ŽILINA. U žien vzbudil dojem, že telefonujú so skutočným príbuzným. Opýtal sa ich, koľko majú doma peňazí, vraj potrebuje zaplatiť zálohu na auto. Zároveň telefonujúci uviedol, že pre peniaze pošle kolegu alebo kamaráta a povedal, kedy príde. V týchto dvoch prípadoch prišli staršie ženy o úspory vo výške 2 150 eur a tisíc eur.
Overte si prosby
Inak postupovala tretia oslovená 78-ročná pani. Postup neznámeho podvodníka bol rovnaký. Pani po ukončení telefonátu zavolala dcére a informácie o pôžičke a vnukovi si overila. Pri opätovnom zazvonení telefónu, keď malo dôjsť k odovzdaniu pôžičky, pani neznámemu mužovi oznámila, že mu žiadne peniaze nedá a telefón zložila. Vzápätí túto skutočnosť oznámila na policajné číslo 158.
Polícia varuje
Polícia odporúča starším občanom, ktorí žijú osamotene, aby boli obozretní, opatrní a nenechali podvodníkmi zneužiť svoju dôveru a ochotu pomôcť.
„V prípade, že sa na vás nakontaktuje neznáma osoba, ktorá sa predstaví ako príbuzný, telefonát si overte,“ hovorí krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová. „Zavolajte deťom, vnukom a zistite, či naozaj volali, alebo či si číslo niekto možno náhodne vytipoval v telefónnom zozname.“
Objasniť a odhaliť páchateľov je v týchto prípadoch pre políciu zložité, pretože pamäťová stopa u starších ľudí je veľmi slabá, získaný popis páchateľa je preto veľmi nepresný. Tento fakt práve niektorí vynaliezavci využívajú na páchanie trestnej činnosti.
Autor: Jana Balogová