ZÁZRIVÁ. Rýchlokurz základov hry na fujaru poskytol zástupcom japonskej štátnej agentúry Jaroslav Sloboda. Po návrate domov chcú šíriť jej originálne čaro medzi tokijskými deťmi.
„Musím ich pochváliť, boli veľmi vnímavými žiakmi," povedal Sloboda. „Za taký krátky čas sa toho síce nedá veľa naučiť, ale snažili sa zachytiť čo najviac. Doslova ich fascinovalo prácne tvorenie a ladenie zvuku pomocou precízneho zasúvania dreveného klátika do pastierskej píšťaly koncovky."
Japonec Noriaki Yoshida študoval slovenčinu na jednej z tokijských univerzít. Agentúra v preklade s príznačným názvom Hrad pre deti už pätnásť rokov približuje najmladšej generácii kultúru rôznych kútov sveta.
„Doteraz sme sa zameriavali na Áziu a Afriku," hovorí Yoshida. „Slovensko sa práve vďaka fujare stalo našou prvou európskou zastávkou. Priznám sa, že fujaru vlastním už dávnejšie. Skúšam na nej hrať, ale je to mimoriadne náročné. Okrem hudobného nástroja s osobitým zvukom budeme našim deťom počas blížiaceho sa leta prezentovať Slovensko ako zaujímavú krajinu uprostred Európy, plnú srdečných ľudí a prírodných krás."