TVRDOŠÍN. Predaj štátnych pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu (SPF) rieši nariadenie vlády. V ňom je presne určené, kto môže o odkúpenie požiadať. Podaním žiadosti sa začína dopisovací kolotoč.
Dva roky bez odpovede
Často sa stáva, že vám chýba pár metrov pozemku. So známym vlastníkom sa skontaktovať dokážete. Pri parcelách štátu však mnohí ani len netušia, na koho sa majú obrátiť a ako treba postupovať. „Žiadosť o odkúpenie parciel štátu v záhrade za domom sme podali pred dvomi rokmi," hovorí Eva. „Doteraz sa nám ani len neozvali. Asi budeme musieť žiadosť posielať znovu a viac to urgovať." Prečo sa Eva nedočkala odpovede, už dnes nezistí. Dva roky je dlhá doba.
Pri každej doručenej žiadosti by však mal pozemkový fond postupovať rovnako. „Regionálny odbor slovenského pozemkového fondu vyzve žiadateľa, aby k žiadosti doložil ďalšie doklady – listy vlastníctva, kópiu katastrálnej mapy, územno-plánovacie informácie a podobne," hovorí Ľudovít Kavjak, hovorca SPF.
Komplikované konanie
Žiadateľ predkladá aj znalecký posudok, z ktorého vychádza hodnota kupovanej nehnuteľnosti. Spolu s ním SPF zohľadňuje ceny obvyklé v mieste predaja. Na rad príde návrh kúpnej zmluvy. „Proces je ukončený súhlasným stanoviskom Rady SPF a podpísaním kúpnych zmlúv štatutármi fondu," povedal Kavjak.
Fond môže predať pozemky v prípade vyrovnania podielového vlastníctva, ak je podiel štátu menší ako podiel iného spoluvlastníka. Dôvodom na predaj je aj zabezpečenie prístupu k nehnuteľnosti iného vlastníka, ak sa pozemok nedá samostatne účelne využiť alebo ide o usporiadanie vlastníctva k už zastavaným a priľahlým pozemkom.
O kúpu môžu požiadať aj ľudia zakladajúci vinohrad, ovocný sad, chmeľnice či rýchlorastúce dreviny. SPF nemôže predať reštituovaný pozemok. Ten musí najskôr vrátiť pôvodnému majiteľovi. Žiadateľ ho potom môže odkúpiť priamo od neho.