Poctivým komplikuje život, šikovní ho obídu. Hornooravskí starostovia sú za zvyšovanie transparentnosti zverejňovaním faktúr, zmlúv a objednávok na internete. Žiadajú ale novelizovať deravý zákon.
TVRDOŠÍN. Od januára sú obce a mestá zo zákona povinné zverejňovať všetky objednávky, faktúry a zmluvy. Zmluva je platná až jej zverejnením na oficiálnej stránke obce alebo vo vestníku. Zákon nie je v platnosti ešte ani tri mesiace a už sa začína obchádzať.
Oficiálna zmizla
„Je v poriadku, že si ľudia môžu pozrieť, ako ich obec hospodári,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí hornej Oravy (ZMOHO). „Zákon bol však urobený narýchlo a veľmi nešťastne.“
Niektoré obce sa začínajú vykrúcať. Webové stránky zachovali, z názvu však vymazali slovo oficiálna. V takom prípade sa už na ne zákon nevzťahuje, keďže je v ňom vyslovene určené, že dokumenty musia byť zverejnené na oficiálnej obecnej stránke. O starosť menej majú dediny, ktoré stránku nemajú vôbec. Zmluvy zverejňujú iba v Obchodnom vestníku, objednávky a faktúry vôbec. Ľudí ochotných prehrabávať sa v desiatkach zmlúv z celého Slovenska však asi veľa nebude.
Obavy zo zneužitia
Zákon nehovorí o minimálnych limitoch na dokumentoch. Preto musia obce zverejňovať všetky faktúry, aj za euro či pár centov. Chýba v ňom tiež informácia o formáte, v akom majú byť na internete, na ako dlho, či má byť pri nich popis. „Rôzne výklady sú výsledkom nedo-tiahnutého zákona. ZMOS trvá na tom, že povinnosti obciam možno podľa ústavy ukladať len zákonom a nie rôznymi pokynmi štátnych orgánov,“ hovorí Banovčan.
Problém môže byť v budúcnosti aj so zneužitím dokumentov. „Ak budeme musieť text transformovať do formátu, v ktorom sa budú dať robiť úpravy, ktokoľvek sa do neho dostane. Bude tam podpis starostu, pečiatka obce. Dokumenty sa tak môžu ľahko pozmeniť a zneužiť.“
Okrem toho, nie každá obec, najmä z tých menších, má programy na transformovanie obrázkov do iných formátov.
Plné dokumentov
Zatiaľ nie je určené, ako dlho musia byť dokumenty na webovej stránke. Ak to takto pôjde ďalej, obce budú nútené rozširovať kapacitu stránok, čo ich bude stáť ďalšie peniaze. V druhom prípade nájde čitateľ na internete len to, koľko stála kosačka, výmena okien či nákup stravy do školskej jedálne. Na uverejňovanie fotografií z podujatí nebude miesto.
„Ak zákon zostane v takejto podobe, stratí pre verejnosť význam. Za rok sa nazbiera toľko dokumentov, že v nich nikto nebude listovať, nikoho to nebude zaujímať.“
Od tisíc eur nahor
Vláda spracovala návrh nového nariadenia. Hovorí o minimálnej výške na faktúrach a zmluvách. Pôvodne sa mala odvíjať od počtu obyvateľov. S tým však mnohí nesúhlasili. V poslednom návrhu je minimálna čiastka tisíc eur.
Ostatné nezrovnalosti sa však nariadením nevyriešia. „Predpokladám, že zákon bude treba v blízkej budúcnosti novelizovať. Lepšie by bolo, keby štát zabezpečil pokrytie všetkých obcí internetom a spracoval centrálny register, kde by mala každá obec vlastnú podstránku s jednotnou formou dokumentov. “