DOLNÝ KUBÍN. Súkromní lekári chcú za pohotovostné služby viac peňazí. Nemocnica na ich požiadavku nechce pristúpiť. Ak sa nedohodnú, väčšina Dolnooravcov bude chodiť od apríla na pohotovosť do Ružomberka.
Chcú trojnásobok
Dolnooravská nemocnica si prenajíma na službu prvej pomoci všeobecných lekárov. Na prevádzkovanie pohotovosti dostáva ročne od štátu približne 33-tisíc eur.
Vlani sa s lekármi dohodla na lepších platových podmienkach. Aby to finančne utiahla, musela spojiť prácu zdravotného personálu internej príjmovej ambulancie s pohotovosťou. Jej priestory presťahovala do zadného traktu nemocničného areálu.
„Sumu, ktorú im za služby platíme, je porovnateľná s okolitými pohotovosťami," hovorí riaditeľ Jozef Mintál.
Skupina súkromných lekárov žiada ďalšie finančné navýšenie. „Ak by sme to prijali, vyvolali by sme vlnu nevôle u lekárov, ktorí slúžia na nemocničných oddeleniach. Nemôžeme im dať trojnásobok toho, čo platíme našim lekárom."
Špitál na pohotovosti prerába
Nemocnica je na prevádzkovaní stanice prvej pomoci pre dospelých stratová, v súčasnosti prerába zhruba 10-tisíc eur ročne.
Zo zákona nemusí službu prvej pomoci poskytovať. Môžu to robiť aj súkromníci, teda samotní lekári. Tí naopak musia slúžiť pohotovostné služby. Ak by sa zrušila pohotovosť v Dolnom Kubíne, do Ružomberka by nedochádzali len pacienti, ale aj lekári. Prevádzkovať pohotovosť nechce nikto z nich.
Na dolnokubínskej pohotovosti slúži pätnásť všeobecných lekárov. Striedajú sa v takzvaných malých a veľkých službách. Na každého vyjde asi raz za mesiac jedna veľká a jedna malá služba. Malá znamená, že cez týždeň odslúžia po zavretí ambulancie nočnú zmenu, počas veľkej sú v práci v sobotu a nedeľu.
„V práci sme nepretržite tridsaťdva hodín, po náročnej nočnej službe musím nastúpiť do ambulancie," hovorí Mária Čajková, zástupkyňa všeobecných lekárov. „Pohotovostnú službu robíme za dve eurá na hodinu."
Zdravie ľudí nebude ohrozené
Riaditeľ sa s nespokojnými lekármi stretol naposledy uplynulý pondelok. Lekári ustúpili od svojich požiadaviek a dohodli sa na podmienkach, za ktorých pracovali doposiaľ.
„Akceptovali sme, že nemocnica nám viac peňazí nemôže dať," povedala Čajková. „Počkáme si, ako problém vyrieši ministerstvo zdravotníctva. Pohotovostnými službami sa má zaoberať."
Do konca týždňa mali lekári podpísať zmluvy. Ak by si to predsa rozmysleli, s pohotovosťou v Dolnom Kubíne je definitívny koniec. Detská pohotovosť v dolnokubínskej nemocnici bude fungovať naďalej.
„Zrušenie pohotovosti neobmedzí zásadným spôsobom zdravotnú starostlivosť," prízvukuje Jozef Mintál. Pacientov s vážnymi zdravotnými problémami záchranka privezie do nemocnice, kde sa o nich postarajú. Chirurgia a interná ambulancia sú v pohotovosti dvadsaťštyri hodín.
Zrušenie služby prvej pomoci skomplikuje život najmä tým, ktorí ochorejú napríklad cez víkend na chrípku alebo dostanú bolesti a budú si chcieť dať predpísať lieky. Lekársku pomoc budú musieť vyhľadať v susednom regióne.