NÁMESTOVO. Desiatka hasičov zaplnila v stredu zamrznutú Oravskú priehradu. Na pomoc si zobrali hasičské autá, špeciálny čln, rebríky aj laná. Z priehrady zachraňovali topiaceho sa muža, prepadol sa po ním ľad. Našťastie, tento raz len naoko. Cvičenie robieva námestovský Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) pravidelne začiatkom roka.
Bez potápačov
„V marci sa ľad začína topiť, je mäkší, môže sa skôr prelomiť," hovorí Karol Stančík, vedúci prevádzkovo-technického oddelenia HaZZ v Námestove. „Muži cvičia záchranu so živým figurantom."
Oravskí hasiči nemajú potápačov, najbližší sú v Žiline. Ak sa topiaci človek drží ľadu, čakať na nich netreba. „Aj vtedy však treba zasahovať veľmi rýchlo. Po desiatich minútach dochádza k podchladeniu, človek stráca silu, krehnú mu ruky. Ľad nie je pevná doska, ruky sa na ňom šmýkajú."
Záchranári idú k topiacemu sa s člnom, kolegovia ich istia na brehu lanom. Čln najskôr tlačia, len čo je ľad krehkejší, nasadnú doň a ťahajú sa sekerkami až k ranenému. Z vody ho vytiahnu pomocou rebríka.
Kaskadéri na autách
Nestáva sa často, že by sa pod niekým prepadol ľad. Karol Stančík si pamätá dva prípady. „Neboli ďaleko od brehu, aj voda bola relatívne plytká. Boli hlavne premrznutí."
K tohtoročným nulovým štatistikám dopomáhajú aj silné mrazy a hrubý ľad. Všetko sa však môže zhoršiť v marci, prípadne v apríli. Cvičenia sú potrebné, aby hasiči vedeli, ako v takej situácii a s dostupnou technikou správne reagovať.
Aj tento rok sa po zamrznutej priehrade preháňajú kaskadéri na štvorkolkách a autách. Bez ohľadu na riziká. „Štvorkolky sú o niečo bezpečnejšie, dá sa z nich zoskočiť. Ale z auta, ak sa pod ním prelomí ľad, sa len tak ľahko nedostanete. Ťažko je vyjsť z vozidla, ktoré spadne do roztopenej priehrady, nieto do zamrznutej," povedal Stančík.