Černobyľ – pusto a ticho, hračky bez detí, domy bez ľudí (jún 2011)

Nikde nikoho, všade hrobové ticho. Len v jednej biednej chalúpke oddychuje životom unavená starenka. Vyhnali ju z vlastného domu. Po rokoch sa rozhodla pre návrat.

Simona Mikušová v miestnom kultúrnom dome. Fotografií má veľa, na máloktorých je však aj ona. „Nezdalo sa mi vhodné fotiť na tých miestach."Simona Mikušová v miestnom kultúrnom dome. Fotografií má veľa, na máloktorých je však aj ona. „Nezdalo sa mi vhodné fotiť na tých miestach." (Zdroj: ARCHÍV (SM))

DOLNÝ KUBÍN. Tichý zabijak. Slovné spojenie najlepšie vystihujúce ukrajinský Černobyľ. „Keď cestujete do Iraku, viete, že sa tam bojuje. Nebezpeční sú ozbrojení vojaci, bomby. V Černobyle však hrozbu, ktorá na vás číha na každom rohu, nevidíte,“ hovorí oravská cestovateľka Simona Mikušová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nová destinácia

Mesto na severe Ukrajiny bolo pred dvadsiatimi rokmi ako každé iné. Až do 26. marca 1986, kedy sa do dejín navždy zapísalo čiernymi písmenami.

Bolo krátko po jednej v noci, keď sa Pripjaťou ozval výbuch. V neďalekej jadrovej elektrárni explodoval štvrtý reaktor. Do ovzdušia začalo unikať obrovské množstvo rádioaktivity. Havária natrvalo poznačila životy státisícov ľudí. Mestečko Pripjať sa v priebehu piatich dní úplne vyľudnilo. Niekoľko rokov po havárii doň nesmel vstúpiť nikto okrem vojakov. Pred časom sa však opäť začalo zapĺňať. Stáva sa netradičnou, no čoraz vyhľadávanejšou turistickou destináciou.

SkryťVypnúť reklamu

„Viackrát som premýšľala, ako dokáže človek svojím konaním zmeniť život niekoľkým generáciám, uškodiť človeku i prírode,“ hovorí Simona. „Je to súčasť našej histórie, preto som si povedala, že treba vidieť aj jej odvrátenú, nepeknú stránku.“

Povedia len to, čo im vyhovuje

Siedmim kamarátom trvalo trištvrte roka, kým od ukrajinskej vlády dostali potrebné povolenia. V zakázanej zóne sa im podarilo vybaviť aj ubytovanie. Rezervovať si ho však museli rok vopred. „Bez povolenia od vlády sa dnu nedostanete. Sami si nemôžete vybrať ani termín. Už sme mali cestovať, keď nám na poslednú chvíľu termín o mesiac preložili. Bez vysvetlenia. Ak chcete ísť, musíte sa prispôsobiť. Inak to nejde.“ Obmedzený je aj počet návštevníkov na deň. „Okrem nás tam nikto iný nebol.“

SkryťVypnúť reklamu

thrhtr

V miestnej škôlke zostali oo deťoch len hračky, knihy, papučky.

Slováci vyzbrojení dozimetrami na meranie intenzity žiarenia dostali hneď po príchode sprievodcu – jedného z vojakov, ktorí nepretržite strážia uzavretú zónu. Celý čas dohliadal, aby sa nepohybovali na miestach s extrémne vysokou rádioaktivitou. Dozeral aj nato, aby sa nedostali tam, kde ich nechceli mať. „Bol tam radar, v ktorom prebiehajú nejaké výskumy,“ povedala Simona Mikušová. „Nepustili nás k nemu. Podobne to bolo aj s halou, ktorú po havárii kompletne očistili od rádioaktivity. Boli sme aj dnu. Okrem miestnosti plnej jódových tabletiek bola budova úplne prázdna. Pýtali sme sa, čo sa tam skúmalo, no nič sme sa nedozvedeli. Je to zvláštne, veľa vecí taja.“

Pripjať – mesto duchov

Prísnych bezpečnostných opatrení je v zakázanej zóne viac než dosť. Areál je kompletne oplotený. Všetko je pod drobnohľadom ozbrojených vojakov. Dostať sa do mestečka Pripjať nie je jednoduché. Povinné kontroly pri vstupe do zóny aj pri odchode z nej musí absolvovať každý.

SkryťVypnúť reklamu

Simona s kamarátmi strávila v najviac postihnutej oblasti celý deň. „Nikde nebolo ani živej duše, no v každej budove, dome, byte zostalo všetko na svojom mieste. Ľudia opúšťali domovy narýchlo, zobrali si len peniaze a najnutnejšie oblečenie. Sľubovali im, že sa vrátia.”

Prehnité podlahy i stropy

Najsilnejšie emócie prežívala v miestnej škôlke a škole. „V škole je jedna miestnosť plná rozhádzaných plynových masiek. Deti vraj mali pár dní pred katastrofou fiktívny poplach. V ďalšej sme objavili oblečenie hasičov, ktorí hasili prvotný požiar v elektrárni. Mnohí z nich do týždňa zomreli na následky ožiarenia. Radiácia tam bola obrovská.“

trsrdtr

Spustnuté a prázdne budovy vyvolávajú v návštevníkovi zvláštne pocity.

V skrinkách vydeli návštevníci detské papučky, na zemi sa povaľovali poškodené hračky, na laviciach čakali na deti otvorené šlabikáre. Na hrôzostrašnosti pridáva miestu aj biedny stav budov. „Škôlka sa pomaly rúca. Je prehnitá, kráčajúc po podlahe na prvom poschodí som cítila, ako sa mi nohy vtískali do rozpadávajúcej sa tehly. Niektoré časti sú už prepadnuté, je len otázkou času, kedy to spadne celé. Podobne to vyzerá aj v nemocnici, v ktorej je kompletné zariadenie, operačné stoly, všetky nástroje.“

Simona si neraz uvedomila, že by sa tam určite nechcela ocitnúť sama. „Niektoré miesta na mňa pôsobili desivo. Napríklad nemocnica - bolo tam nepríjemné ticho, v obrovských halách sa neprirodzene ozývalo každé šuchnutie. Noc by som tam nestrávila ani za nič.“

Kompenzácia – desať centov na mesiac

V Pripjati už štvrťstoročie nikto nežije. Do susedných dedín sa však po pár rokoch mohli vrátiť starí ľudia – dožiť. Jednu z pôvodných obyvateliek navštívila aj skupina Slovákov. Domov sa pani Hanna spolu s manželom vrátila sedem rokov po tragédii. Viac ako sedemdesiatročná starenka už päť rokov žije v biednej chalúpke sama. „Okolo nej sú spustnuté prázdne domčeky. Raz ročne ju chodí z Kyjeva navštevovať dcéra. Kedysi sa raz do týždňa stretávala s ľuďmi z okolitých dedín v miestnom kostole. Dnes už nevládze chodiť. Do kostola ide len vtedy, keď ju tam odvezú vojaci. Žije veľmi ťažký, samotársky život. Elektrinu nemá, vodu si berie len z vlastnej studne.“

Babička návštevníkom porozprávala o dni katastrofy. S rodinou kopala zemiaky, keď k nim prišiel známy, zamestnanec z elektrárne. Dozvedeli sa, že sa stalo niečo veľmi zlé. Nikto im však nechcel povedať, čo. Až dva dni po havárii spustila vláda masívny presun ľudí. „Spomínala na mladý manželský pár, ktorý sa do susedného domu presťahoval asi mesiac pred výbuchom. Po havárii ich vláda prinútila čistiť černobyľské rádioaktívne mosty. Obidvaja po týždni zomreli. Bolo nám ťažko, keď sme počúvali jej príbeh.“

Miestna žena žije alebo skôr živorí z biedneho dôchodku a zanedbateľnej kompenzácie, ktorú dostávajú od vlády ľudia postihnutí katastrofou. Peňazí má veľmi málo. Aj preto ju Simona s kamarátmi zásobili najnutnejšími potravinami.

Rádioaktívny mach

Krátkodobá návšteva v okolí reaktora by nemala byť pre návštevníka až taká nebezpečná. Samozrejme, ak dodržiava pokyny vojakov. Najideálnejšie je pohybovať sa len po asfalte a ničoho sa nedotýkať. „Nedá sa to. Neraz, keď sme sa chceli niekam dostať, museli sme tam vyliezť. Aj my sme sa však snažili vyhýbať machom a tráve. Na ne sa rádioaktivita chytá najradšej. Museli sme si dávať pozor, kadiaľ kráčame.“

Dozimetre pípali každú chvíľu. Niekedy slabšie, často sa však intenzita zvýšila úplne nečakane. Najsilnejšia radiácia je na miestach, kadiaľ po výbuchu prechádzal mrak. Niekoľko stonásobne vyššie hodnoty sú pri červenom lese. Vojaci neodporúčajú zdržiavať sa pri ňom dlhšie ako päť minút. „Vysoká rádioaktivita bola pri železných elektrických stĺpoch, na autovrakovisku.“

Skupina si uvedomovala riziká. Ak by totiž niektorému pri odchode namerali zvýšené hodnoty, z mesta by sa nedostal. „Museli by sme zostať v karanténe.“ Hneď za Černobyľom vyhodili oblečenie i topánky, ktoré mali na sebe.

Príroda sa s haváriou popasovala

Simonu najviac prekvapila príroda. Očakávala pustú, tmavú krajinu, vysušené stromy. Čakali ich však rozkvitnuté rastliny, zeleň, štebot vtákov. „Príroda je nádherná. Vyzerá to tam ako v národnom parku. Jeden vedec mi povedal, že niektorým druhom rastlín sa dokonca darí lepšie, ako kdekoľvek inde. Odborníci si to nevedia vysvetliť.“ Problém s prežitím nemajú huby. Tie sú však známe ako perfektný zberač rádioaktivity, takže ich neodporúčajú jesť.

Pri prehliadke mesta sa Oravčanka dostala aj k štvrtému reaktoru. Dovnútra elektrárne ich nepustili. Sarkofág mohli fotiť len z jedného uhla. Dôvod sa nedozvedeli. „Možno preto, že ide o strategický objekt. Aby fotografie niekto nezneužil, napríklad na teroristický útok.“

Simona prečítala množstvo článkov o havárii, o chorobách, rôznych druhoch rakoviny, vrodených chybách. „Aké pocity mám z toho miesta? Hrozné. Je mi z toho všetkého smutno. Nie je to príjemné miesto, no človek asi musí vidieť hrozné veci, aby porozmýšľal, čo sa okolo neho deje. Všetci sa niekam ponáhľame, chceme mať všetko, chceme toho mať veľa a hneď. No často si neuvedomujeme, čo môžeme svojím konaním spôsobiť. Asi sme potrebovali dostať takúto facku. Žiaľ, mám pocit, že ľudia už pomaly zabúdajú, čo sa stalo a čo to spôsobilo.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 953
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 493
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 151
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 275
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 438
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 114
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 960
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 721
  1. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  2. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  3. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  4. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Štefan Šturdzík: Zázračné chudnutie alebo naberanie svalov neexistuje.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 2
  8. Imunoblog: Viete, ako sa prirodzene chrániť pred slnkom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 728
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 800
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 594
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 300
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 129
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 446
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 140
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 579
  1. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  2. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  3. Tupou Ceruzou: Pandemická
  4. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  5. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  6. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  7. Tupou Ceruzou: Krížovka
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Miesto bol obhliadnuť pyrotechnik.


Ján Maslo.

Ján Maslo bude pokračovať ako tréner.


TASR
Pri výstavbe školičiek v 70. rokoch minulého storočia a úpravách okolia pomáhali rodičia i deti.

Jedna už nestojí, v druhej sú sklady.


Kadetky Tvrdošína vďačia za postup aj skvelým rodičom.

Kadetky Tvrdošína si zahrajú prvú ligu.


  1. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  2. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  3. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  4. Anna Miľanová: Nestačí len vyžadovať lepšiu spoločnosť, ale aj pre ňu niečo dobré robiť...
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Štefan Šturdzík: Zázračné chudnutie alebo naberanie svalov neexistuje.
  7. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 2
  8. Imunoblog: Viete, ako sa prirodzene chrániť pred slnkom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 728
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 800
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 594
  4. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 8 300
  5. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 129
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 446
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 140
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 579
  1. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  2. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  3. Tupou Ceruzou: Pandemická
  4. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  5. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  6. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  7. Tupou Ceruzou: Krížovka
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu