Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Za zosnulého museli Židia odvádzať kňazovi mericu kukurice

Na židovských cintorínoch nenájdete kvety ani horiace kahance. Namiesto nich zdobia okraje hrobov kamienky. Zvyk je starý tisícky rokov.

Z námestovského židovského cintorína je tretina zatopená. Viacero pomníkov je pováľaných, niektoré sa však pri rekonštrukcie podarilo upraviť a postaviť na pôvodné miesto.Z námestovského židovského cintorína je tretina zatopená. Viacero pomníkov je pováľaných, niektoré sa však pri rekonštrukcie podarilo upraviť a postaviť na pôvodné miesto. (Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

Na púšti by sa príbuzným hľadali rastliny ťažko. Kameňmi chceli tiež uchrániť telo nebohého pred jeho vyhrabaním divými zvermi.

TVRDOŠÍN. Sú ukryté v lesoch. Pri ich návšteve má človek zvláštne pocity. Akoby sa vrátil do minulosti, akoby sa medzi poškodenými, pováľanými, ale aj zachovanými starými náhrobnými kameňmi ukrývalo čosi nevypovedané.

Tmavé, ponuré prostredie spôsobuje zimomriavky. Nikde žiadne kvety, horiace sviečky, pri niektorých hroboch sú len malé kôpky kamienkov. V mnohých vzbudzuje miesto rešpekt, úctu, túžbu spoznať ho bližšie. Židovské cintoríny budú vždy iné ako kresťanské. Okrem veku sa spájajú aj s akýmsi tajomnom.

Skryť Vypnúť reklamu

Namiesto kvetov kamienky

Židia majú zvyk zapaľovať sviečku len pri výročí smrti zosnulého. Vtedy by mala horieť aspoň dvadsaťštyri hodín. Príbuzní sa nad hrobom svojho blízkeho modlia modlitbu kadiš. Ľudia pochovaní na oravských židovských cintorínoch však majú príbuzných veľmi málo. Preto odtiaľ blikajúce plamienky nevidieť.

Namiesto sviečok na hroboch často vídať navŕšené kôpky kamienkov. Pôvod tohto zvyku dodnes nie je známy. Židia považuje kamienky za akúsi kartičku pre zosnulého, aby vedel, že si na neho niekto spomenul. Súvisieť môže aj s tým, že Židia sú národom púšte, kde kvety nerastú. Dôležité je tiež, že kamene vietor nesfúkne tak ľahko ako kyticu. „Zvyk pravdepodobne pochádza z obdobia biblického Izraela, keď sa na hroby vŕšili kamene, tak ako ich jeden po druhom vŕšili aj deti Jakoba na hrobe ich matky Ráchel," píše sa v literatúre venovanej židovskému národu. Po druhej svetovej vojne slúžili aj na zmapovanie ľudí z jednej rodiny, ktorí prežili – koľko kamienkov, toľko príbuzných.

Skryť Vypnúť reklamu

Pomníky z pieskovca, granitu aj mramoru

Polovica 18. storočia. V Dolnom Kubíne otvára židovská komunita na pozemkoch spišskej kapituly židovský cintorín. Za každého zosnulého musí spolok Chevra Kadiša odvádzať miestnemu kňazovi mericu krupice. Naturálna dávka je zrušená až po roku 1848.

Kamenným múrom ohradený cintorín je rozdelený na dve časti. Najstarší je stred. Rokmi sa postupne rozširoval. Náhrobné pomníky z pieskovca, švédskeho granitu či sivého mramoru sú prevažne pováľané. Za ich poškodenie môže počasie, roky, klimatické zmeny, na niektorých sa neúctivým spôsobom podpísali vandali. Na zachovaných kameňoch vidieť nápisy v hebrejčine, nemčine aj maďarčine. Všetky sú bohato zdobené. Dôkaz odbornej úrovne kamenárov. Dvojité náhrobné kamene sú zaujímavé reliéfom. Na ich hornej časti je dvojica levov, ktoré chránia korunu, sviečky alebo písmená. Nechýbajú ani kvetinové motívy.

Skryť Vypnúť reklamu

Muži aj ženy sú pochovaní zmiešane, v radoch, jeden hrob vedľa druhého.

Zo stoviek zostalo len pár

Na Slovensku je dnes viac ako sedemsto židovských cintorínov. Mnohé vznikli v 17. a 18. storočí, niektoré ešte skôr. Na Orave je miest posledného odpočinku Židov päť. Najstarší sa nachádza v Dolnom Kubíne, ďalšie sú vo Veličnej, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne.

Kedysi žili na Orave stovky Židov. Situácia sa rapídne zmenila počas druhej svetovej vojny. Niektorým sa podarilo odísť, keď im v roku 1938 zakázali obchodovať. Mnohí nemali to šťastie a skončili, ako státisíce ďalších, vo vyhladzovacích koncentračných táboroch. Aj preto stáročné cintoríny v posledných šesťdesiatich rokoch chátrali. Príbuzní, ktorí prežili holokaust, po vojne emigrovali. O hroby sa nemal kto starať. Situácia sa začala zlepšovať po roku 1989. Do správy ich dostal Ústredný zväz židovských náboženských obcí (UZŽNO).

Dvaja muži na pomníku

Mohol byť koniec 18. storočia, keď vznikol židovský cintorín v Námestove. Miesto jeho umiestnenia nebolo príliš šťastné. V tom čase to však jeho tvorcovia nemohli vedieť. Oravská priehrada totiž vznikla až o viac než sto rokov neskôr. Dnes, aj pre susedstvo s vodnou plochou, je zachovaná len časť cintorína. Po pôvodnej ohrade zostali len stopy.

Pomníky sú väčšinou zvalené. Takmer nečitateľné kamene sú vzácne najmä svojimi vyobrazeniami. Na viacerých je jeden alebo dva levy v rôznych polohách. Nachádza sa tu však aj slovenská rarita. Jeden z dvoch pomníkov na Slovensku s vyobrazením ľudskej postavy. Dvaja muži nesú na pleciach truhlu. Malý reliéf je dozdobený vázami a kvetmi. Nad nimi žiari hviezda.

Tretina je zatopená

Peňazí na udržiavanie starých pamiatok nie je dosť dnes a nebolo ich ani v minulosti. Zväz si preto na každý rok naplánoval rekonštrukciu niekoľkých cintorínov z každého regiónu. Z oravských prešiel úpravou najskôr dolnokubínsky, ktorý bol v tom čase v katastrofálnom stave. Dnes vyzerá úplne inak ako pred dvadsiatimi rokmi. Aj vďaka pomoci stredoškolskej učiteľky a jej syna.

Po veličnianskom cintoríne nasledoval námestovský, dôstojnú podobu dostal koncom minulého roka. „Dopomohla k tomu najmä aktivita nadšencov sústredených okolo inžiniera Karola Kurtulíka," hovorí Juraj Turčan, člen prezídia UZŽNO v Bratislave. „Nevýhodou tohto cintorína je jeho poloha na brehu Oravskej priehrady, približne tretina je stále zatopená. Kolísajúca vodná hladina poškodzuje upravenú časť."

Smútiaci vták

Veličniansky židovský cintorín leží na úbočí kopca. Má málo náhrobných kameňov ukrytých zväčša medzi kríkmi. Nápisy na pomníkoch sú v hebrejčine, nemčine a zaujímavosťou sú slová v slovenčine. Najzaujímavejší pochádza z roku 1886. Je na ňom plastický obraz vtáka, ktorý sedí na kraji hniezda a smúti.

Peňazí na rekonštrukciu pomníkov niet

Viesť evidenciu hrobov a zomrelých je pre zväz náročné. „Väčšina židovských matrík a iných dôležitých dokladov bola počas dvoch totalít zničená. Identifikáciu zomrelých znemožňujú aj zdevastované náhrobné kamene," hovorí Turčan.

Pozostalých dnes na cintoríny chodí veľmi málo. Mnohí boli zavraždení počas holokaustu. Zvyšní emigrovali zo Slovenska v dvoch vlnách v rokoch 1949 a 1968.

Na rekonštrukciu pomníkov v niektorých častiach Slovenska prispievajú aj príbuzní. Na Orave však zostalo len nepatrné percento Židov. Zväz sa snaží pováľané náhrobné kamene pri rekonštrukciách cintorínov aspoň postaviť a stabilizovať.

Had so šípom v hlave

Tvrdošínsky a trstenský cintorín ležia v susedstve, delí ich len pár metrov. V tvrdošínskej časti sú najstaršie kamene z roku 1850. Niektoré sú možno aj staršie, no nápisy na nich sú nečitateľné. Cez cintorín vedie chodník, po oboch stranách sú rozmiestnené hroby. Väčšina pomníkov je z pieskovca, rytiny sú hlboké s mnohými ozdobami. Na niektorých sú levy, jelene, orly, hady a vtáky, nechýbajú ani kvetiny, rastliny, krčahy či koruny. Nápadné sú kamene s dvomi levmi chrániacimi zlomenú sviečku, či s hadom, ktorý má v hlave zapichnutý šíp.

Trstenský cintorín je ohradený kamenným múrom. Na pomníkoch sa objavujú najmä kvety v krčahoch a vypuklé písmená obkolesené dvomi levmi.

Postavy nezobrazovali skoro vôbec

Židovské hroby sú zaujímavé reliéfmi na pomníkoch. Na mnohých sú zvieratá a rastliny. Ľudské postavy nezobrazovali takmer vôbec. „Figurálne zobrazovanie bolo v judaizme v čase ortodoxie zakázané. Vznikom reformovaného a progresívneho judaizmu sa od mnohých vecí upustilo, stal sa prístupnejší vede a technike," hovorí Turčan. Zobrazovanie ľudí a zvierat znamenalo v minulosti porušenie druhého prikázania - neurobíš si podobu ničoho, čo je na zemi ani čo je pod vodou. Aj napriek tomu však zvieratá zdobia mnoho pomníkov.

Lev symbolizuje, že zosnulý bol potomkom Júdu. Ak je na pomníku veľa vtákov, zosnulá po sebe zanechala veľa sirôt. Náradie symbolizovalo remeslo zosnulého. Džbán znamenal, že je v hrobe pochovaný Levita, ten, čo v chráme umýval ruky kňazom. Strapec hrozna je symbolom Izraela, rozvetvený alebo zlomený konár hovoril o úmrtí mladého alebo starého muža. Niekedy sa symboly stotožňovali s menom nebohého.

Vandalizmus ako prejav neúcty

Dnes už spoločnosť Židov neprenasleduje, stále sa však nájdu takí, ktorí im nedajú pokoj ani po smrti. Zväz sa snaží cintoríny udržiavať. No proti vandalizmu sa mu bojuje ťažko.

„Opití mladiství niekedy nevedia, komu a prečo spôsobili škodu. Jediný spôsob, ako tomu predísť, je výchova v rodinách, úcta a tolerancia. Mladých treba už na školách neustále oboznamovať s touto smutnou etapou našich dejín."

Ústredný zväz židovských náboženských obcí sa to snaží docieliť aj prostredníctvom Dokumentačného strediska holokaustu v Bratislave, o ktoré je čoraz väčší záujem zo strany verejnosti aj škôl.

Zdroj: Židovské náboženské obce na Slovensku, Deutsch, Barkanyi

Encyklopédia židovských náboženských obcí, R. Büchler

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 2. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 4. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 7. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 8. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Úprava osobného motorového vozidla
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 518
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 716
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 274
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 999
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 989
 6. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 10 693
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 165
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 754
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 532
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 438
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

ONLINE DISKUSIA: Môže byť Žilina moderné a životaschopné mesto?

Ako dostať Žilinu na mapu moderných miest? Má krajské mesto priestor na rozširovanie? Aj tieto témy odznejú v LIVE diskusii v utorok 27.októbra o 9. hodine na FB Žilina na Facebooku.

Opatrenia k pilotnej fáze robili samosprávy za pochodu

Všetky opatrenia k pilotnej fáze celoplošného testovania na COVID-19 robili samosprávy za pochodu a v krátkom čase. Zvládli to.

Zdravotníci z radov armády zabezpečujú testovanie na Orave.

Ľudia stoja v radoch pred odbernými miestami

Odberové miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine ráno.

Takýto rad vytvorili ľudia pred jedným z odberných miest v Dolnom Kubíne ráno o pol ôsmej.

Minúta po minúte: Z viacerých miest Oravy hlásia dlhé rady

Testujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci.

Celplošné testovanie na Orave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Minúta po minúte: Z viacerých miest Oravy hlásia dlhé rady

Testujú zdravotníci, vojaci a dobrovoľníci.

Zamestnanec reťazca: Mali sme pozitívnu kolegyňu, musel som ísť aj tak do práce

Aké pocity zažívajú ľudia z prvej línie, sme zisťovali od zamestnanca nemenovaného obchodného reťazca.

Od soboty bude platiť na Slovensku zákaz vychádzania, sú aj výnimky

Pre žiakov druhého stupňa základných škôl sa v pondelok začína dištančné vyučovanie.

Zoznam odberných miest v Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej a Tvrdošíne

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na koronavírus. Pozrite si zoznam odberných miest na Orave.

Už ste čítali?