Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Pred pánom inžinierom sa bolo treba ukázať

Oravské lesy po zrušení poddanstva patrili Oravskému komposesorátu, urbárskym spoločenstvám a súkromným vlastníkom. Rozhodujúci podiel mal komposesorát.

TVRDOŠÍN. Personál riadili Lesné správy v Habovke, Oravskom Podzámku, Zákamennom a Oravskej Polhore s lesným inžinierom na čele. Lesníci z horární chodili k nemu pravidelne na raport.

Na Oravskopolhorskú správu prichádzali všetci lesníci z južných svahov Babej hory, počnúc od Zubrice až po východné svahy Pilska. V lete na vozoch po kvalitnej lesnej ceste zvanej Rajštak a v zime na zakopanských saniach. Vyobliekaní vo sviatočných lesníckych uniformách, s mašľou pod krkom. Pred správcom, pánom inžinierom, sa bolo treba ukázať v tom najlepšom svetle.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práca v lese patrila v minulosti k najdôležitejším zamestnaniam. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o ľuďoch, ktorí tento rozsiahly pracovný mechanizmus riadili a boli priekopníkmi v lesnom hospodárstve na Orave.

G. V. Simon

V roku 1837 popísal dreviny lesov Oravského komposesorátu. Odhadol zásoby drevnej hmoty podľa druhu, rozlohy a lokalít. Zaznamenal ústup jedle a buka v prospech smrekových porastov.

Mikuláš Nozdrovický

Lesmajster Oravského komposesorátu v roku 1795 rozdelil lesy do troch skupín: panské (86,9 percent), mestské (7,8 percent) a zemanské (5,3 percent).

William Rowland (1814 – 1888)

Za necelých dvadsať rokov svojho pôsobenia na Orave zalesnil z 30 714 hektárov komposesorátnych lesov 9450, čo bolo 30 percent výmery všetkých lesov. Dal vysadiť až 30 miliónov sadeníc. Určil výsadbu v 1,5 metra širokých riadkoch a vo vzdialenosti sadeníc 1,2 metra v riadkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Uplatňoval výsadbu zmiešaných lesov, ako najlepšiu ochranu proti polomom a lesným škodcom. Na zalesňovanie popri smreku zaraďoval do porastov smrekovec opadavý, borovicu, vejmutovku, jaseň, javor, brest, hrab, buk, dub, brezu, jarabinu, lipu, liesku, osiku a topoľ.

Robil lesnícku osvetu. Pre široké ľudové vrstvy napísal slovenskú brožúru Z ktorého ohľadu je potrebno na holiach a na vysokých vrchoch nachádzajúce sa stromy a kry nenivočiť.

V Oravskom Podzámku založil ovocnú škôlku, v Lokci zriadil zavlažovaciu lúku a v Zázrivej začal v rokoch 1871 – 1872 s umelým odchovom rýb. Do roku 1881 bolo do oravských horských potokov nasadených 75-tisíc pstruhov, 71-tisíc rýnskych lososov, šesťtisíc mor-ských pstruhov, päťtisíc lososov, 10-tisíc lipňov, 1700 dunajských sivoňov.

SkryťVypnúť reklamu

Rowland v roku 1868 založil v Oravskom Podzámku prírodovedecké múzeum. Pri zriaďovaní múzea mu pomáhal lesný správca Jozef Guber a lesník Antoni Kocyan. Pripravili preparáty cicavcov a vtákov. Geologická časť bola zo zbierok pracovníkov Ríšskeho geologického ústavu vo Viedni, ktorí v čase prieskumných prác na Orave bývali u Rowlanda. Samotný Rowland dodal do múzea drevené modely rôznych technických zariadení. William Rowland pôsobil na Orave v rokoch 1864 – 1883 ako vrchný lesmajster Oravského komposesorátu.

Max Róbert Pressler

Bol profesorom na lesníckej akadémii v Tharamdte. Navštívil Oravu v roku 1868. Bol konzultantom pre výstavbu vodotechnických diel. Dal podnet na výstavbu vodných nádrží (tajchov) v Zákamennom a Mútnom. Vstúpil do rodinného vzťahu s Rowlandovcami. Rowlandov syn Róbert si vzal za manželku Presslerovú dcéru Lujzu (v roku 1870).

Maximilián Ferdinand Petráš

V rokoch 1814 – 1822 nanovo zameral lesy. Výsledky zhrnul do súpisu Silvarum aestimatio (Oceňovanie lesov). Súpis obsahoval údaje o výmere, drevinách, stave lesa a zásobách.

Ing. Ján Fabriczky a Weiss

V roku 1835 vyhotovili prvé hospodárske plány. Súčasťou plánov boli aj hospodárske mapy v mierke 1:7200 a prehľadné mapy v mierke 1:21000. Urobili popis porastov a určili ročnú ťažobnú plochu holorubov s výmerou 336 jutár (193 hektárov). Rozčlenili les na dve hospodárske triedy: horské lesy so storočnou rubnou dobou, ostatné lesy s 60 až 80-ročnou rubnou dobou.

Alexius Demian (1837 – 1901)

Hlavný lesník Oravského komposesorátu, vedúci Lesnej správy v Podbieli. Do jej organizačnej štruktúry patrili aj Roháče. Bola to najväčšia správa Oravského komposesorátu, spravovala vyše 80-tisíc hektárov. Okrem Roháčov do nej patrila Skorušina, Magura – Zapavkovo, Prieková – Blato, Lučivník, Stasová a Mních.

Alexius Demian bol stúpencom saskej organizácie lesného hospodárstva, ktorú presadzoval vrchný lesmajster Rowland. Táto metóda spočívala v zavádzaní výsadby zmiešaných porastov v horských oblastiach.

Demian bol v letnom období so svojimi hájnikmi celé týždne v Roháčoch. Staral sa nielen o pestebnú a ťažobnú činnosť, ale aj o lesnú zver. Vytyčoval lesné cesty a poľovnícke chodníky, ktoré potom jeho hájnici budovali. Hornú časť Roháčskej doliny pomenoval Smutnou dolinou a druhý Roháč Plačlivým. Inicioval výstavbu prvého poľovníckeho zrubu v Roháčoch.

Jozef Prč (1827 – 1902)

Lesník na Brestovej povyše Zuberca, pravá ruka Alexia Demiana. Staral sa o zveľaďovanie lesa, doprevádzal hostí na vedeckých a turistických trasách, budoval prístupové cesty a poľovnícke chodníky v Roháčoch. V roku 1883 riadil výstavbu prvého poľovnícko- turistického zrubu pri Čiernej mláke v Roháčoch.

Antoni Kocyan (1836 – 1916)

Narodil sa v Makowe Podhaľanskom v Poľsku. Pracoval na panstve Homolacsowcow v Kúzniciach. V rokoch 1864 – 1870 bol lesníkom v doline Kóscieliskej. Na Oravu ho pozval správca Oravského komposesorátu Edmund Zichy, aby vypreparoval vtáky a cicavce pre novozriadené prírodovedné múzeum na Oravskom hrade. Kocyan úlohu splnil nad očakávanie.

Popri lesníckej a preparátorskej práci sa venoval aj publikačnej činnosti. V rokoch 1867 – 1893 uverejnil sériu vedeckých prác zo zoológie v poľskom, nemeckom a maďarskom jazyku. Jeho hosťami v horárňach v Oraviciach a v Zuberci boli také významné osobnosti, ako Dr. Tyrus Chalubínski, kráľ Tatier, Charles Buls, mešťanosta Bruselu, maliar Walery Eljasz – Radzikowski, nositeľ Nobelovej ceny Henryk Sienkiewicz a mnohí ďalší významní ľudia.

Lesnícka rodina Lachovcov

Lachovci boli známou lesníckou rodinou pochádzajúcou z Rabčíc. Zodpovedne a odborne robili svoju prácu pri zveľaďovaní lesa najmenej v štyroch generáciách. Ján Lach so synom Jánom sprevádzali turistov na Babiu horu. Mária, manželka Jána Lacha st., bola prototypom Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy. Jeho dcéra Anna – Mária bola matkou Mila Urbana.

Pavol Lach bol lesníkom v Rovniach už v roku 1840. Ján Lach st. hájničil v Oravskej Polhore za Vysokým a v rabčických Rovniach. Ján Lach ml. bol hájnikom v Oravskej Polhore, v Oravskej Lesnej a v Mútnom. Jeho syn Milan Lach bol riaditeľom Lesného závodu v Lednických Rovniach.

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  1. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  2. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  3. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  4. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  5. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  6. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  7. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  8. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 10 140
  2. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 185
  3. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 882
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 7 170
  5. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 6 462
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 597
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 878
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 981

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Keby bolo keby
  2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  3. Ľuboš Vodička: Prešporok pod ochranou delostrelcov
  4. Jan Pražák: Vyprávění despotického otce
  5. Dada Vozáriková: O nami nedocenených dánskych unikátoch
  6. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  7. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
  8. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 558
  2. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 348
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 352
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 389
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 328
  6. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 2 791
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 716
  8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 535
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Liesek (v červenom) a Vavrečka (v modrom) sa stretnú proti sebe hneď v druhom jarnom zápase.

V kluboch sme sa pýtali na hráčske i realizačné zmeny, zimnú prípravu a ambície do jarnej časti.


5 h
Šimon Jozef Šimánek.

Na súťaži Enersol sa Šimon Jozef Šimánek prebojoval do celoslovenského kola.


4 h
V susedskom derby Chlebníc a Dlhej sa vždy bojuje o každú loptu.

V kluboch sme sa pýtali na hráčske i realizačné zmeny, zimnú prípravu a ambície do jarnej časti.


20 h
Majstrovstvá Oravy prilákal rekordnú účasť.

Najpočetnejšiu mužskú časť vyhral Marek Bača.


Peter Hrdlička 22. mar

Blogy SME

  1. Štefan Vidlár: Keby bolo keby
  2. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Vasiľov
  3. Ľuboš Vodička: Prešporok pod ochranou delostrelcov
  4. Jan Pražák: Vyprávění despotického otce
  5. Dada Vozáriková: O nami nedocenených dánskych unikátoch
  6. Vladimír Benčík: Rím - Tajomstvá Vatikánskych múzeí (1. časť)
  7. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku
  8. Anton Kaiser: Rozlúčka so zimou
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 558
  2. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 7 348
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 352
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 389
  5. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 3 328
  6. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 2 791
  7. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 716
  8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 535
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu