Pred pánom inžinierom sa bolo treba ukázať

Oravské lesy po zrušení poddanstva patrili Oravskému komposesorátu, urbárskym spoločenstvám a súkromným vlastníkom. Rozhodujúci podiel mal komposesorát.

TVRDOŠÍN. Personál riadili Lesné správy v Habovke, Oravskom Podzámku, Zákamennom a Oravskej Polhore s lesným inžinierom na čele. Lesníci z horární chodili k nemu pravidelne na raport.

Na Oravskopolhorskú správu prichádzali všetci lesníci z južných svahov Babej hory, počnúc od Zubrice až po východné svahy Pilska. V lete na vozoch po kvalitnej lesnej ceste zvanej Rajštak a v zime na zakopanských saniach. Vyobliekaní vo sviatočných lesníckych uniformách, s mašľou pod krkom. Pred správcom, pánom inžinierom, sa bolo treba ukázať v tom najlepšom svetle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Práca v lese patrila v minulosti k najdôležitejším zamestnaniam. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate o ľuďoch, ktorí tento rozsiahly pracovný mechanizmus riadili a boli priekopníkmi v lesnom hospodárstve na Orave.

G. V. Simon

V roku 1837 popísal dreviny lesov Oravského komposesorátu. Odhadol zásoby drevnej hmoty podľa druhu, rozlohy a lokalít. Zaznamenal ústup jedle a buka v prospech smrekových porastov.

Mikuláš Nozdrovický

Lesmajster Oravského komposesorátu v roku 1795 rozdelil lesy do troch skupín: panské (86,9 percent), mestské (7,8 percent) a zemanské (5,3 percent).

William Rowland (1814 – 1888)

Za necelých dvadsať rokov svojho pôsobenia na Orave zalesnil z 30 714 hektárov komposesorátnych lesov 9450, čo bolo 30 percent výmery všetkých lesov. Dal vysadiť až 30 miliónov sadeníc. Určil výsadbu v 1,5 metra širokých riadkoch a vo vzdialenosti sadeníc 1,2 metra v riadkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Uplatňoval výsadbu zmiešaných lesov, ako najlepšiu ochranu proti polomom a lesným škodcom. Na zalesňovanie popri smreku zaraďoval do porastov smrekovec opadavý, borovicu, vejmutovku, jaseň, javor, brest, hrab, buk, dub, brezu, jarabinu, lipu, liesku, osiku a topoľ.

Robil lesnícku osvetu. Pre široké ľudové vrstvy napísal slovenskú brožúru Z ktorého ohľadu je potrebno na holiach a na vysokých vrchoch nachádzajúce sa stromy a kry nenivočiť.

V Oravskom Podzámku založil ovocnú škôlku, v Lokci zriadil zavlažovaciu lúku a v Zázrivej začal v rokoch 1871 – 1872 s umelým odchovom rýb. Do roku 1881 bolo do oravských horských potokov nasadených 75-tisíc pstruhov, 71-tisíc rýnskych lososov, šesťtisíc mor-ských pstruhov, päťtisíc lososov, 10-tisíc lipňov, 1700 dunajských sivoňov.

SkryťVypnúť reklamu

Rowland v roku 1868 založil v Oravskom Podzámku prírodovedecké múzeum. Pri zriaďovaní múzea mu pomáhal lesný správca Jozef Guber a lesník Antoni Kocyan. Pripravili preparáty cicavcov a vtákov. Geologická časť bola zo zbierok pracovníkov Ríšskeho geologického ústavu vo Viedni, ktorí v čase prieskumných prác na Orave bývali u Rowlanda. Samotný Rowland dodal do múzea drevené modely rôznych technických zariadení. William Rowland pôsobil na Orave v rokoch 1864 – 1883 ako vrchný lesmajster Oravského komposesorátu.

Max Róbert Pressler

Bol profesorom na lesníckej akadémii v Tharamdte. Navštívil Oravu v roku 1868. Bol konzultantom pre výstavbu vodotechnických diel. Dal podnet na výstavbu vodných nádrží (tajchov) v Zákamennom a Mútnom. Vstúpil do rodinného vzťahu s Rowlandovcami. Rowlandov syn Róbert si vzal za manželku Presslerovú dcéru Lujzu (v roku 1870).

Maximilián Ferdinand Petráš

V rokoch 1814 – 1822 nanovo zameral lesy. Výsledky zhrnul do súpisu Silvarum aestimatio (Oceňovanie lesov). Súpis obsahoval údaje o výmere, drevinách, stave lesa a zásobách.

Ing. Ján Fabriczky a Weiss

V roku 1835 vyhotovili prvé hospodárske plány. Súčasťou plánov boli aj hospodárske mapy v mierke 1:7200 a prehľadné mapy v mierke 1:21000. Urobili popis porastov a určili ročnú ťažobnú plochu holorubov s výmerou 336 jutár (193 hektárov). Rozčlenili les na dve hospodárske triedy: horské lesy so storočnou rubnou dobou, ostatné lesy s 60 až 80-ročnou rubnou dobou.

Alexius Demian (1837 – 1901)

Hlavný lesník Oravského komposesorátu, vedúci Lesnej správy v Podbieli. Do jej organizačnej štruktúry patrili aj Roháče. Bola to najväčšia správa Oravského komposesorátu, spravovala vyše 80-tisíc hektárov. Okrem Roháčov do nej patrila Skorušina, Magura – Zapavkovo, Prieková – Blato, Lučivník, Stasová a Mních.

Alexius Demian bol stúpencom saskej organizácie lesného hospodárstva, ktorú presadzoval vrchný lesmajster Rowland. Táto metóda spočívala v zavádzaní výsadby zmiešaných porastov v horských oblastiach.

Demian bol v letnom období so svojimi hájnikmi celé týždne v Roháčoch. Staral sa nielen o pestebnú a ťažobnú činnosť, ale aj o lesnú zver. Vytyčoval lesné cesty a poľovnícke chodníky, ktoré potom jeho hájnici budovali. Hornú časť Roháčskej doliny pomenoval Smutnou dolinou a druhý Roháč Plačlivým. Inicioval výstavbu prvého poľovníckeho zrubu v Roháčoch.

Jozef Prč (1827 – 1902)

Lesník na Brestovej povyše Zuberca, pravá ruka Alexia Demiana. Staral sa o zveľaďovanie lesa, doprevádzal hostí na vedeckých a turistických trasách, budoval prístupové cesty a poľovnícke chodníky v Roháčoch. V roku 1883 riadil výstavbu prvého poľovnícko- turistického zrubu pri Čiernej mláke v Roháčoch.

Antoni Kocyan (1836 – 1916)

Narodil sa v Makowe Podhaľanskom v Poľsku. Pracoval na panstve Homolacsowcow v Kúzniciach. V rokoch 1864 – 1870 bol lesníkom v doline Kóscieliskej. Na Oravu ho pozval správca Oravského komposesorátu Edmund Zichy, aby vypreparoval vtáky a cicavce pre novozriadené prírodovedné múzeum na Oravskom hrade. Kocyan úlohu splnil nad očakávanie.

Popri lesníckej a preparátorskej práci sa venoval aj publikačnej činnosti. V rokoch 1867 – 1893 uverejnil sériu vedeckých prác zo zoológie v poľskom, nemeckom a maďarskom jazyku. Jeho hosťami v horárňach v Oraviciach a v Zuberci boli také významné osobnosti, ako Dr. Tyrus Chalubínski, kráľ Tatier, Charles Buls, mešťanosta Bruselu, maliar Walery Eljasz – Radzikowski, nositeľ Nobelovej ceny Henryk Sienkiewicz a mnohí ďalší významní ľudia.

Lesnícka rodina Lachovcov

Lachovci boli známou lesníckou rodinou pochádzajúcou z Rabčíc. Zodpovedne a odborne robili svoju prácu pri zveľaďovaní lesa najmenej v štyroch generáciách. Ján Lach so synom Jánom sprevádzali turistov na Babiu horu. Mária, manželka Jána Lacha st., bola prototypom Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy. Jeho dcéra Anna – Mária bola matkou Mila Urbana.

Pavol Lach bol lesníkom v Rovniach už v roku 1840. Ján Lach st. hájničil v Oravskej Polhore za Vysokým a v rabčických Rovniach. Ján Lach ml. bol hájnikom v Oravskej Polhore, v Oravskej Lesnej a v Mútnom. Jeho syn Milan Lach bol riaditeľom Lesného závodu v Lednických Rovniach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 461
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 021
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 603
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 571
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 466
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 417
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 166
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 771
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 260
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 225
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 115
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 392
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 645
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 9 290
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 227
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Ombucman Robert Dobrovodský sa vydal do boja proti policajnému násiliu, lenže zacielil mimo terč.
  2. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví
  3. Juraj Tušš: Potenciál slovenského národa v 21.storočí.
  4. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné
  5. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  6. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  7. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  8. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 260
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 77 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 58 225
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 115
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 392
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 645
  7. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 9 290
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 7 227
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu