NÁMESTOVO. Dvanásťstranový dvojmesačník formátu A4 s nákladom 2800 kusov. Ešte v marci dala samospráva zelenú novinám Námestovčan. Zatiaľ nevie, koľko peňazí budú stáť. Ani kto bude ich redaktorom.
Sedem
Cieľom novín je informovať občanov o dianí v meste, a to najmä formou spravodajstva, komentárov a stanovísk má byť menej.
Sedemčlennú redakčnú radu schválil v máji mestský parlament (MsZ). Ján Kozoň, Ferdinand Bolibruch a Tibor Kitaš sú nezávislými poslancami. Mestský úrad (MsÚ) zastupuje Milan Rentka a Ivan Veljačik, občanov riaditeľ ZŠ Komenského Ľubomír Jaňák, bývalý asistent poslanca Jozefa Tarčáka, a Marián Branický, člen komisie pre podnikanie pri MsZ.
Minulý týždeň sa redakčná rada zaoberala štatútom. Po schválení mestským zastupiteľstvom sa stane alfou a omegou nového periodika.
Tridsať
Slobodu prejavu a právo na informácie zaručuje občanom Ústava Slovenskej republiky. Aj navrhovaný štatút hlása, že noviny slúžia občanom na získavanie informácií a verejné vyjadrenie názorov. Poradie uverejňovania materiálov ale definuje pracovná verzia štatútu takto: príspevky o činnosti MsÚ a aktuality mesta, príspevky poslancov, od mestského zastupiteľstva až po Európsky parlament, a napokon ostatné.
Každý z 13 poslancov MsZ má právo napísať do novín jeden 30-riadkový článok týkajúci sa problematiky mesta. Redakčná rada zaň nenesie zodpovednosť a vzdáva sa aj práva doň zasiahnuť, výnimkou je pravopis a štylistika.
Zasadnutia redakčnej rady, ktorá schvaľuje obsah každého vydania, majú byť neverejné. Navrhovanej odmeny 15 eur za každé zasadnutie sa členovia rady vzdali.
Sto
„Vytváranie priaznivého obrazu o vlastnej osobe a práci môže z významnej časti predstavovať osobný prospech získaný za verejné prostriedky,“ píšu autori projektu Radničné noviny bez cenzúry. „Verejní predstavitelia by si mali zabezpečiť priaznivý ohlas na základe svojej činnosti, nie ovládaním informácií o nej. Redakčná rada by sa v každom prípade mala vzdať kompetencie schvaľovať jednotlivé príspevky.“
Občianske združenie Oživenie (OZ) v rokoch 2005 – 2006 analyzovalo sto rôznych mestských periodík v Českej republike. Nesúhlasné názory na činnosť samosprávy zaznamenalo iba v jednej štvrtine, pričom ich podiel dosiahol 2,6 percenta z politickej plochy v periodiku.
Neskreslený obraz
OZ upozorňuje redakcie mestských novín na rešpektovanie práva občanov zoznámiť sa aj s názormi, ktoré voleným a výkonným orgánom samosprávy príliš nelichotia alebo s nimi nesúhlasia. Kritické, prekvapujúce, ba až poburujúce pohľady na vec môžu aj v miestnej politike viesť k odhaleniu skrytých problémov a ich rýchlejšiemu riešeniu. Verejná funkcia je službou celej verejnosti a jediným sudcom medzi rôznymi názormi majú byť voliči.
Redakcia je teda zodpovedná za to, aby občanom poskytla neskreslený obraz o miestnej politike. A nemala by zabudnúť informovať verejnosť o budúcich rozhodnutiach samosprávy, pričom jej má poskytnúť inštrukcie, ako sa k nim vyjadriť, prípadne ich ovplyvniť.
Apolitickosť je nemožná
Samosprávy sú väčšinou hlboko presvedčené o tom, že ich politika v oblasti šírenia informácií je nezávislá. Oldřich Kužílek z Občianskeho združenia Oživenie tvrdí, že takýto prístup z princípu nie je možný. Aj na prvý pohľad suchopárne prehľady o tom, čo sa rozhodlo, urobilo alebo plánuje urobiť, v skutočnosti nesú politický obsah. Súčasťou každej objektívnej správy má byť informácia o jej kontexte.
Celoštátne médiá to rešpektujú, sami aktívne vyhľadávajú a prinášajú alternatívne názory. Ak vláda alebo koalícia v parlamente príjmu nejaké rozhodnutie, novinári okamžite oslovujú opozíciu. Na miestnej úrovni sa na to väčšinou zabúda. „Šírenie informácií o realite zbavenej polemických či alternatívnych aspektov je zneužitím verejných prostriedkov. Realita taká nie je nikdy.“
Odporúčania pre vydávanie periodík samosprávami, Kódex dobrého mestského média a Desatoro – základné pravidlá objektívneho šírenia informácií potrebných pre slobodné vytváranie názorov sú dostupné na internete a pri tvorbe štatútu môžu byť inšpiráciou aj pre vydavateľov miestnej tlače.
Komunikácia či manipulácia?
Uznávaný profesor žurnalistiky Andrej Tušer hovorí, že napriek vplyvu predstaviteľov samospráv na lokálne médiá treba oceniť ich existenciu, „pretože sú jedným z významných nástrojov komunikácie mestského resp. obecného zastupiteľstva s občanmi“.
Ak však samospráva uprie svojmu médiu kritickú a kontrolnú funkciu, z nástroja komunikácie sa veľmi ľahko stane nástroj manipulácie.