ORAVSKÁ POLHORA. Dedinou preteká Polhoranka, do ktorej ústí hneď niekoľko potôčikov stekajúcich z okolitých hôr. Pri veľkých dažďoch majú s riekou problémy nielen miestni, ale aj ľudia v susednej Rabči či Zubrohlave.
Potrebujú materiál a stroje
Obec je z neschválenia projektu sklamaná. Ak vyjde avizovaná druhá výzva, určite sa do nej zapojí. „U nás voda vyviera," hovorí starosta Peter Horváth. „Podľa mňa je logické, aby sa zachytávala od prameňa, postupne."
Cieľom protipovodňových opatrení je aj zníženie nezamestnanosti v obciach. V najsevernejšej dedine by však peniaze potrebovali skôr na techniku a materiál. Musia postaviť nádrže zachytávajúce 30-tisíc kubíkov vody stekajúcej z Babej hory.
S prívalovými povodňami majú Polhorčania problémy každý rok. Menšie škody odstránili na vlastné náklady. V posledných dvoch rokoch však voda zosilnela. Približne polovicu škôd preplatil štát či poisťovňa.
Niečo urobia z vlastných
Oravská Polhora má 8500-hektárový chotár s množstvom potokov. Ani jeden pritom nie je vo vlastníctve obce. Niektoré spravujú štátne lesy, zvyšné patria vodohospodárskemu podniku. Ten má v správe aj Polhoranku. Na väčšie toky sa peniaze z času na čas nájdu. Regulovať menšie niet z čoho. „Štátne lesy od nás teraz žiadali nezamestnaných, aby trochu upravili aspoň niektoré potoky."
Pri vlaňajšej povodni sa voda liala z kopcov na hlavnú cestu a vtekala do domov. Obec preto urobí odvodňovacie kanály. „Máme povolenia od vlastníkov aj od správcu cesty prvej triedy. Musíme ju prekopať, aby sme mohli popod ňu vložiť rúry, ktoré vyústia do Polhoranky," povedal Horváth.
Na menšie protipovodňové úpravy dedina peniaze má. Blízke potoky upravovať nemôže. „Sčasti si ich opravujú tí, ktorí ich užívajú, no nestačí to. Treba to urobiť komplexne."