DOLNÝ KUBÍN. Podujatie si zaknihovalo 15. ročník. Moderátorskú taktovku po Karolovi Polákovi prevzal Michal Várošík zo Slovenského rozhlasu v Banskej Bystrici. A zhostil sa jej výborne. Zaujala aj projekcia o doktorovi Ivanovi Chodákovi, dolnokubínsky rodák je považovaný za rytiera v kopačkách. Na podujatí nechýbali jeho deti, dcéra Oľga Janíková a syn Ivan Chodák. „Keď sa začala písať história tohto podujatia, hovoril som si, že by bolo pekné vydržať aspoň päť rokov. Dnes je to už pätnásty ročník, otec by bol tomu veľmi rád," povedal Ivan.
Cenu za Igora Nováka v kategórii za dlhoročnú úspešnú činnosť ako hráč prevzala manželka Mária. Chýbal aj Rudolf Pavlovič, zastúpil ho syn. Pani Magdaléna si odniesla cenu pre zosnulého manžela Štefana Kolárika.
Laureátom odovzdával ocenenia Ján Kováčik, prezident Slovenského futbalového zväzu, a primátor Roman Matejov. Večer mal len jednu chybu. Ocenených si uctilo poloprázdne hľadisko Mestského kultúrneho strediska, čo nebývalo zvykom.
Kategória za dlhoročnú úspešnú činnosť ako hráč
Igor Novák (in memoriam) – najslávnejší hráč Tatrana Prešov, v ktorého drese v sezóne 1972/1973 bojoval so slávnym Spartakom Trnava o prvoligový titul. Vernosť klubovým farbám spôsobila, že mal na konte iba šesť reprezentačných štartov. V najvyššej súťaži odohral 170 zápasov a strelil 25 gólov. Po skončení aktívnej činnosti sa stal trénerom viacerých prvoligových mužstiev, trénoval aj v zahraničí. V ročníku 1991/1992 sa ako tréner staršieho dorastu Tatrana Prešov stal majstrom Československa. Keď bojoval v nemocnici s chorobou, chodil na tréningy, no lekári to nevedeli. Zomrel 13. 11. 2007 vo veku 58 rokov na následky mozgovej príhody.
Rudolf Pavlovič – druhý člen legendárnej súrodeneckej dvojice. Jeho hráčska kariéra je bytostne spätá s rodným Prešovom. V jeho drese odohral 268 prvoligových stretnutí, v neuveriteľnom časovom rozpätí rokov 1950-1967. Dvadsaťdva rokov bol súputníkom nemenej slávneho brata Ladislava. Riadil sa mottom „futbal sa musí hrať od srdca".
Kategória za dlhoročnú funkcionársku činnosť a prínos pre slovenský futbal
Alexander Berkovič – súčasťou slovenskej futbalovej rodiny je už 55 rokov. Od rozhodcu v bratislavskom regióne cez delegáta, vedúceho realizačného tímu slovenskej ženskej reprezentácie, šéfa technického úseku
komisie rozhodcov SFZ až po vedúceho metodického úseku Bratislavského futbalového zväzu. Je autorom viacerých publikácií a článkov o vzdelávaní rozhodcov, delegátov a fanúšikov. Doktora Ivana Chodáka osobne poznal. Ako mladý rozhodca sa s ním stretával na zelených trávnikoch.
Jozef Jankech – po skončení desaťročnej hráčskej kariéry rodák zo Šale odštartoval impozantnú trénerskú kariéru v domácich i zahraničných kluboch. Trénoval aj olympijský výber Československa, reprezentáciu ostrovného štátu Maledivy a v roku 1995 prevzal po Jozefovi Venglošovi reprezentáciu Slovenska, ktorú viedol v 34 zápasoch. Je o ňom známe, že bez futbalu nemôže žiť.
Blažej Podolák – rodák z Ličartoviec sa ako bývalý hráč a neskôr úspešný podnikateľ rozhodol investovať do futbalu v rodnej obci. Darilo sa mu, klub sa prebojoval do najvyššej slovenskej súťaže. Aj keď už pod hlavičkou MFK Košice. Keď v roku 2003 z najvyššej súťaže vypadol 1. FC Košice, a opustil ho aj hlavný sponzor, rozhodol sa nielen prichýliť mládežnícke družstvá, ale pre metropolu východu zachrániť najvyššiu súťaž v spolupráci s mestom. „Investícia do futbalu nie je žiadny biznis, skôr dar,“ povedal.
Dušan Radolský – Spartak Trnava je jubilejnou 25. zastávkou na trénerskej dráhe. Na konte má nielen úspechy v klubovom futbale doma i v zahraničí, ale aj na poste reprezentačného mužstva do 21 rokov. Vybojoval dodnes neprekonané štvrté miesto na ME, vďaka čomu sa s tímom prebojoval aj na olympijské hry v Sydney. Patrí medzi pravých futbalových gentlemanov. Vďaka futbalu má priateľov po celom svete.
Štefan Sapár – rodákovi z Nitry zranenie predčasne ukončilo sen o veľkej hráčskej kariére. Na futbal však nezanevrel a stal sa jedným z najvýznamnejších klubových a aj zväzových funkcionárov. V roku 1990 stál pri vzniku prvého profesionálneho futbalového klubu FC Nitra. V rokoch 1996-2010 bol predsedom Západoslovenského futbalového zväzu.
Štefan Kolárik (in memoriam) – rodák z Trenčína bol tri desaťročia dobrovoľným predsedom okresného a oblastného futbalového zväzu. Veľkú pozornosť venoval mládeži a podieľal sa na organizácii mládežníckych turnajov. V máji minulého roka vo veku 68 rokov podľahol ťažkej chorobe. Jeho manželka Magdaléna zo začiatku chodila s ním na zápasy, no ako povedala, „potom som už mala toho dosť“.
Kategória výnimočný čin
Vladimír Pener – lekár reprezentačného mužstva Slovenska, ktoré sa navždy zapísalo do futbalových dejín na MS v Južnej Afrike. Jeho telovýchovná kariéra sa však začala v roku 1982 v klube ZŤS Petržalka, neskôr pôsobil aj v Interi Bratislava a v Slovane Bratislava, kde je dodnes. Bol súčasťou úspešného tímu do 21 rokov pod vedením Dušana Radolského, ktorý sa prebojoval na olympiádu. Vďaka znalostiam dennodenne zachraňuje futbalistom zdravie a lieči ich zo zranení.