TRSTENÁ. Mestská polícia riešila na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia podobné priestupky ako dnes. Drog bolo menej, vandalizmus prekvital aj vtedy.
Čiapky od strážnikov
„V miestnosti dvakrát dva metre sme mali len starý písací stroj," hovorí najstarší mestský policajt Kamil Pánik. „Nemali sme výstroj ani uniformy. Čiapky sme zháňali od strážnikov, krajčírky nám ich obšívali. Šiť sme si dávali aj prvé akože uniformy."
Pol roka chodili policajti v civile. Vozili sa na starej ojazdenej škodovke 120. Legitimovali sa policajným preukazom. Snažili sa dostať do povedomia verejnosti. Viacerí ľudia ich vítali, našli sa však aj takí, podobne ako dnes, ktorí ich činnosťou v meste nadšení neboli. „Starší mestské polície zažili v minulosti, vedeli, čo robíme, čo je v našej kompetencii. Horšie to bolo s mladšími."
Po dvoch rokoch sa začala situácia zlepšovať. Vznikali krajčírske dielne, ktoré šili prvé uniformy pre všetkých policajtov. K štyrom zamestnancom pribudli ďalší štyria. „Niekoľko príslušníkov nepretržite strážilo objekt vznikajúcej firmy," povedal náčelník Karol Furdek. Po pár mesiacoch však mesto zmluvu pre mnohé konflikty zrušilo. Štyroch policajtov prepustilo. O dva roky odišiel ešte jeden. K trom zostávajúcim pribudol ďalší až v roku 2006.
Museli poslúchať
Existencia mestských a obecných polícií siaha ďaleko do minulosti. Prvé pôsobili ako ozbrojené zložky. Udržiavali bezpečnosť, ochraňovali spoločenský poriadok. Mestský policajt bol od začiatku zo zákona považovaný za osobu, ktorá bola vždy v službe. „Preto ho musel každý občan, bez ohľadu na spoločenské postavenie, poslúchnuť," povedal primátor Jozef Ďubjak.
Už za čias Rakúsko - Uhorska platilo, že policajt musí byť neustále v službe, aby mohol kedykoľvek pomôcť každému, kto jeho pomoc potrebuje.
Prvé mestské polície v dnešnom ponímaní fungujú od roku 1991. Trstenskú založilo vtedajšie mestské zastupiteľstvo 1. mája. V tom istom roku vznikli aj v ostatných oravských mestách.