Že priamo ku mne je možné priradiť ktorúkoľvek odpoveď? No a čo!
Štatistický úrad hovorí, že sčítacie formuláre aj po vyplnení zostanú anonymné. Navyše, k údajom sa vraj nikto nedostane. Úrad na ochranu osobných údajov kontruje, že obsahujú osobné údaje, a že môžu byť zneužité. Odvoláva sa na paragrafy zákonov, podľa ktorých anonymným údajom je osobný údaj upravený tak, že ho nemožno priradiť konkrétnej osobe.
Z údajov v hárkoch by vraj podľa adresy zámestnávateľa, postavenia v zamestnaní, vzdelania, pohlavia, bydliska, osobu niekto aspoň nepriamo určiť mohol. To by už naozaj niekto nemal čo robiť, aby sa púšťal do párovania niekoľkých miliónov hárkov!
Návod, ako jednoduchšie zistiť, či je to naozaj jednoduché, je jednoduchý. Stačí, ak niekto udá osobu, ktorá niektoré údaje neposkytla. Lebo evidentne porušila zákon o sčítaní obyvateľov, domov a bytov, podľa ktorého sú všetci obyvatelia povinní poskytnúť údaje uvedené na sčítacích formulároch.
Ak by vyšetrovateľ či prokurátor takéto vyšetrovanie zastavil, tak sa tajnostkári hnevajú zbytočne.
Zjednodušenie zistenia, či sa osoba sčítania zúčastnila, a poskytla údaje v súlade so zákonom, je štítok s čiarovým kódom. Neodsudzujeme ho dopredu, že bude zneužitý? Lebo môže byť aj využitý.