SEDLIACKA DUBOVÁ. Popredné osobnosti politického, kultúrneho, spoločenského i cirkevného života nielen na Slovensku pokladajú JUDr. Jozefa Staška za jedného z najvýznamnejších ľudí generácie 20. storočia.
Narodil sa v Sedliackej Dubovej 1. augusta 1917. Keď mal šesť rokov, tragicky mu zahynul otec. Po štúdiách na gymnáziu v Dolnom Kubíne a v Trstenej odišiel na bratislavskú Komenského univerzitu a potom do Paríža na Sorbonskú univerzitu.
Počas druhej svetovej vojny bojoval v jednotke zahraničnej československej armády. Po kapitulácii Francúzska padol do zajatia a koncentračného tábora v Agde. Po návrate späť do vlasti sa stal tajomníkom Združenia priemyslu a peňažníctva. V roku 1946 sa stal poslancom Ústavodarného národného zhromaždenia ČSR za Demokratickú stranu.
Viackrát bol nespravodlivo obvinený a zatknutý. Nakoniec ho odsúdili na trest smrti, ten zmenili na doživotie, no pre nedostatok dôkazov mu ostalo šesť a pol roka. V roku 1961 sa mu podarilo za dramatických okolností odísť z republiky. Pracoval v mestskej knižnici v New Yorku. Zomrel 18. septembra 1999.
V stovkách článkov a publikáciách v rôznych jazykoch sprístupňoval Staško širokej svetovej verejnosti informácie o Slovensku a bránil ho pred útokmi, najmä zo strany okolitých susedov. Veľmi horlil a pracoval za zjednotenie slovenských zahraničných spolkov a organizácií, ktoré boli v tom čase názorovo a konfesijne roztrieštené.
Sprievodným podujatím odhalenia pamätnej tabule rodákovi bola sv. omša a seminár o jeho živote a diele.
Autor: ah, ph