DOLNÝ KUBÍN. Na mesto sa zosypali súdne rozhodnutia, väčšina v jeho neprospech. Mestská spoločnosť Tehos bude musieť dolnokubínskej firme zaplatiť úroky z omeškania.
Dolný Kubín prehral po desiatich rokoch spor so stavebnou firmou, ktorá postavila na sídlisku Brezovec bytovku. Nárokovala si na zádržné.
Súdy dali za pravdu aj dvom bývalým zamestnancom mesta, ktoré ich údajne poškodilo. Radnica zvažuje odvolanie.
Tehos sa dohodol na splátkach
Najviac peňazí bude musieť zaplatiť Tehos, 62-tisíc eur. Nárokuje si na ne spoločnosť Sagacita. Pre mestskú tepláreň vypracovala projekt, no nedostala zaň včas zaplatené. Sagacita chcela, aby jej súd priznal 165-tisíc eur. Do takej výšky sa vyšplhali úroky z oneskoreného platenia faktúr, na ktorých sa s firmou dohodol bývalý konateľ Tehosu.
František Chmelan, poverený vedúci právneho odboru na mestskom úrade, tvrdí, že podmienky v tejto zmluve boli neštandardné. „Dohodli sa na zmluvnej pokute vo výške 0,5 percenta za každý omeškaný deň, ročne by to predstavovalo 182,5 percent z vymáhanej sumy." Takúto výšku úrokovej sadzby súd považoval za neprimerane vysokú, preto ju znížil.
Tehos bude dlžnú čiastku platiť postupne, so Sagacitou sa dohodli na splátkovom kalendári.
Peniaze budú teplárňam chýbať, obyvateľov by sa to nemalo dotknúť. Cenu za teplo vraj nezvýšia. „Poznačí to však rozvoj a modernizáciu tepelného hospodárstva v meste," povedal primátor Roman Matejov.
Súdy rozhodli. V neprospech mesta
Takmer päťdesiattisíc eur musí Dolný Kubín dať firme, ktorá začala v roku 1996 stavať na Brezovci 54-bytový dom.
V zmluve sa obidve strany dohodli, že samospráva vyplatí firme za stavebné práce plnú sumu až po odstránení kolaudačných chýb. Časť peňazí, takzvané zádržné, zatiaľ mesto uložilo na osobitný účet. Čiastku 48 429 eur spravovalo až doteraz.
Stavebná spoločnosť dostavala bytovku o tri roky neskôr, ako mala. Po vydaní kolaudačného rozhodnutia v roku 1999 si nárokovala na vyplatenie zádržného. Mesto odmietlo s tým, že firma najprv musí odstrániť nedostatky na stavbe. To už medzitým urobili nájomníci na vlastné náklady. Keď sa firma nedočkala peňazí, dala mesto v roku 2001 na súd. Ten rozhodol v jej prospech.
Nedoriešené sú ešte spory s bývalými mestskými policajtmi. Mohli by vysúdiť viac ako štyridsaťtisíc eur. Magistrát sa rozhoduje, či podá voči súdnym rozhodnutiam, ktoré dali mužom za pravdu, odvolanie.
Jediná lastovička
Jediný väčší súdny spor, ktorý sa mestu Dolný Kubín podarilo v uplynulých rokoch vyhrať, sa týkal budovy niekdajšieho Fatranu na Hviezdoslavovom námestí.
Mesto ju predalo záujemcovi ako svoj majetok, za vtedajšie štyri milióny korún. Nato sa ohlásil údajný vlastník. Chcel, aby mu v reštitúcii nehnuteľnosť vrátili. Mestu hrozilo, že okrem kúpnej ceny bude musieť zaplatiť aj sumu, ktorú už do budovy investoval nový majiteľ, a vrátiť pozemok.
„Celkovo sa to mohlo vyšplhať až na približne sedemnásť miliónov korún," povedal František Chmelan. Súd rozhodol v prospech mesta.