskrývaná radosť. „Boli sme šťastní. Až vtedy sme boli v pohode, konečne v bezpečí.”

Mama píše, občas

Po príchode na juh Anglicka sa majú sestry nasťahovať k strýkovi. Ten však medzičasom prišiel o dobre platenú prácu. Dievčatá si k sebe zobrať nemôže. S desiatkami ďalších končia v detskom domove. Nevedia po anglicky, v domove je väčšina nemeckých a rakúskych detí. Nevedia ani po nemecky. „Mysleli sme, že tam budú deti z Československa. Na začiatku to bolo ťažké,“ hovoria sestry.

Veľa listov z domu nedostávajú. Mama im píše, ale len občas. „Nebolo to pre ňu ľahké, nechcela nás strašiť. No z riadkov sme vycítili, že sú utláčaní. Písala, že ich prinútili bývať v jednej izbe, starý otec bol vraj aj vo väzení.“

Alice a Josephine sa do rodín nedostali. Musia pracovať, potrebujú peniaze. Alice desať mesiacov navštevuje kurz sekretárskych prác, učí sa písať na stroji. Josephine už v šestnástich rokoch pracuje v škótskej textilke.

Alice sa zamestná v kníhkupectve. Po čase začína pracovať ako sekretárka pre československú vládu v exile. V roku 1948 emigruje do Ameriky, kde až do dôchodku pôsobí v Medzinárodnom menovom fonde. Josephine sa po odchode sestry vydala. Po smrti druhého aj tretieho manžela dnes najstaršia zo sestier žije s partnerom.

Desaťročnú Elli si adoptovali bohatí londýnski manželia. Vďaka novým rodičom veľa študuje. Pôsobí ako renomovaná sociologička. Už ako dieťa chorľavá Elli však v roku 1994 zomiera.

Stopa končí v Žiline

Prvýkrát sa do rodiska dostala krátko po skončení vojny Josephine. Veľa peňazí sestry nemali, vycestovať mohla len jedna. Na Orave ju čakalo nemilé prekvapenie. Rodičov ani starých rodičov nenašla. Ich dom už patril niekomu inému.

Čo sa stalo najbližšími, nikto nevedel alebo nechcel povedať. Najskôr sa pýtala Josephine, pri návrate domov v roku 1969 aj Alice. Zistiť sa im však podarilo len to, že ich rodičia boli 6. júna 1942 deportovaní do Žiliny a odtiaľ do koncentračného tábora v Osvienčime alebo Sobibore. Viac informácií nemajú dodnes.

Otec na kostolnej veži

Koncom júna, po sedemdesiatich rokoch sa Alice a Josephine do rodného mesta vrátili opäť, prvýkrát spolu. Spomienky pri prechádzke mestom ožívali na každom rohu. „Na jednej strane cítim obrovskú bolesť. Milovala som toto mesto, slovenčinu, miestne piesne a básne. S maminkou sme často spievali a tancovali. Trstená mi veľmi chýbala, celý život som trpela, nielen pri odchode. Neraz si spomeniem, ako sme do lesa chodievali na jahody. Na druhej strane som však nesmierne šťastná, že som znova tu,” hovorí so slzami v očiach Alice.

hgjgfhf

Sestry Eberstarkové sa podpísali do mestskej kroniky.

Pri kostole, dnes trochu inom ako pred polstoročím, sa Alice zasmeje. Bola v ňom raz, ako dieťa. Na omšu ju zobrala rodinná slúžka. Spomenie si aj na to, ako otec na kostolnú vežu ukladal železný kríž. „Asi jediný si trúfal na takú výšku. Zdola sa na neho pozeralo veľa ľudí. Keď dorobil, všetci mu zatlieskali.”

Stále si spievajú slovenské piesne

Pri židovskej synagóge sa skupina zastaví. „Chodili sme sem každý piatok večer. Spomínam si, že po omši išli všetci na námestie. Stretávali sa tam celé rodiny,” rozpráva Josephine. O kúsok ďalej sa sestry pristavia opäť. Pohľad upierajú na bytovky neďaleko lekárne. Kedysi tam namiesto nich stál dom ich starého otca. Žili v ňom až do roku 1937.

Najsilnejšie spomienky sa sestrám vracajú pri dome, do ktorého sa presťahovali dva roky predtým, než z Trstenej odišli. „Bol to krásny dom, veľký, nový,” nostalgicky hovoria sestry. „Dole sme mali detskú izbu, vzadu vo dvore sme sa hrávali. V pivnici mal otec dielňu, vpredu mama pestovala kvety. Vzadu v záhrade sme mali maštaľ, chovali sme v nej kravu aj sliepky. Dobre sa nám v ňom žilo. V starom sme nemali elektrinu, kúpeľňu ani vodu, iba studňu.“

O tom, že rodisko sestry Eberstarkové milovali, svedčí aj ich slovenčina. Josephine už veľa nehovorí, no čo-to rozumie. Alice rozpráva v rodnom jazyku veľmi pekne. Ako to, že aj po toľkých rokoch? Obidve si doma často a rady spievajú slovenské piesne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 023
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 853
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 244
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 440
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 061
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 223
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 036
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 198
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 041
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 129
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  2. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  3. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  4. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  5. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  6. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  7. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  8. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 036
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 198
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 041
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 129
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu