ZUBEREC. Sýpka zo Srňacieho i Párnice, humno z Veličnej, časť domu z Podbiela či Zuberca, drevenice z Vyšného Kubína, Rabčíc, Štefanova nad Oravou. Najboľavejším miestom starých domcov sú šindľové strechy. Úpravu však potrebovali aj omietky.
Opadnuté omietky
S rozsiahlou rekonštrukciou začali zamestnanci múzea vlani. Pomohli štyria noví pracovníci, obec ich zamestnala na niekoľko mesiacov cez úrad práce. Peniaze tak bolo treba len na materiál.
„Najskôr sme urobili časť omietok," hovorí správca Richard Janoštín. „Niektoré boli úplne zničené. Viaceré sme museli naťahovať nanovo."
Väčšina domov je z dreva, takmer všetky majú murované podstienky. Omietnuté sú prevažne zvnútra. Nové omietky majú drevenice z Vyšného Kubína, Štefanova, Rabčíc a Podbiela. Opravy potrebujú aj ďalšie, naplánované sú na tento rok. Najhoršie však už má skanzen za sebou.
Mach na strechách
Niektoré strechy na dreveniciach majú viac ako štyridsať rokov. Napriek veku patria k najlepším v múzeu. „Boli napúšťané karbolínom. Robotníci spomínajú, že sa cez šindle nedal ani klinec pribiť, také boli pevné. Viaceré sú stále v dobrom stave, odchádzajú skôr mladšie."
Najviac sú poškodené na južnej strane, kde svieti slnko. Drevo neustále pracuje opakovaným vysúšaním, moknutím a veľkými teplotnými rozdielmi. Na životnosti mu nepridávajú ani listnaté stromy nad chalupami, pre ktoré sa strechy zelenajú machom.
„Dôležitá je kvalita dreva, hustota vlákien. Dnes používame pílený šindeľ, je lacnejší, dostupnejší, vyberáme však dodávateľov, ktorí ho robia z hustého výberového dreva," povedal správca. Staršie strechy vyzerajú zvonku katastrofálne, no zvnútra sú zachovalé, pretože sa tam nedostane voda.
„Niektoré šindle, aj keď vyzerajú horšie, je škoda vymieňať, lebo môžu vydržať ešte päťdesať rokov. Až potom sa oplatí zhodiť celú strechu a nahradiť ju novou."
Časť nových striech má po vlaňajšku šesť objektov. Na ďalších budú Zuberčania pracovať tento rok.