DOLNÝ KUBÍN. Rodina sa dva a pol roka sporí so susedmi. Dôvodom sú psy, ktoré ju brechotom a sprá-vaním vyrušujú. Nepomohli sťažnosti, dohováranie ani stavebné úpravy na dome. Bývanie v mestskej časti Záskalie sa stalo pre novoprisťahovalcov nočnou morou.
Psy nedajú rodine spávať
V záhradách radovej zástavby na Severnej ulici voľne pobehujú psy. Intenzívnym a niekedy niekoľkohodinovým štekaním nedajú spávať rodine, ktorá má postavený dom nad nimi. Problémy so psami prerástli do osobnej nevraživosti susedov.
„Nemám nič proti psom, ale keď obťažujú okolie, majitelia by s nimi mali urobiť poriadok," hovorí Dolnokubínčan, ktorý chce zostať v anonymite.
Prekáža mu najmä nočný brechot. „Neviem, ako by sa majitelia tých psov cítili, keby ich v noci niekoľkokrát zobudilo zvonenie telefónu." Niečo podobné vraj prežíva muž pri hlučnom správaní sa zvierat. V záhrade musel postaviť múr, aby mal od psov pokoj. Pravidelne sa stávalo, že keď bola rodina vonku, psy zo susedstva na ňu útočili.
Na novom dome dali vymeniť okná, aby hluk zvonku počuli čo najmenej. Nepomohlo. Keď sa nedokázali dohodnúť so susedmi, obrátili sa na radnicu a mestskú políciu.
Hluk zo zvierat nevedia posúdiť
Mestskí policajti namerali na mieste niekoľkokrát zvýšenú intenzitu hluku, z brechotu. Mesto dalo prípad posúdiť žilinskému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Odpovedal, že vyjadriť sa môže len k hluku z ľudskej činnosti, mieru hluku vydávaného zvieratami neposudzuje.
„Ak by sme teda chceli prípad riešiť, prípadne udeliť sankcie, nemáme sa o čo oprieť," hovorí kontrolór mesta Peter Florek.
Myslí si, že problém nevyrieši žiadna inštitúcia, len ľudia, ktorých sa týka. „Je to o medziľudských vzťahoch a vôli ľudí vychádzať spolu."
Florek povedal, že majitelia psov doteraz neurobili nič pre to, aby sa situácia zlepšila. „Na druhej strane, tie psy tam boli, keď rodina začala stavať dom. Vedela, do akého prostredia sa presťahuje. Záskalie má vidiecky charakter, dalo sa očakávať, že tam bude viac domácich zvierat."
Ako to riešia inde
Dolnokubínsky regionálny hygienik odporučil, aby mesto celú vec riešilo ako priestupok proti porušovaniu podmienok verejného poriadku. Sťažovateľ tvrdí, že mestskí úradníci toto stanovisko nikdy nezobrali do úvahy.
Zisťoval, ako problém riešia v iných krajinách. „V Írsku dostane sťažovateľ na úrade špeciálne tlačivo." Dá ho majiteľovi psa, ktorý tak vie, že má s domácim miláčikom urobiť poriadok. Ak sa stav nezmení k lepšiemu, prípad preberie mesto. V krajnom prípade môže skončiť až na súde. „Vo Švajčiarsku, napríklad, ak na psíčkara nezaberajú ani pokuty, psa zabavia."