MÚTNE. O bývanie v obecných bytoch zatiaľ neprejavuje záujem dostatočný počet nájomníkov. Investíciu považuje starosta Marián Murín za absolútne zbytočnú.
"Je pomníkom bývalého vedenia obce. Keď som sa starostky vlani opýtal, prečo chce stavať nájomné byty, tvrdila mi, že eviduje 30 až 40 žiadostí o poskytnutie bývania. V príkrom rozpore s tým je zistenie, že sa nám nedarí obsadiť ani voľné byty v už jestvujúcej inej bytovke."
Zarážajúci je podľa neho aj prehnane vysoký celkový rozpočet stavby. Jedenásť bytov sa dá postaviť za oveľa menej ako zmluvne dohodnutých približne 583-tisíc eur.
"V neposlednom rade je pozoruhodné, že starostka schválila ešte takmer mesiac po prehratých voľbách vyplatenie zálohy vo výške 100-tisíc eur pre blízku zhotoviteľskú spoločnosť a podpísala pre obec jednostranne nevýhodné dodatky zmlúv," povedal Murín.
Bývalá starostka Mária Juríčková rázne odmietla obvinenia z klientelizmu. "Podobné podozrievania patria po výmene garnitúr už akosi k slovenskému folklóru. Stavebná firma súčasného starostu realizovala za môjho pôsobenia viaceré obecné zákazky. Bol to tiež klientelizmus? Radšej by mal hľadať spôsoby na oslovenie potenciálnych nájomníkov."
Mútne má približne 2800 obyvateľov. Každý mladý človek si nemôže dovoliť hneď po svadbe stavať dom. Samospráva musí vytvárať podmienky, aby tu mladí ľudia zostávali žiť natrvalo. "Preto sme využili možnosť získania dotácie a výhodného úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) na postavenie tejto nájomnej bytovky. Zdroje na neveľké mesačné splátky úveru sa dajú získať aj z nie príliš vysokého nájomného," tvrdí Juríčková.
Ďalší postup bude podľa úradujúceho starostu už začiatkom mája predmetom rokovania obecného zastupiteľstva. Zvýhodnené úverovanie sa môže zrazu stať nevýhodným, ak o nové byty nebude záujem.
"Z môjho pohľadu je rozumnejšie i dočasné zakonzervovanie hrubej stavby dovtedy, pokiaľ pre ňu nenájdeme zmysluplné využite, hoci aj za cenu, že budeme musieť vrátiť finančné prostriedky ŠFRB," povedal Murín.