TRSTENÁ. Epidurálna analgézia je jednou z najmodernejších metód tlmenia pôrodných bolestí. Na Slovensku ju dostane ročne asi dvadsať percent rodičiek. Podobné čísla dosahujú aj v Hornooravskej nemocnici v Trstenej. Mamičiek, ktoré by ju chceli dostať, no nemôžu, je podstatne viac. Nestačí žiadať. Až kompletné a podrobné vyšetrenia pôrodníkom a anesteziológom ukážu, či môže odborník analgéziu aplikovať.
Rozhovor vopred
Epidurálku chcú najčastejšie prvorodičky alebo rodičky, ktoré mali s predošlým pôrodom zlé skúsenosti. Ich prah bolesti je položený nižšie, bolesť znášajú horšie. Epidurálna analgézia je pre ne najefektívnejším a najspoľahlivejším spôsobom tlmenia pôrodnej bolesti.
So žiadosťou sa ženy obracajú na gynekológa, ktorý ich nasmeruje k pôrodníkovi. Na jeho odporúčanie idú aj k anesteziológovi.
„Najskôr sa s rodičkou musíme porozprávať," hovorí anesteziologička Božena Horanová. „Informujeme ju o cieľoch analgézie, spôsobe podania, možných rizikách, komplikáciách, vedľajších účinkoch. Ak žena rozhodnutie nezmení, podpíše informovaný súhlas."
Vedľajšie účinky takmer žiadne
Nasleduje séria vyšetrení. Pôrodník urobí kompletné gynekologicko-pôrodnícke vyšetrenie. Anesteziológovia zistia, či žena nie je alergická na lokálne anestetikum, nemá infekciu v mieste vpichu, netrpí infekčnými ochoreniami, poruchami zrážanlivosti krvi, či nemá ochorenia chrbtice, klesajúci počet krvných doštičiek alebo nadmernú hmotnosť. V takýchto prípadoch totiž analgéziu neodporúčajú.
Vedľajšie účinky epidurálu po pôrode sú prechodné a krátkodobé. „Stretávame sa s bolesťami chrbta, keďže práve tam zavádzame tenký katéter, cez ktorý sa podávajú anestetiká v kombinácii s opiátmi."
Dôvodov na odmietnutie zákroku je hneď niekoľko. „Ak žena trpí extrémnou obezitou, má zlú zrážanlivosť krvi, ak má infekčné ochorenie alebo je po úraze chrbtice." V takomto prípade by sa u rodičky mohli objaviť rôzne komplikácie. „Chceme, aby mali rodičky počas pôrodu maximálny komfort, no prvoradá je ich bezpečnosť."
Aby lekári do pôrodu všetko stihli, mala by ich rodička navštíviť najneskôr dva až tri týždne pred termínom.
Pokojnejšia žena aj dieťa
Pôrodná analgézia môže byť podávaná až pri pravidelných kontrakciách. Prvorodička musí mať krčok maternice otvorený na štyri centimetre, viacrodička na tri. Ak však žena príde do nemocnice a do konca pôrodu jej chýba polhodina alebo hodina, nie je dôvod zavádzať epidurálku. „Po podaní prvej dávky anestetika dôjde k odstráneniu bolestivého vnímania približne po dvadsiatich minútach," hovorí lekárka.
Dávka účinkuje od jednej do dvoch hodín. Anesteziológovia ich môžu žene podať maximálnešesť. Bezbolestný pôrod teda môže trvať od šiestich až do dvanástich hodín. „Rodička je pokojná, z pôrodu má príjemný zážitok. Epidurál má pozitívny vplyv aj na dieťa," opisuje doktorka pozitíva zákroku.
Nespokojnosť s epidurálkou môže byť spôsobená nesprávnym načasovaním. Občas sa stane, že ženy pociťujú bolesť slabším rozšírením anestetika. Niekedy je menej účinná na jednej strane tela. „Hoci väčšina rodičiek je s ňou spokojná, zaručiť úplnú bezbolestnosť u všetkých mamičiek nie je možné."
V Hornooravskej nemocnici stojí epidurálka 35 eur.