ORAVSKÉ VESELÉ. Starosta Ivan Patron čelí tretine dospelých občanov v dedine. Nepáči sa im, že Mútne je spoluvlastníkom časti vodovodu, hoci o tom rozhodol súd. Rozsudok vyniesol 20. apríla, možnosť odvolať sa vyprší v utorok tento týždeň.
O čo ide?
Ešte v roku 1991 dostalo Oravské Veselé povolenie na stavbu časti vodovodu, ktorý pozostával z dva a pol kilometra potrubia a troch prerušovacích komôr. Podľa povolenia bola obec aj investorom, na ňu je vydané i rozhodnutie o uvedení do prevádzky.
V októbri 1993 však Oravské Veselé uzavrelo s Mútnym zmluvu o pridružení akcií. Susedia tiež potrebovali dotiahnuť do dediny vodu z Randovej. Náklady na pripojenie k trase boli približne sedem miliónov korún, Mútne malo získať podiel do výšky vkladu. Zmluvu schválili obidve zastupiteľstvá. Po odpočítaní štátneho príspevku si obce podelili náklady napoly. Mútňania zaplatili približne 1,9 mil. Sk, ďalším pol miliónom prispeli na stavbu štvrtej prerušovacej komory.
Obec Mútne sa tak stala vlastníčkou časti vodovodu v jednej polovici účasti. To boli ešte 90. roky minulého storočia. Ako spoluvlastníčka, spolu s Oravským Veselým, vystupuje i voči tretím osobám, napríklad v zmluve o nájme s vodárenskou spoločnosťou.
Prečo tak?
Vlani v januári však vydal bývalý starosta Oravského Veselého Vladimír Borák na komory v danej časti vodovodu súpisné čísla a – na liste vlastníctva sú stavby zapísané iba na Obec Oravské Veselé. Predchádzajúca starostka Mária Juríčková sa o inom zápise v katastri, než zneli dohody a zápisnice, dozvedela náhodou. Mútňania sa cítili okradnutí, so susedmi sa chceli dohodnúť na oprave. Vtedajšie vedenie nesúhlasilo. O určenie vlastníctva teda požiadala súd.
Peter Janotka bol období 1989 až 1993 poslancom v Oravskom Veselom. „Poslanci z Mútneho od nás pýtali vodu, keďže sme už mali zachytený prameň a bolo jej dosť. Súhlasili sme, oni sa zaviazali podieľať na nákladoch i údržbe," dosvedčil. Vtedajší starosta Marián Kosmeľ povedal, že prívod vody z Randovej bol pôvodne plánovaný pre obe obce i Oravskú Jasenicu.
Súd vzhľadom na všetky dôkazy predložené v listinnej podobe, ako aj výpovede svedkov, žalobe v celom rozsahu vyhovel.
Čo teraz?
„Osem poslancov z deviatich je proti odvolaniu sa voči rozsudku Okresného súdu v Námestove," hovorí Ivan Patron. Deviatym je Vladimír Borák, je jedným z iniciátorov petície. Petíciou občania vyzývajú starostu, aby sa obec odvolala. Veria, že keď bude strategická časť vodovodu patriť len Oravskému Veselému, na preprave vody, teda na susedoch, môže obec zarobiť. „Myslia si, že ide zdražieť voda, lebo vedenie obce chce vodovod predať vodárenskej spoločnosti. Ktovie koľko ľudí pred podpisom poznalo podrobnosti zmlúv z minulosti."
Starosta Oravského Veselého stojí teraz pred dilemou. „Sedemsto občanov je veľa, no uznesenie obecného zastupiteľstva je pre mňa záväzné, petície nie." S najbližším susedom mala dedina vždy korektné vzťahy.
V čase budovania vodovodu bol Patron prednostom Obecného úradu v Oravskom Veselom. „Mali sme problém s vodou v základnej škole. Hygiena hrozila jej zatvorením. Potrebovali sme dorobiť vodovod, ale na účte nám ostalo ani nie desať korún."
Mútne si pomohlo vodou, nám pomohlo finančne. V zmluve je dokonca stanovené, že ak v komore, z ktorej odbočuje voda do Mútneho, klesne množstvo vody pod určitý prietok, môže Oravské Veselé pozastaviť prítok do Mútneho a navyše, ďalšie pramene zachytí Mútne.
Ako ďalej?
Vedenie Oravského Veselého reagovalo aj na výzvu občanov, nech vráti Mútnemu investované peniaze a ostane jediným vlastníkom danej časti vodovodu. Starosta Mútneho Marián Murín by na takú alternatívu pristúpil iba v prípade zaplatenia aj úrokov za 20 rokov. Za peniaze, ktoré by teraz malo vrátiť Oravské Veselé susedom, by oni mohli zachytiť ďalšie pramene a vybudovať vlastnú prípojku k vodovodu do dediny.
„Výdatnosť prameňov zachytených na Randovej klesá," povedal Ivan Patron. „Môže sa stať, že o dve-tri desaťročia budeme my závislí od mútnianskych prameňov. Keď sa na problém pozrieme bez emócii, spoluvlastníctvo so susedmi nám musí vyhovovať." Potvrdil, že obec neuvažuje ani neuvažovala o predaji vodovodu Oravskej vodárenskej spoločnosti.
„V prípade, že by sme ostali jedinými vlastníkmi, nemôžeme vylúčiť ani alternatívu, že sa Mútne osamostatní a nebude využívať Rad B vodovodu. Potom budeme musieť všetky náklady na prevádzku a údržbu znášať sami, čo by viedlo k zvýšeniu ceny vody v Oravskom Veselom."
Ivan Patron nevyhovie občanom podpísaným na petícii, voči rozsudku sa neodvolá. Akceptuje všetky dohody obcí z minulosti.