DOLNÝ KUBÍN. Ministerstvo životného prostredia vyhlásilo tri nové chránené vtáčie územia na Orave. K Chránenému vtáčiemu územiu (CHVÚ) Horná Orava pribudli CHVÚ Tatry, Malá Fatra, Chočské vrchy.
S ohľadom na vtáctvo
Cieľom určenia chránených lokalít je zachovať druhy vtáctva európskeho významu a chrániť ich. Vyhláseniu
chránených území predchádzal ornitologický výskum, na základe neho sa vytýčili hranice vtáčích území.
V daných lokalitách sa nezvýšil stupeň ochrany prírody, môže to však priniesť určité obmedzenia. „Hlavne pri lesohospodárskych činnostiach," hovorí Milan Medvecký, prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Dolnom Kubíne. „Aktivity v týchto lokalitách môžu podliehať súhlasu nášho úradu."
Vtáctvo ohrozuje najmä nevhodné lesné obhospodarovanie a intenzívne poľnohospodárenie.
Slovensko sa zaviazalo, že ako člen Európskej únie vyhlási v krajine 41 chránených vtáčích území, k splneniu podmienky mu chýba ešte jedno.
Koho sa chránené územia dotýkajú
Chránené vtáčie územie Tatry sa na Orave rozkladá v katastroch Habovky a Zuberca. Je dôležité pre hniezdenie vzácnych druhov vtákov, naprí-klad orla skalného a lesných kúr. Malofatranske územie zahŕňa katastre obcí Istebné, Kraľovany, Párnica, Veličná, Zázrivá, Žaškov a Kubínsku hoľu. Na zozname chránených sa ocitlo pre výskyt sokola sťahovavého, výra skalného, tetrova a orla skalného.
Chočské vrchy sú jedným z piatich najvýznamnejších území na Slovensku, kde hniezdi sokol sťahovavý. Žijú tam aj orol skalný, výr skalný, tetrov hoľniak, rybárik riečny, tetrov hlucháň, ďateľ trojprstý, žlna sivá, kuviky, strakoš sivý. Lokalita zasahuje do katastrov obcí Jasenová, Leštiny, Malatiná, Osádka, Vyšný Kubín a Žaškov.