ZÁBIEDOVO. Obec vedie evidenciu separovaného zberu. Vrecia kontroluje pred každým vývozom. Kto sa v minulosti dlhodobo nezapájal do separovania, platil vyššie poplatky za komunálny odpad. „Nebolo ich veľa, no zaplatiť museli. Aj keď sa im to nepáčilo," povedal starosta Ján Banovčan.
Najlacnejšie uskladnenie
Po roku od vyšších poplatkov upustili. Vyzeralo to, že ľudia sa poučili a odpad triedia. Pomaly sa však opäť začínajú objavovať domácnosti, ktoré majú v kuka nádobách aj plasty, sklo či plechovice. Smetiaky s takýmto obsahom by technické služby mohli odmietnuť vysypať.
„Zatiaľ na to nechceme ísť týmto smerom, aby ľudia nezačali vytvárať čierne skládky. Problém však budeme riešiť. S oteplením vyjde do ulíc detská ekopolícia. Kontrolovať separovanie evidenciou vyloženého odpadu i jeho kvality budeme robiť aj cez zamestnancov obce," hovorí starosta.
Vďaka separovaniu platí obec najmenšie možné sumy za uloženie komunálneho odpadu na skládke – päť eur za tonu. Keby neseparovala, poplatok by bol dvojnásobný. Nižšiu sadzbu však platia aj tí, ktorí sa do triedenia dostatočne alebo vôbec nezapájajú. „Treba to rozdeliť. Tí, čo nechcú separovať, budú platiť viac."
V dedine je zavedený kupónový systém. Na každého člena domácnosti rodina dostane na začiatku roka tri kupóny. Ročný poplatok za osobu je osem eur. Po ich minutí si ľudia dokupujú podľa potreby ďalšie, s 50-percentnou zľavou.
Vytriedi linka
Niektorých systém separovania rozčuľuje. Nevadí im, že musia odpad triediť do rôznych vriec. Hnevá ich, že pri zbere pracovníci technických služieb komodity aj tak zosypú dokopy. „Načo máme triediť, keď to aj tak spoja? Strata času."
Dôvodom zosýpania je malé množstvo odpadu. „Keby sme chceli, aby prišlo jedno auto po plasty, jedno po sklo, ďalšie po tetrapaky a ešte jedno po kovové obaly, platili by sme viac než dvojnásobok toho, čo za vývoz platíme teraz," vysvetľuje Banovčan, „Zvažujeme aj separovanie viacerých komodít do jedného vreca. Musíme to však prebrať s Technickými službami v Ružomberku. Ľudí budeme včas informovať."
V Ružomberku je špeciálna triediaca linka, na ktorej zamestnanci vyseparované zložky odpadu opätovne roztriedia a posunú na spracovanie.