NÁMESTOVO. Rodáčka z Námestova, žijúca v Trstenej, Jana Chlustinová sa od detstva chcela stať módnou návrhárkou. Vtedy však neboli také možnosti, ako sú dnes. Po gymnáziu začala učiť deti na prvom stupni v námestovskej základnej škole. Vyštudovala pedagogickú fakultu v Banskej Bystrici. Za sedemnásť rokov odchovala stovky detí.
Hoci učiteľstvo nebolo to, o čom snívala, čas strávený v škole neľutuje. „Bolo to krásne obdobie," hovorí. Roky však pribúdali a Jana začala premýšľať, že by si túžby z detstva predsa len splnila. Pomohli jej k tomu aj dve dospievajúce dcéry.
Začala spoločenskými
Najskôr sa pustila do navrhovania a šitia spoločenských šiat. Modelku jej robila dcéra Klaudia, modely predvádzala na rôznych súťažiach a prehliadkach. Spoločne začali uvažovať o svadobnom salóne. Získali licenciu na dovoz exkluzívnych šiat zo Španielska a sen sa pomaly stával skutočnosťou.
Začiatky neboli jednoduché. Prvý salón si Jana otvorila v Trstenej, vo vlastnom rodinnom dome. Peňazí nebolo nazvyš. Dievčatám mohla ponúknuť len šestoro svadobných a desatoro spoločenských šiat. „Vždy som túžila mať ich viac, aby si nevesty mohli vybrať. Časom sa mi podarilo osloviť ďalšie zahraničné značky. Šiat pribúdalo."
Ani priestorovo to nebolo bohviečo. Presťahovali sa teda do prenajatých miestností v Námestove, kde sú doteraz.
Predstavivosti medze nekladie
Dnes si môžu nevesty vyberať z dvestopäťdesiatich svadobných šiat vychýrených európskych módnych značiek. Majiteľka sa nebráni ani experimentom. Často šije šaty na mieru, alebo ich upravuje podľa nevestiných predstáv. „Niektoré dievčatá majú presnú predstavu, ako by mali ich svadobné šaty vyzerať. Môžeme na ne pridávať rôzne doplnky, odoberať, ak sa im na nich niečo nepáči," hovorí.
Do svadobky sa budúce nevesty vracajú niekoľkokrát. Prvý raz im pri výbere zväčša pomáhajú kamarátky. Druhý-krát prídu s mamou či krstnou mamou. Spravidla až na tretí raz sa rozhodnú.
V poslednom období sú v kurze buď úplne jednoduché šaty, hladké, bez krajky so závojom, alebo šaty s úzkym driekom, obrovskou sukňou a vlečkou. „Chcú sa cítiť ako princezné," hovorí s úsmevom Chlustinová. V zime chcú dievčatá kožúšky a rukavice. V lete uprednostňujú odľahčené šaty a bolerka.
Zašpineniu šiat predísť nedokážu
Neraz sa stane, že sa majiteľke vrátia šaty poškodené, špinavé. S tým však počíta. „Najhoršie vyzerajú, keď prší. Šaty naspodu zmoknú, napijú prach a neporiadok z ciest. Ak sa pridá olej zo starých podláh, s čistením je kopec práce." Občas sú zašpinené tak, že musí niektoré vrstvy šiat nahradiť novými.
Salón Janky Chlustinovej rady vyhľadávajú Oravčanky, pribúda však aj dievčat žijúcich v zahraničí. „Máme zákazníčky pracujúce v Anglicku, v Rakúsku. Nedávno som mala nevestu Slovenku, ktorá žije v Nórsku."