RABČA. Jediná oravská cestovináreň je v Rabči. Oravské cestoviny sa od talianskych líšia hlavne cenou a chuťou. „Všetky sú z vajec, ako domáce," hovorí Július Turic, ktorý s výrobou cestovín začal pred dvanástimi rokmi.
Talianov sa nebojí, skôr Poliakov
Pre výrobu cestovín sa rozhodol, lebo na Orave žiadna nebola. Je tomu tak dodnes. Keď začínal, obchádzal iné cestovinárne, aby získal tú najlepšiu receptúru. Nakoniec prišiel na vlastnú. Nie hneď, trvalo to nejaký čas. „Skúšali sme. Obmieňali suroviny, varili, jedli," hovorí cestovinár.
Fotogalériu k článku nájdete tu.
V súčasnosti robí dvanásť druhov cestovín s ročnou zárukou. Pracuje na 24-mesačnej trvanlivosti. „Raz do roka musím vzorky priniesť na potravinový ústav, aby potvrdili, že sú v poriadku."
Z konkurencie talianskych cestovinových špecialít si ťažkú hlavu nerobí. „Oravské cestoviny sú iné." Viac ho trápi konkurencia z Poľska. „Neviem, ako dlho ešte udržíme súčasné ceny."
Netypické tvary ľudia nechcú
Július tvrdí, že Oravčania najradšej konzumujú rezance a kolienka. O fliačky je najväčší záujem na Liptove. „Súvisí to so špecifikami lokálnych kuchýň." Rozdiely badať aj v rámci regiónu. Hrubé rezance sa najviac jedia v okolí Zákamenného, na dolnej Orave ľudia obľubujú tenké niťovky. Cestoviny netradičných tvarov sa neujali.
Stroje na výrobu cestovín sú podobné mäsovým mlyncom. Zmes z múky, vody, vaječnej zmesi a kurkumy sa vloží do stroja, ten vyrobí cestovinu požadovaného tvaru. Tvar sa nastavuje na kovovom kotúči mlynčeka.
Cestoviny potom putujú do sušiarne, kde schnú pri tridsať až štyridsaťstupňovej teplote. Balia ich ručne. Za mesiac vyjdú z výrobne asi tri tony cestovín.